تعمیر کارت گرافیک

جلسه هشتم

کارت گرافیک

كارت گرافیک اطلاعات دیجیتال تولید شده توسط كامپیوتر را اخذ و آنها را به گونه ای تبدیل می نماید كه برای انسان قابل مشاهده باشند.

در اغلب كامپیوترها، كارت های گرافیك اطلاعات دیجیتال را برای نمایش توسط نمایشگر، به اطلاعات آنالوگ تبدیل می كنند. در Laptop اطلاعات، همچنان دیجیتال باقی خواهند ماند زیرا اطلاعات را بصورت دیجیتال نمایش می دهند. به بیان ساده کارت گرافیک قطعه ای است که اطلاعات تصویر دیجیتال را به آنالوگ برای LCD تبدیل می کند.

1

یك كارت گرافیك پیشرفته، یك برد مدار چاپی به همراه حافظه و یك پردازنده اختصاصی است. پردازنده با هدف انجام محاسبات مورد نیاز گرافیكی، طراحی شده است. اكثر پردازنده های فوق دارای دستورات اختصاصی بوده كه به كمك آنها می توان عملیات گرافیك را انجام داد.

استاندارد های كارت گرافیك

اولین كارت گرافیك در سال 1981 توسط شركت IBM عرضه گردید. كارت فوق بصورت تک رنگ و با نام Monochrome Display Adapters یا MDAs ارائه گردید. صفحات نمایشگری كه از كارت فوق استفاده می كردند، متنی بودند. رنگ نوشته سفید یا سبز و زمینه سیاه بود. در ادامه كارت های چهار رنگ Hercules Graphic Catd یا HGC ارائه گردیدند. سپس كارت های هشت رنگ Color Graphic Adapter یا CGA و كارت های شانزده رنگ Enhanced Graphic Adapter يا EGA ارائه گردیدند. تولیدكنندگانی دیگر، نظیر كمودور كامپیوترهائی را معرفی كردند كه دارای كارت های گرافیك از قبل تعبیه شده و ساخته شده در سیستم بودند. كارت های فوق قادر به نمایش تعداد زیادی رنگ بودند. زمانیكه شركت IBM در سال 1987 كارت Video Graphic Array یا VGA را معرفی كرد، استاندارد جدیدی در این راستا مطرح گردید. نمایشگرهای VGA قادر به ارائه 256 رنگ و وضوح تصویر 400 *720 پیکسل بودند. یك سال بعد استاندارد Super Video Graphic Array يا SVGA مطرح گردید. استاندارد فوق قادر به ارائه 16/8 میلیون رنگ با وضوح تصویر 1024 *1280 پیکسل است .

كارت های گرافیك از استانداردهای متفاوتی پیروی می نمایند. تولیدكنندگان كارت گرافیك همواره سعی در افزایش تعداد رنگ و وضوح تصویر با توجه به راهكارهای اختصاصی خود دارند. كارت های گرافیك می بایست قادر به اتصال به سیستم باشند. كارت های گرافیك قدیمی اغلب از طریق اسلات های ISA و یا PCI به سیستم متصل می شوند. اغلب كارت های گرافیك جدیدتر از پورت AGP برای اتصال به كامپیوتر استفاده می نمایند. در حال حاظر اسلات های AGP منسوخ و جای خود را به PCI Express داده اند.

در شکل زیر عملکرد کارت گرافیک با CPU و Ram نشان داده شده است.

2

در اینجا چیپ Intel 440BX همان چیپ شمالی می باشد.

اجزای کارت گرافیک (به ترتیب عملکرد)

به شکل زیر توجه کنید.

3

Slot یا گذرگاه کارت گرافیک

از Slot برای اتصال کارت گرافیک به باس ها (گذرگاه) مادربورد استفاده می شود. اغلب گذرگاه فوق از نوع AGP مخفف Accelerated Graphic Port (قدیمی) و PCI Express یا Peripheral Component Interconnect (جدید) است. پورت فوق امكان دستیابی مستقیم كارت گرافیك به حافظه یا Ram کامپیوتر (تکنولوژی DMA) یا به CPU را فراهم می آورد. بدین ترتیب پردازنده اصلی سیستم قادر به انجام فعالیت های خود بوده و تراشه موجود بر روی كارت گرافیك امكان دستیابی مستقیم به حافظه را خواهد داشت.

در شکل زیر تمام Slot های کامپیوتری نشان داده شده است.

4

 

برای مثال در اسلات های PCI_E اطلاعات بصورت 2 و 4 و 8 و 16 و 32 بیتی به حافظه کارت گرافیک منتقل و ذخیره یا خوانده می شود. با ابن تعریف کارت گرافیک 32 بیتی دارای 32 باس می باشد یعنی در یک پالس 32 بیت اطلاعات از طریق 32 باس به حافظه منتقل می شود. دقت کنید با تکنیک هایی توسط شرکت سازنده در فناوری ساخت حافظه مانند DDR و DDR2 و DDR3 سرعت گذرگاه (فرکانس) چند برابر می شود بنابراین در یک پهنای باند ثابت 32 بیتی با داشتن سرعت (فرکانس) بیشتر می توان کارت گرافیکی سریعتری داشت.

در شکل زیر محل Slot های مذکور روی مادربورد نشان داده شده است.

5

در شکل زیر Slot های کامپیوتری در حالت واقعی نشان داده شده است.

6

نکته

اسلات AGP در حالت های مختلف (شیار) دارای ولتاژ های متفاوتی است.

7

Computer (Bus) Connector یا اینترفیس کارت گرافیک

روشی به منظور تغییر محتویات حافظه كارت گرافیك است. امكان فوق با اتصال كارت گرافیك به گذرگاه مربوطه (Slot) بر روی برد اصلی تحقق پیدا خواهد كرد. كامپیوتر قادر به ارسال سیگنال از طریق گذرگاه مربوطه برای تغییر محتویات حافظه خواهد بود.

8

حافظه یا Ram کارت گرافیک

حافظه کارت گرافیک، حافظه ای است که اطلاعات ارسال شده تصویر از Ram کامپیوتر در آن ذخیره و بافر می شود و بعد از پردازش توسط GPU کارت گرافیک و تبدیل به اطلاعات آنالوگ به مانیتور ارسال می شوند. اولین قطعه ای از کارت گرافیک که اطلاعات از حافظه اصلی کامپیوتر (Ram) به آن ارسال می شود حافظه (Ram) کارت گرافیک می باشد. این کار از طریق اینترفیس کارت گرافیک و Slot مادربورد انجام می شود. حافظه، رنگ مربوط به هر پیكسل را در خود نگهداری می نماید. اگر یک نمایشگر با وضوح تصویر 640*480 داشته باشیم، در ساده ترین حالت (هر پیكسل سیاه و سفید باشد) به یك بیت برای ذخیره سازی رنگ هر پیكسل نیاز خواهد بود. با توجه به اینكه هر بایت شامل هشت بیت است، نیاز به هشتاد بایت (حاصل تقسیم 640 بر 8 ) برای ذخیره سازی رنگ مربوط به پیكسل های موجود در یك سطر بر روی صفحه نمایشگر و 38400 بایت (حاصلضرب 480 در 80) حافظه به منظور نگهداری تمام پیكسل های قابل مشاهده بر روی صفحه، خواهد بود.

