تعمیر پورت usb2 و usb3

بسمی تعالی
باسلام خدمت همه و همه و همه ،یک بنده خدایی می گفت ،این شمایید که باید وجودتون رو کیمیا کنید ،نه اینکه دنبال کیمیا باشید تا کیمیاگری کنید.
در کل این دانش وو تجربه هست که به ابزار می چربه ،خود دانش و تجربه ابزار می سازه و برای شما کیمیا گری می کنه،جان من چی نوشتم ،خدایی فلسفه موج می زنه .

جدا از شوخی بزارید یکم براتون در مورد رفع مشکلات سخت افزاری پورت های usb3 و usb2 که جدا از بحث تعویض خود پورت هست ،رو براتون باز کنم.
در کل قبل از هر عمل سخت افزاری و تعمیرات روی مادربورد از سلامت نرم افزاری سیتم مطمئن شید ،مثل درست بودن رجیستری ویندوز یا نصب درآیور های USB2 و USB3 وفعال بودن پورت ها در ستاپ سیستم و یا آپدیت بودن و درست کانفیگ بودن ستاپ سیستم.
خوب بزارید در ابتدا یکم این دو پورت روبراتون معرفی کنم و ولتاژها و کار های پایه ها رو براتون بگم:
در هر دو مدل پورت 2و3USB دارای ولتاژ پاور 5 ولت با عنوان Vbus در پایه شماره یک می باشند و همچنین یک جفت پایه دیتا هم در پایه های 2و 3 دارند و در نهایت آخرین پایه مشترک در هر دو پروت پایه gnd یا اتصال به زمین جهت منبع تغذیه ،اما usb3 دارای دو جفت پایه دیگه هم هست که وظیفه انتقال دیتا رو برعهده دارند که به Superspeed
معروف هستند ،حالا دوتا برای ارسال و دوتا برای دریافت دیتا و در نهایت gnd که مربوط به دیتا هست.


USB 3.0 standard pin out

USB 2.0

1-سیستم ، سخت افزار متصل به پورت رو detect می کند ولی ارور USB not recognized نمایش داده میشه:
خوب در این حالت شما باید +5 ولت رو داشته باشید پس مشکل در پایه های دیتا،دقت کنید (دیتا) نه (Superspeed) می باشد.بهتره ابتدا از سلامت پورت مطمئن شیم و بعد بریم سراغ لاینی که این پایه ها رو به چیپ جنوبی وصل می کند. خوب تو این مسیر باید خازن ها ، فیوز ها و مقاومت های smdرو چک کنید.در کل یا قطعه معیوب هست یا کنده شده که دیگه باید قطعه رو با هیتر عوض یا اصلاح کنید.
فرض کنید در بدترین حالت مشکل شما رفع نشد ،خوب پس اینجا مشکل چیپ جنوبی یا همون قلع مردگی یا قلع خشکیدگی زیر چیپ اتفاق افتاده.(این نکته رو فراموش نکنید که چیپ جنوبی برای مادربوردهای قدیمی هست و مائربورد های جدید باید pch یا چیپ ست رو در نظر بگیرید)
حالا دیگه باید بریم سراغ ریبال یا ریسولد چیپ (همون تزریق مایع به زیر چیپ و سپس حرارت دادن چیپ )
دوستان گل بازم میگم ،مراقب باشید و مشکل رو از لحاظ نرم افزاری خوب چک کنید و بعد دست به ریسولد یا ریبال چیپ بزنید (در کل نترکونید مادربورد رو)
2-سیستم کلا سخت افزار متصل به پورت usb رو دیتکت نمی کنه ،(آقا اصلا چراغ زیر موس روشن نمی شه ):
راحت بگم که الان باید دنبال مشکل نبود ولتاژ 5 بگردید ،چرا ولتاژ نیست .
طبیعتا شما با ساختاری روبه ور خواهید شد که برای محافظت از اتصال کوتاه و اورلود ولتاژ هست.نهایتا فیوز های سوخته یا خرابی IC رو شاهد خواهید بود و راحت می شه ولتاژ5VBUS رو در کنار این قطعات پیدا کرد که الان بعد از این قطعات سوخته قطع شده.

Laptop USB Power Supply Circuit
اما حالا فرض کنید شما نتونستید آی سی مربوطه رو تو بازار پیدا کنید ،خوب یک راهکار ساده اینکه پایه ورودی input رو از دیتاشیت آیسی پیدا کنید و این پایه رو با یک سیم به پایه خروجی output وصل کنید،اما خیلی دقت لازم داره و اینکه دیگه شما مدار محافظ رو رد کردین و برگشت ولتاز و جریان اگر اتفاق بیافته کار چیپ جنوبی لپ تاپ تمامه.
راستی ناراحت نباشید عموما همه پورتها باهم این مشکل رو پیدا نمی کنند و شما می تونید یک کلک با حال بزنید و پایه خروجی آیسی پورت های دیگر رو به پورت معیوب بزنید و یا هم از روی بردهای دیگه این آی سی رو بردارید.


3- دستگاه usb2 رو میشناسه ولی 3 رو نه (نمیشناسه):
اینجا دیگه نهایت کار برای شما فقط تعویض و یا هیت دادن سلف ها یا کویل های مربوط به اتصالات StdA_SSTX, StdA_SSRX می باشد و تعقیب این اتصالت تا آیسی های مربوطه و چیپ ست .


آقا اگر بدرد خورد ما رو دعا کنید و صلوات هم یادتون نره ،بخدا محتاج دعاییم.

mista

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

1 comment on “تعمیر پورت usb2 و usb3Add yours →

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.