نکته

 • نوع حافظه استفاده شده روی كارت های گرافیك متغیر است. متداولترین نوع، از پیكربندی Dual – Ported استفاده می نماید. در كارت های فوق امكان نوشتن در یك بخش حافظه و امكان خواندن از بخش دیگر حافظه بصورت همزمان امكان پذیر خواهد بود. بدین ترتیب مدت زمان لازم برای بازخوانی/ بازنویسی یك تصویر كاهش خواهد یافت.
 • حافظه کارت گرافیک بصورت On Board روی کارت گرافیک وجود دارد.

پردازشگر یا GPU کارت گرافیک

مخفف Graphic Processor Unit می باشد. اطلاعات تصویر مانند شدت نور، رنگ، موقعیت پیکسل و … را پردازش می کند. کارت گرافیک از سه بخش اصلی تشکیل شده است.

 • پردازنده کارت گرافیک یا GPU
 • آی سی بایوس کارت گرافیک
 • مدار PWM
 • DAC
 • Display Connector
 • حافظه کارت گرافیک

پردازنده یا GPU کارت گرافیک

از انواع پردازنده های کارت گرافیک می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • Graphic Co-Processor

  • كارت هائی از این نوع قادر به انجام هر نوع عملیات گرافیكی بدون كمك گرفتن از پردازنده اصلی كامپیوتر می باشند.
 • Graphics Accelerator
 • تراشه موجود بر روی این نوع كارت ها، عملیات گرافیكی را بر اساس دستورات صادره شده توسط پردازنده اصلی كامپیوتر انجام خواهند داد.
 • تراشه فوق، حافظه موجود بر روی كارت را كنترل و اطلاعاتی را برای مبدل دیجیتال به آنالوگ (DAC) ارسال خواهد كرد. عملا پردازشی توسط تراشه فوق انجام نخواهد شد.
 • Frame Buffer

نکته

 • GPU دارای یک اسلاتور (کریستال) می باشد که با یک فرکانس کاری مشخص برای عملکرد پردازشگر پالس هایی تولید می کند. معمولا عدد حک شده روی اسیلاتور در کارت گرافیک برابر 27000 می باشد.
 • با توجه به عملکرد GPU در درجه حرارت بالا برای خنک کردن آن از فن استفاده می شود. معمولا کنار فن از یک سلف برای ذخیره انرژی فن و محافظت از آن وجود دارد.

Graphic BIOS

كارت های گرافیك دارای یك تراشه كوچك BIOS می باشند. اطلاعات موجود در این تراشه به سایر عناصر كارت نحوه انجام عملیات مرتبط به یكدیگر را تعیین خواهد كرد. BIOS همچنین مسئولیت تست كارت گرافیك (حافظه مربوطه و عملیات ورودی و خروجی) را بر عهده خواهد داشت. معمولا IC بایوس یک آی سی دو طرفه 8 پایه می باشد.

نکته

برای پیدا کردن IC بایوس باید به دیتا شیت قطعه دسترسی داشته باشید یا در اینترنت جستجو کنید.

مدار PWM

مداری است که ولتاژ GPU و تراشه های (IC) کارت گرافیک را ثابت نگه می دارد. قطعات حساسی مانند CPU و GPU نیاز به یک ولتاژ ثابت برای عملکرد دارند. فرض کنید که پردازشگر با ولتاژ 3.5 ولت کار می کند. مدار PWM باعث می شود که ولتاژ مذکور هیچ گاه کم و زیاد نشود و مقداری ثابت بماند.

به مدار زیر توجه کنید.

9

در این مدار در ابتدا ولتاژ 12 ولت وارد سلف شده و سپس از پایه Drain وارد فت Q1 می شود. پایه Gate فت Q1 به آی سی PWM وصل است. آی سی PWM با استفاده از پایه Gate ولتاژ خارج شده از Source را کنترل می کند و در حالت ثابت نگه می دارد. ولتاژ خارج شده از سورس چیزی در حدود 6 ولت (ولتاژ موثر) می باشد. آی سی PWM از طریق پایه Gate ولتاژ پایه Source فت Q1 را ثابت نگه می دارد.

 • فرض کنید ولتاژ پایه Source برابر 3.5 ولت باشد، اگر ولتاژ پایه Source به دلایلی برابر 4 ولت شد در نتیجه آی سی PWM با استفاده از پایه Gate زمان مربوط به زمان پالس 0 را بیشتر می کند در نتیجه ولتاژ پایه سورس از 4 به 3.5 ولت بر می گردد.
 • فرض کنید ولتاژ پایه Source برابر 3.5 ولت باشد، اگر ولتاژ پایه Source به دلایلی برابر 3 ولت شد در نتیجه آی سی PWM با استفاده از پایه Gate زمان مربوط به زمان پالس 1 را بیشتر می کند در نتیجه ولتاژ پایه سورس از 3 به 3.5 ولت بر می گردد.

بعد از اینکه ولتاژ پردازشگر آماده شد این ولتاژ به خازن های مسیر اعمال می شود و بعد از صاف شدن از طریق سلف ها(فاز) وارد پردازشگر می شوند. دقت کنید که فت Q2 هم دقیقا به همین صورت کار می کند، همچنین مدار فت های پایین هم شبیه فت های بالا است.

اما فت Q1 واقعا چگونه کار می کند؟

در ابتدا به فت زیر که پایه Source آن به زمین وصل شده است، توجه کنید.

10

در این فت دو حالت اتفاق می افتد.

 • اگر ولتاژ Gate برابر 0 باشد در نتیجه بین دو پایه Drain و Source مدار باز ایجاد می شود و ولتاژ خروجی Vo برابر 12 ولت می شود.
 • اگر به Gate ولتاژ اعمال شود در نتیجه بین دو پایه Drain و Source اتصال کوتاه می شود و ولتاژ خروجی Vo برابر 0 می شود.

نکته

این مدار برای فت هایی است که پایه Source آن ها به زمین وصل است.

می خواهیم فت ی را بررسی کنیم (برای مثال فت Q1) که در مدار PWM کاربرد دارد ولی قبل از آن باید چند مفهوم را یاد بگیریم.

 • ولتاژ موثر

  • ولتاژ موثر ولتاژی است که مقدار آن نصف ولتاژ اعمال شدن به پایه Drain در فت می باشد.

یک پالس 0 و 12 ولت را فرض کنید.

11

ولتاژ موثر برابر نصف ولتاژ 12 ولت یعنی 6 ولت می باشد.

 • زمان های T1 و T2

  • زمان T1 مدت زمان 0 بودن پالس
  • زمان T2 مدت زمان 1 بودن پالس

به شکل زیر توجه کنید.

12

روال کار در مدار PWM بدین صورت است که

 • اگر بخواهیم ولتاژ اعمال شده به پردازشگر در مدار PWM در این مثال زیر 6 ولت (ولتاژ موثر) شود لازم است مدت زمان T1 (پالس 0) بیشتر از مدت زمان T2 (پالس 1) باشد.
 • اگر بخواهیم ولتاژ اعمال شده به پردازشگر در مدار PWM در این مثال بالای 6 ولت (ولتاژ موثر) شود لازم است مدت زمان T2 (پالس 1) بیشتر از مدت زمان T1 (پالس 0) باشد.

بنابراین آی سی PWM مدار PWM با کم و زیاد کردن زمان 0 و 1 پالسی در پایه Gate ولتاژ پایه های دیگر فت های مدار را کنترل و ثابت نگه می دارد.

نکته

پالس های 0 و 1 یک نماد می باشند. پالس 0 به موقعیتی اشاره می شود که ولتاژ برابر 0 است و پالس 1 به موقعیتی اشاره می کند که ولتاژ داشته باشیم. دقت کنید منظور از پالس 1 الزاما ولتاژ 1 ولت نیست.

DAC

مخفف Digital To Analog Converter می باشد و مبدل اطلاعات دیجیتال به آنالوگ است. تبدیل كننده فوق را RAMDAC نیز می گویند. این مبدل اطلاعات دیجیتال را از حافظه کارت گرافیک دریافت کرده و آن را به اطلاعات آنالوگ تبدیل می کند. سرعت تبدیل كننده فوق تاثیر مستقیمی را در ارتباط با مشاهده یك تصویر بر روی صفحه نمایشگر خواهد داشت.

13

اما تبدیل اطلاعات آنالوگ به دیجیتال و برعکس چگونه انجام می شود.

در ابتدا باید به دو نکته توجه کنید.

 • در تکنولوژی آنالوگ مقدار ولتاژ ها روی نمودار اهمیت دارد.
 • در تکنولوژی دیجیتال (0 و 1) تنها این نکته اهمیت دارد که ولتاژ اعمال کنیم یا نکنیم.

به نمودار DAC تبدیل سیگنال آنالوگ به دیجیتال زیر توجه کنید.

14

در این نمودار سه نقطه از منحنی آنالوگ (مشکی) را در یک لحظه بررسی و به دیجیتال تبدیل می کنیم.

 • در زمان اول (t1) ولتاژ آنالوگ برابر 5 ولت می باشد و این زمان معادل با پالس 1 یعنی زمانی که ولتاژ داریم و این ولتاژ هم برابر 5 ولت می باشد و ولتاژ 5 ولت در سیستم باینری برابر 101 می باشد که یک عدد 3 بیتی است.
 • در زمان اول (t2) ولتاژ آنالوگ برابر 6 ولت می باشد و این زمان معادل با پالس 1 یعنی زمانی که ولتاژ داریم و این ولتاژ هم برابر 5 ولت می باشد و ولتاژ 6 ولت در سیستم باینری برابر 110 می باشد که یک عدد 3 بیتی است.
 • در زمان اول (t3) ولتاژ آنالوگ برابر 7 ولت می باشد و این زمان معادل با پالس 1 یعنی زمانی که ولتاژ داریم و این ولتاژ هم برابر 7 ولت می باشد و ولتاژ 7 ولت در سیستم باینری برابر 111 می باشد که یک عدد 3 بیتی است.
 • پالس 0 هم زمانی است که ولتاژ برابر صفر می باشد.

در واقع مبدل آنالوگ به دیجیتال نمودار آنالوگ را در لحظه های مختلف رصد می کند و پالس های 0 و 1 را از طریق ولتاژ های نمودار آنالوگ ایجاد می کند.

Display Connector

به شکل زیر توجه کنید.

15

كارت های گرافیك از كانكتورهای استاندارد زیر استفاده می کند.

 • VGA

  • اغلب كارت ها از یك كانكتور پانزده پین استفاده می كنند. كانكتورهای فوق VGA یا Video Graphic Array نامیده می شوند. پورت VGA در LCD با کابل معروف آبی رنگ (VGA) با پورت VGA کارت گرافیک در ارتباط است و اطلاعات تصویر و شدت رنگ مربوط به سه رنگ اصلی RGB را از طریق پین های خود از کارت گرافیک دریافت می کند. کابل VGA یک کابل 15 پین می باشد و برای انتقال سیگنال های آنالوگ به کار می رود.

16

به شکل زیر توجه کنید.

17

در اینجا وضعیت 15 پین سوکت VGA نمایش داده شده است. پین های 1 و 2 و 3 ولتاژ های سه رنگ اصلی را مشخص می کنند. دقت کنید همین ولتاژ ها هستند که بوسیله آن کریستال مایع تحریک می شود. مجموع سه ولتاژ Red و Green و Blue باید برابر 5 ولت شود. از پین های 13 و 14 برای آدرس دهی پیکسل مورد نظر استفاده می شود. دقت کنید ولتاژ پین های 1 و 2 و 3 به ساب پیکسل هایی اعمال می شود که از ترکیب رنگ آن ها رنگ 1 پیکسل مشخص می شود.

نکته

از پورت VGA برای ارسال اطلاعات آنالوگ استفاده می شود.

 • S_Video

  • مخفف Separated Video می باشد. یکی از روش ‌های معمول برای اتصال کامپیوتر به تلویزیون استفاده از کابل S-Video می‌باشد زیرا این کابل بسیار ارزان است و بسیاری از تلویزیون ها پورت S-Video را پشتیبانی می‌کند و حتی برخی از شرکت‌های سازنده کارت گرافیک این کابل را به طور رایگان در کنار کارت گرافیک خود قرار می‌دهند.‌ S-Video ها در دو نوع 4 پین و 7 پین وجود دارند.

18

نکته

از پورت S_Video برای ارسال اطلاعات آنالوگ استفاده می شود.

 • DVI

  • مخفف Digital Visual Interface می باشد. یکی از بهترین روش ‌ها برای اتصال تلویزیون‌ها از نوع HDTV به کامپیوتر است. در تبدیل اطلاعات دیجیتال به آنالوگ کمی کیفیت تصویر افت پیدا می کند. برای جلوگیری از این افت کیفیت شما میتوانید از خروجی های DVI که خروجی دیجیتال تصویری هستند استفاده کنید. به شرطی که مانیتور شما هم دارای ورودی تصویر دیجیتال باشد. به این شکل شما هیچگونه افت کیفیت تصویر نخواهید داشت. مانیتورهای دیجیتال دارای شفافیت بالاتری نسبت به مانیتورهای معمولی دارند علاوه بر اینکه قیمت آنها نیز بالاتر می باشد .

19

DVI یکی از رایج ‌ترین کابل‌های ویدئویی و پورت ‌هایی است که این روز‌ها می‌توانید بر روی دسکتاپ‌ها و یا مانیتور‌های LCD بیابید. از نظر ظاهری این پورت و کابل تا حدودی شبیه به کانکتور‌های VGA هستند اما دارای ۲۴ پین می‌ باشند و از سیگنال‌های آنالوگ نیز همانند دیجیتال پشتیبانی به عمل می‌آورند. DVI می‌تواند ویدئو‌های با رزلوشن ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ HD را از ابزار مورد نظر به نمایشگر انتقال دهد و با استفاده از یک اتصال دوتایی DVI یا در اصطلاح Dual-Link DVI این رزلوشن به ۲۵۶۰ در ۱۶۰۰ پیکسل نیز خواهد رسید. برخی از پورت ‌ها و کابل‌ های DVI ممکن است تعداد پین کمتری نسبت به آنچه ذکر شد دارا باشند علتش این است که آنها برای ابزارهایی با رزلوشن پائین ‌تر طراحی شده‌اند لذا حین خرید این مسئله را مد نظر داشته باشید. مسلماً اگر پورت و کابل شما ۲۴ پینی باشند شما در بهره‌گیری از حداکثر رزلوشن مسئله‌ ای نخواهید داشت. اما بزرگترین اشکال وارده به DVI عدم پشتیبانی از رمزنگاری HDCP به صورت پیش‌فرض است، بنابراین اگر سخت افزار شما فقط خروجی DVI دارد ممکن است قادر به پخش ویدئو‌های بلوری تمام HD و سایر محتویات به صورت HD نباشد.

از مشکلات استفاده از کابل DVI می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • برخی از کامپیوتر‌ها اصلا این نوع کابل را پشتیبانی نمی‌کنند.
 • این نوع اتصال باید توسط HDTV پشتیبانی شود که برخی از تلویزیون‌ها از نوع HDTV این نوع اتصال را پشتیبانی نمی‌کنند
 • قیمت این کابل چندین برابر کابل‌های VGA و S-Video است.

نکته

از پورت DVI برای ارسال اطلاعات دیجیتال استفاده می شود.

 • HDMI

  • مخفف High Definition Multimedia Interface می باشد. بهترین روش برای اتصال کامپیوتر به تلویزیون و نمایشگر است. HDMI پورت و کابل پیش ‌فرض بر روی بسیاری از HDTV های جدید، پخش کننده‌های بلوری، اپل تی‌وی، بسیاری از کامپیوتر‌های جدید و کارت ‌های گرافیکی و ابزارهای متنوع ویدئویی دیگر است. استفاده از این کابل‌ها و پورت‌ها بسیار آسان است و متصل کردنشان به یکدیگر از نظر سادگی همانند متصل کردن ابزارهای USB به پورت مربوطه است و خطر خمیدگی پین‌ ها در آنها کاملاً از بین رفته است. کابل‌‌های HDMI می توانند صدا و تصویر را به صورت همزمان بر روی خود عبور دهند و به کابل مجزایی برای انتقال صدا نیاز نیست و این کابل‌ها قادر هستند تا محتوای HD با رزلوشن ۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ را به همراه ۸ کانال صوتی ارائه نمایند. همچنین از شیوهء رمزنگاری HDCP نیز پشیتبانی به عمل می‌آورند و برای هر منظوری تنها یک کابل HDMI نیاز است تا مثلا کامپیوتر یا ابزار ویدئویی خود را به تلویزیون یا مانیتور متصل نمائید.

20

نکته

از پورت HDMI برای ارسال اطلاعات دیجیتال استفاده می شود.

 • DP

  • مخفف Display Port می باشد. کانکتور ویدئویی جدیدی است که بر روی ابزارهای مدرن‌ تر و جدید ‌تر خصوصا لپ‌تاپ‌ها ارائه می‌شود و هدف از طراحی و ارائه‌اش تکرار موفقیت DVI و VGA بر روی کامپیوترها است، اما می‌توان گفت هنوز به اندازه DVI و HDMI پذیرفته نشده است. هر چند ناگفته نماند این پورت بر روی مک‌های جدید تعداد زیادی از کامپیوتر‌های Dell ، HP و Lenovo در حال عرضه شدن است و عملکردش نیز بسیار شبیه HDMI است، محتوای تصویری و صوتی HD بر روی یک کابل واحد منتقل می‌شود و رزلوشن خروجی ۱۹۲۰ در ۱۰۸۰ به همراه ۸ کانال صوتی است.

21

نکته مثبت این پورت پشیتبانیش از HDCP است و اینکه می‌توانید آن را با استفاده از یک مبدل دیجیتال به پورت‌های DVI و HDMI متصل نمائید. نکته منفیش هم در اینجاست که مانیتور‌ها و تلویزیون‌های اندکی در بازار با پورت ورودی Display Port وجود دارند لذا در اکثر مواقع وقتی مثلا می‌خواهید لپ ‌تاپ خود را به یک نمایشگر بزرگتر متصل کنید مجبورید از مبدل کمک بگیرید.

نکته

از پورت DP برای ارسال اطلاعات دیجیتال استفاده می شود.

ایرادات کارت گرافیک

 • تصویر نمی دهد ولی سیستم روشن می شود.

  • در ابتدا چک کنید که کارت گرافیک در Slot خودش به طور کامل قرار داشته باشد. اگر کارت در Slot بدرستی نباشد اسپیکر بایوس بوق ممتد می کشد.
  • چک کردن ولتاژ در مدار PWM

   • ولتاژ مدار PWM معمولا 1 تا 1.5 ولت می باشد. برای اندازه گیری آن، سلف مدار PWM را پیدا کنید. سلکتور مولتی متر را روی ولتاژ مستقیم قرار دهید و پراب قرمز را به یکی از پایه های سلف وصل کنید و پراب مشکی را به سیم منفی یکی از کانکتور های برق پاور (G) وصل کنید

    • اگر ولتاژ 1.5 ولت وجود نداشت خازن ها و فت ها و دیگر اجزای مدار PWM را چک کنید و اگر مشکل پیدا نشد آی سی PWM را تست حرارت کنید.
    • اگر ولتاژ 1.5 ولت وجود داشت، آی سی بایوس را پروگرام کنید.
  • در صورتی که مدار PWM مشکلی نداشت GPU را Heat کنید و اگر مشکل حل نشد GPU را تعویض کنید.

نکته

در صورتی که برای اندازه گیری ولتاژ مدار PWM سلف وجود نداشت از خازن های مدار PWM برای اندازه گیری ولتاژ مدار استفاده کنید.

نکته

برای Heat کردن GPU به روش زیر عمل کنید. دقت کنید که برای Heat کردن از Blower یا Heat Gun استفاده کنید.

22

در ابتدا روی قطعات SMD کنار GPU روی بورد و پشت بورد کارت گرافیک فلکس (با استفاده از سرنگ) بریزید. فلکس باعث از بین رفتن اکسید قلع و احیای قلع می شود.

23

کناره های GPU و زیر آن را با چسب نسوز نگه دارید. این کار بخاطر ثابت ماندن GPU انجام می شود.

24

 • درجه حرارت Blower یا Heat Gun را بین 300 تا 340 درجه قرار دهید.
 • فاصله بین Blower یا Heat Gun و GPU را 3 الی 5 سانتی متر در نظر بگیرید.
 • به مدت 8 الی 12 دقیقه GPU را حرارات دهید.
 • با استفاده از تینر یا اسپری خشک محل حرارت دادن و اطراف آن را تمیز کنید.

اما چرا از Heat کردن GPU استفاده می شود؟

GPU به دلیل عملکرد در دمای بالا به خاطر گرم شدن مداوم مقداری اکسید قلع در توپ های قلع زیر آن درست می شود و بوسله Heat کردن این اکسید ها در قلع پخش شده و اتصال GPU با بورد کارت گرافیک برقرار می شود. دقت کنید که Heat کردن GPU یک روش موقتی می باشد و اگر چندین بار این عمل تکرار شد بهتر است GPU را تعویض کنید.

 • تصویر نمی دهد همچنین اجازه نمی دهد سیستم روشن شود. (اگر کارت گرافیک را برداریم سیستم روشن می شود)

  • مدار اتصالی دارد.

   • برای پیدا کردن اتصالی مدار از پایه سلف مدار PWM نسبت به بدنه تست بوق می گیریم که در صورت نداشتن اتصالی صدای بوق شنیده نخواهد شد ولی در صورت شنیدن صدای بوق سلف را در بیاورید و کارهای زیر را انجام دهید.

    • پایه طرف مدار PWM را تست بوق کنید بدین صورت که سلکتور مولتی متر را روی بازر قرار دهید سپس پراب قرمز را به پایه خالی سلف در سمت مدار PWM وصل کنید سپس پراب مشکی را به G یا بدنه وصل کنید، اگر صدای بوق شنیده شد مدار PWM اتصالی دارد.

     • فت های مدار PWM و خازن ها و دیگر قطعات آن را چک کنید.
    • پایه طرف GPU را تست بوق کنید بدین صورت که سلکتور مولتی متر را روی بازر قرار دهید سپس پراب قرمز را به پایه خالی سلف در سمت GPU وصل کنید سپس پراب مشکی را به G یا بدنه وصل کنید، اگر صدای بوق شنیده شد GPU اتصالی دارد.
    • GPU را Heat کنید.
 • سیستم روشن می شود و تصویر دارد ولی تصویر نویز (تصویر شطرنجی و حروف ناخوانا) دارد.
 • GPU را Heat کنید.
 • چک کردن فت ها و خازن ها و دیگر قطعات مدار PWM
 • GPU را Heat کنید.
 • آی سی بایوس را پروگرام کنید.
 • کابل VGA را چک کنید.
 • لحیم سردی پورت های کارت گرافیک را چک کنید. از پورت های کارت گرافیک تست بوق بگیرید. دقت کنید اگر در تست بوق خطایی مشاده نشد باز با هویه روی محل اتصال پایه های پورت بکشید تا از لحیم سردی بصورت کامل جلوگیری شود.
 • GPU را Heat کنید.
 • سیستم روشن می شود و تصویر دارد ولی سیستم بعد از مدت زمانی هنگ (قفل) می کند.
 • سیستم روشن می شود و تصویر دارد ولی رنگ ها به هم ریخته هستند.

نکته

قبل از تعمیر کارت گرافیک کارهای زیر را انجام دهید.

 • از نداشتن ایرادات نرم افزاری در سیستم عامل مانند آپدیت درایور و دیگر کارها مطمئن شوید.
 • مطمئن باشید کارت گرافیک بدرستی در Slot مربوطه قرار گرفته باشد.
 • اینترفیس کارت گرافیک را با تینر یا اسپری خشک تمیز کنید.
 • از سالم بودن فن مطمئن شوید.
 • لحیم سردی پورت های خروجی کارت گرافیک را چک کنید.
 • قطعات SMD روی بورد را چک کنید.

منبع www.bia2store.com

mista

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

76 comments on “تعمیر کارت گرافیکAdd yours →

 1. باسلام و خسته نباشید ، کارت گرافیک msi nvidia gt240 1g ddr5 روی کامپیوتر دارم که فن کارت بشدت صدا میداد مجبور شدم فن رو دربیارم البته با احتیاط و بعد از تمیز کاری کمی روغن داخلش ریختم وقتی بروی کارت نصبش کردم و داخل کامیپوتر گذاشتم بعد از روشن شدن سیستم دیگه فن کارت گرافیک کار نمیکنه البته کارت بدرستی بالا میاد هیچ مشکلی هم نداره فقط فن کار نمیکنه چندبار فن رو بصورت جدا از کارت تست کردم که سالمه و باسرعت میچرخه ولی روی کارت کار نمیکنه حتی پینهای کارت که فن بهش وصل میشه رو دوباره لحیم کردم که مطمعن بشم قطعی نداره ولی باز درست نشد بعدا متوجه شدم که پین فن کارت گرافیک که برق رو به فن میده اصلا برق نداره در اخر مجبور شدم برق فن کارت رو به صورت جدا به مادربرد وصل کنم که الان فن با سرعت ثابت و بالا میچرخه چون دیگه از کارت دستور نمیگیره واسه تنظیم سرعت بنظر شما چه چیز کارت خراب شده که به فن برق رسانی نمیشه ایا درست شدنی هست و قیمت تقریبی تعمیرش چقدر میشه با تشکر

  1. سلام حمید
   احتمالا تو باز کردن کارت چندتا قطعه smd ریز کنده شده
   دیگه دلیل دیگه اینه که رگولاتوری که ولتاژ دقیق فن رو تامین می کنه سوخته باشه

 2. سلام کارت گرافیک من اول که سیستم رو روشن میکنم خوب کار میکنه بدون مشکل حتی ساعت ها ولی اگه ریست کنم سیستم رو کلا دیگه تصویر نمیده و سیستم بالا نمیاد چیکار کنم؟

  1. سلام سعید
   آیا با کارت گرافیک دیگه این مشکل رو نداری؟
   چون میتونه مشکل از رم یا پاور باشه و بیشتر این معضل مربوط به پاور هست

   1. با گرافیک آنبورد که مشکل ندارم یک کارت گرافیک هم داشتم که بعد یک ماه سوخت با اون هم این مشکل رو ندارم

     1. اگه مشکل از کارت گرافیک باشه باید چیکار کنم؟
      مظورم مشکلش چی میتونه باشه

     2. بعد یک سوال دیگه که داشتم اگه پاور خراب باشه و به قطعه آسیب بزنه دقیقآ کدوم قسمت ها آسیب میبینه و قابل تعمیر هست آیا؟

     3. سلام سعید
      عموما مشکل 5 ولت sb به کارت گرافیک و چیپ شمالی و cpu صدمه می زنه و باید چیپ ها عوض شه
      و 3.3 سیم نارنجی به آی سی i/o و باز هم باید عوض شه

 3. سلام من یک مشکل دارم داشتم بازی میکردم که یکهو اتصال کارت گرافیک از سیستم قطع شد بعد هر کاری کردم با اون خروجی کارت گرافیک دیگه وصل نشد و به اون یکی خروجی کارت گرافیک وصل کردم تصویر درست میاد لازم به ذکره که بگم هر دو خروجی کارت گرافیک بنده از نوع DVI هست و از تبدیل DVI به VGA استفاده میکنم امکان خرابی یکی از خروجی ها هست؟
  تعمیرش چگونه است؟

   1. نه منظورم این بود که دیگه تصویر نداد نه اینکه کنده بشه من از تبدیل dvi به vga استفاده میکنم حدود یک ماه بود مشکلی نداشتم خواستم بدونم ربطی به بازی یا برق ورودی گرافیک (6پینش) داره چون من برای برقش از تبدیل استفاده میکنم
    میخوام دیگه برای این یکی خروجی dvi کارت گرافیکم مشکل پیش نیاد.

    1. سلام علی
     نه نامربوطه و ربطی به برق نباید داشته باشه
     بهتره با یک تستر پاور ،خروجی های پاور رو تست کنید
     و 5 ولت sb رو که مربوط به چیپ ها میشه رو ببینید دقیق خودشه
     البته بعید می دونم مشکلی از پاور باشه

     1. کلآ دلیل خرابی خروجی dvi چه چیز هایی میتونه باشه؟
      و اینکه من اون موقع یاز کردم کیس رو دیدم یکی از سیم های 6 پین گرافیک قطع شده میتونه دلیلش اون باشه؟

     2. سلام علی
      موتونه همینی باشه که شما میگین
      ولی بنده تا تصویری از کارت گرافیک و اتصالاتش نبینم هیچ نظری ندارم

   2. منظورم کنده شدن نبود منظورم تصویر ندادن بود من از تبدیل dvi به vga استفاده میکنم و برای ورودی برق گرافیک هم از تبدیل استفاده میکنم میخواستم بدونم ربطی به بازی یا برقش داره که اینجوری شد یا مشکلش چیه که اون یکی خروجی dvi خراب نشه؟
    ممنون

 4. سلام
  کارت گرافیک من یک مشکل داره اول که تازه ویندوز رو با گرافیک آنبورد نصب میکنم بعد قرارش میدم وارد ویندوز میشه ولی تصویر اینجوریه بعد اینکه درایور رو نصب میکنم هم دیگه تا قبل ویندوز میاد بعدش دیگه کلآ صفحه مشکی میشه و هیچی همونجا میمونه مشکل چیه؟

 5. سلام حضور استاتید محترم
  کارت گرافیک گیگابایت 8600gt موقع روشن شدن کامپیوتر، فقط روی یکی از خروجی ها ( DVI ) ، اول تصویر داره ولی وقتی وارد ویندوز میشه کلا تصویر میره و صحفه سیاه میشه . روی یه کامپیوتری دیگه که با همین مدل کارت گرافیک کار میکرد تست زدم و همین اتفاق روی انهم افتاد … قبلا از راهنمایی شما متشکرم .

  1. سلام جمشید
   اول از همه آیا نسخه نصب شده درآیور نسخه بروزش است ،اگر هست به نسخه اول و قدیمیش ببرید
   دوما اگر با روش اول راه نیافتاد ،دیگه برید سراغ قطعات smd سمت خروجی و اتصالی ها و فیوز سوختگی ها رو چک کنید
   در نهایت ریسولد چیپ

 6. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم این قطعات الکترونیکی ریزی که روی برد هست چی هستن
  متاسفانه دوتا از اون قطعه ها وقتی داشتم با پیچ گوشتی هت سینکو باز میکردم کنده شدن دیگه تصویر نمیده کارتم ASus R9 280x

  1. سلام محمد
   قطعات smd که شما می گید می تونه خازن یا مقاومت یا مقاومت فیوزی یا حتی دیود و آی سی باشه
   عکسش رو بفرستید

 7. خلاصه مشکل من اینکه با گرافیک انبرد تصویر دارم ولی با گرافیک خودم تصویر ندارم-وقتی کارت گرافیکو نصب میکنم کمی داغ هم میشه که فک کنم این یعنی مشکلی نداره

 8. سلام.من کلا قطعات کامپیوترم رو باز کردم و بد 2 هفته بردم خدمات کامپیوتر که برام وصل کنه ولی کارت گرافیک رو نصب نکرده بود.کارت گرافیکی که نصب کرده بود intel هستش که فک کنم رو خوده مادربورد نصبه-من خودم کارت گرافیکم رو که invidia هستش رو نصب کردم ولی وقتی کابل رو بهش وصل میکنم تصویر نمیاد و مانیتور خاموش روشن میشه بوق هم نمیزنه-داخل device manager رو هم که نگاه میکنم فقط یه کارت گرافیک شناسایی میشه (همون intel) ایا کارت گرافیک من سوخته ؟ اگه نسوخته باید چکار کنم که کار کنه ؟

  1. سلام مهدی
   متنت نامفهومه ولی بازم من یک سری سوال دارم
   اول از همه الان روی مادربورد شما روی اسلات pci-exp کارت گرافیک هست؟چ
   آیا وقتی از خروجی کارت گرافیک هنگام راه اندازی سیستم استفاده میکنی تصویر داری و فقط وقتی داخل ویندوز می ره تصویر نداری؟

   1. نه-کارت گرافیکم رو برداشتم-وقتی از خروجی کارت گرافیک استفاده میکردم کلا تصویر نداشتم-مانیتور فقط چشمک میزد(خاموش روشن میشد)

 9. سلام
  این کامپیوتر ما یه ۲ -۳ روزه که روشن میشه ولی تصویر نداره تا ۳ روز پیش یه مانیتور داشتم که با تبدیل vga بهhdmi زده بودم به کارت گرافیک و کاری ندارم یه دو سه بار صفحه سیاه شد با خاموش و روشن کردن هم درست نمیشد حتما باید از پاور خاموش میکردم یه ۱۰ دقیقه ای صبر میکردم الان مانیتور نو خریدم hdmi میخوره زدم دیدم تصویر نداره دوستان گفتن اگه کارت گرافیک یا مادر برد یا هر قطعه ای مشکل داشته باشه در بیار دونه دونه جا بزن قطعات رو از اون جایی که گرافیک انبورد داره core i7 6700 گرافیکو در اوردم به مادر برد زدم تصویر و اورد وارد ویندوزم شد یکی از دوستام میگه اگه کارت گرافیک سوخته باشه یا مشکل داشته باشه بوق میزنه مادربورد بعد کارت گرافیک کامل روشن میشه فناش هم کار میکنه بوقم نمیزنه گفتم شاید باتری بایوس رو در بیارم بزارم درست شه که اونم نشد ممنون میشم اگه دوستان راهنماهی کنند
  مادر بردم gigabyte z170-d3h کارت گرافیکم هم r9 290x asus.
  احتمال داره که فقط پورت hdmi کارت به مشکل برخورده باشه و کارت سالم باشه ؟ ممنون

  1. استی مهندس یادم رفت بگم بعد از اون ۲ بار که صفحه هنگام کار کردن با کامپیوترسیاه میشد کلا صدا هم قطع میشد اسپیکر جدا به مادربورد خورده بود اخرین باری که صفحه کلا سیاه شد از اون تبدیل استفاده میکردم دیگه کلا هیچ جوری صفحه بالا نیومد حتی گرافیکم در اوردم با تبدیل زدم به hdmi خوده مادربرد تصویر بالا نیومد تا ایکه مانیتورو عوض کردم احتمال داره که تبدیل ه باعث شده کارتم اینطور شه؟ ایا کارت گرافیک سوخته یا نیم سوز شده ؟ایا این مشکل درست شدنی هست؟ اگه درست شدنی هست خودم میتونم کاری انجام بدم یا تخصصی هستش ممنون

   1. سلام ali
    پس اگر صدا هم نداشتین خود hdmi کارت درگیر شده
    و با تبدیلتون به مشکل خورده ،چون خروجی hdmi ترکیب صدا و تصویر با هم هست
    یک آی سی پشت سوکتش هست به احتمال زیاد اتصالی کرده و باید عوض شه یا هم خود مقاومت ها یsmd ریز پشت سوکت اتصالی کردن
    باید عوض شن
    راستی با خروجی vga تصویر دارید؟
    اگر دارید پس فقط سراغ سوکت hdmi و قطعات پشتش برید

  2. سلامali
   ببین مشکل شما می تونه خرابی خود خروجی hdmi باشه
   ولی شما گفتید یک دو سه باز با خاموش کردن پاور و 10 دقیقه گذاشتن سیستم
   دوباره تصویر می اومد
   خوب می شه گفت شاید مشکل 5ولت سیم بنفش پاور دارید یعنی 5ولت چیپ که به کارت گرافیک بیشترین صدمه رو می زنه
   یا اصلا کلا خود کارت گرافیک مشکل داره ولی در حدی نیست که بایوس مادربورد اون رو معیوب تشخیص بده

 10. سلام و خسته نباشید.
  من به مشکل عجیبی خوردم توی یک گرافیک. مثلا اسم خودمم گذاشتم تعمیرکار !
  این کارت گرافیک 9600gt هستش. هیت شده کامل. خازن هاش رو هم اوکی کردم.
  وقتی سیستم روشن میشه برای بار اول ، تصویر نمیده و گرافیک اصلا شناسایی نمیشه. البته بالا میاد ویندوز و … . اما وقتی یستم رو روشن میشکنم ، چند ثانیه صبر میکنم و بعد ریست میکنم ، همه چیز اوکی میشه. تا 3 روزم اگه سیستم روشن باشه، هیچ مشکلی پیش نمیاد. درایورش آخرین ورژنه. بازی قشنگ جواب میده ، خلاصه اصلا انگار هیچ مشکلی وجود نداره به جز اینکه اولش باید ریست بشه.
  بایوس رو فلش کردم ، عوض کردم . هیچ تاثیری نداشت.
  من که مخم هنگ کرده. نظر شما چیست ؟
  با تشکر.

  1. فراموش کردم بگم:
   روی 4 سیستم مختلف تست کردم. پاورها همه گرین بوده از 300 وات تا 500 وات. تاثیری نداشت

  1. سلام mohamadreza
   یعنی باید با دستگاه هیتر و با دمای مناسب و مایع فلکسی مناسب
   چیپ رو به دمای مناسب برسونید و قلع مردگی پایه های اون رو بگیرید

 11. با سلام خسته نباشی
  کارت گرافیکی هست که خطوط عمودی روی تصویر ایجاد میکنه.لطف کنید کمکم کنید
  نکته:با گرافیک آنبرد خودش مشکلی نیست.
  نکته:بعضی از خازن های اطراف چیپ یا بوق ممتد(تست بازر) دارن یا ولتاژ ندارن.
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

 12. سلام خسته بناشید داداش،
  واقعا دمت گرم خیلی حال کردم حرف نداری چیزیو که توی سه ساله هیچکس نتونست انجام بده شما از اون سر دنیا باید پیشنهاد کوچیک قشنگ کارم راه افتاد حقی که خدای سیستمی دمت گرم سرقولم هستم هرکمکی توی وب خواستی و… من هستم رومن میتونی حساب کنی ♥
  خیلی آقایی که امروزا یک نفر لیوان نمیده حتی دست کسی ولی اینجوری رایگان آموزش میزاری و به درخواست های کمک های مردم با جون دل جواب میدی
  واقعا حلالت خدا انشالله که تو زندگیت موفقیت تتو بیشتر بیشتر بکنه ♥

  واقعا باورم نمیشد که از همچین چیز کوچیکی میتونست باشه قبلا آپدیت های آخرین نسخشو دانلود میکردم ولی این بار رفتم نسخه 2009 که فکرکنم اولین نسخش بود دانلود کردم راحت مچ شد باهاش بازم دمت گرم ♥
  آقایی کردی.
  یاعلی.

 13. سلام خسته نباشید ، من یک مشکلی داشتم روی سیستمم که حدس میزدم از کارت گرافیکم باشه ولی چندجا بردم نفهمیدن مشکلش چیه و شانس من هروقت اونا تست میگردن قشنگ بدون هنگی مثلا فیلم پخش میکرد و…. ولی هم میاوردم خونه انگار با من سر لج داشته باشه حتی ویندوزشم بالا نمیومد ، تست های زیادی از نظر نرم افزاری کردم من رشتم خودم سیستمه ولی این جور مشکلی که سر سیستم خودم امده خیلی برام جالب بود که اگه میشه راهنماییم کنید.

  مشکل من:
  مشکل من اینه که مثلا وقتی ویندوز نصب میکنم همه درایور هاشو نصب میکنم غیر از گرافیک وقتی فیلمی چیزی پخش میکنم خیلی راحت بدون هیچ مشکلی بالا میره هیچ مشکلی نداره ووقتی که درایورشو نصب میکنم و استفاده میکنم مثلا ویندوز سون رو روی حالت شیشه ای یا همون شفاف میبرم روی برنامه ها یا حتی مثلا یک پنجره مای کامپیوتر هم هنگ های عجیبی میکنه که کلا قفل میکنه که باز مجبور میشم سیستمو ریست کنم ویا روی فیلم ها خط های به اندازه چند پیکس پیکس میوفته همون اول فیلم ووقتی که ایجاد میشه شانسیه یک بار به اندازه چند ثانیه میمونه میره و فیلم قشنگ ادامه پیدا میکنه یا بیشتر اوقات وقتی ایجاد میشه کلا قفل میکنه مثل همون قضیه مای کامپیوتری که گفتم بعضی اوقات وقتی قفل میکنه موس رو که تکون میدم صفحه مشکی میشه و باز مجدد همون صفحه رو سعی میکنه لود بکنه بعضی اوقات صفحه لود میشه و برنامه ای که اینستال کردم باز میشه ولی پایین صفحه یک اروری میده و میره به حالت شکل علامت (( ! )) تعجب ولی بعضی اوقات حتی موس هم تکون میدم صفحه سیاه میشه که مثلا داره صفحه رو لود میکنه ولی روی لودش گیر میکنه انگار که کم بیاره نتونه بکشه هنگ میکنه

  مهمترین قسمتش اینه که وقتی مثلا درایور رو نصب کردم درایور گرافیکو با هزار زور بلا وارد سیستم عامل شدم و میرم درایور گرافیکو غیرفعال میکنم مثل چی کار میکنه فیلم پخش میکنه و… ولی وقتی که درایور رو فعال میکنم برمیگرده سر همون خونه اول ، هردرایوری بگین مربوط به مدل گرافیکم نصب کردم آخرین نسخشو دانلود کردم از سایت خود نویودیا و یا با درایور پک نصب کردم هرکاری کردم به همون شکل بود توی نسخه های بالا که مثلا از سایت خود نویودیا میگرفتم نسخه آخر بود خیلی بدتر هنگ میکرد اگه مثلا ده بار بود بیست بار هنگ میکرد

  منظورم از لود کردن صفحه که بالاگفتم منظورم ری استارت سیستم نیستا روی همون صفحه ای که هستم و دارم کار میکنم همون صفحه صفحه میپره دوباره میاد ولی بعضی اوقات اونجوری گیر میکنه که گفتم بعضی اوقاتم نه
  از یک تعمیراتی همینجوری مشکلمو گفتم زبونن گفت که به احتمال بیشتر از GPU سیستمته لطفا راهنماییم کنید که چی میتونه باشه مدل گرافیکمم براتون کامل با عکس براتون ارسال میکنم خیلی سر همین قضیه برای سیستم خرج کردم ولی درست نشد ولی چون درایورش غیرفعال میشد باز فعال میشد عکس العملش عوض میشد حدس زدم که به احتمال 85 درصد مثلا گرافیکش میتونه باشه

  من حتی مثلا گرافیکم درایورشم غیرفعالم هست جالبه که فتوشاپم کار میکردم هیچ مشکلی نداشت 😐 خیلی باحال بود 😐
  اگه توی این مورد واقعا بتونین کمکم کنین کار خیلی بزرگی برام کردین و شبانه روز دعاتون میکنم چون واقعا سخته کار باهاش کارم سیستمه پورژه هایی دارم که باید با سیستم انجام بدم بعد با این وضع نمیتونم – با این وضع پریمایر کارمیکردم فتوشاپ کار میکردم در حال غیرفعالش 😐

  من تیم طراحی وب دارم که درصورتی که دوست داشتین میتونین کمک و یا سفارشی که دوست داشتین بدین درمورد وبسایت فقط این مورد گرافیکم حل بشه هرکاری که بگین توی وب میکنم 😐 خیلی بد سرش زجر کشیدم 🙁

  ممنون ازتون ♥

  1. مشخصات رو به صورت دستی هم براتون مینویسم:
   Nvidia Geforce 210
   chip type: Geforce 210
   Adapter string: Geforce 210
   Bios Information: Version 70.18.ff.0.64
   ++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
   Total Available Graphics Memory: 1791 MB
   Dedicated Video Memory: 1024 MB
   System Video Memory: 0 MB
   Shared System Memory: 767 MB

    1. سلام بنیامین ارفع آزرده ثانی
     مشکل شما سخت افزاری هم میتونه باشه ونرم افزاری هم همینطور
     اول بزار نرم افزاری بحث کنیم ،شما باید نسخه اول نرم افزار مربوط به گرافیکت رو تهیه کنی و نه آپدیت هاش و بقیه ورژن ها رو پاک کنی
     دوم مشکل gpu یاچیپ گرافیک کارت گرافیک شما کمی بعید به نظز می رسه
     ولی یا باید ریبال بشه یا ریسولد
     در کل این مورد بسیار فراگیر هست و در لپ تاپ ها بسیار رایج هست ،شما نسخه های اول گرافیک رو بگیر و نصب کن
     حتی اگر شده از سایت ی غیر از nvidia

 14. سلام بعضی مواقع یک کیس را که روشن می کنم تصویر سیا ه و سفید است و اگر دوبار ه ریست کنم تصویر رنگی می شود . علت اون چه چیز هایی می تونه باشه؟ با تشکر

 15. با سلام
  من یک کارت شبکه وایرلس دارم هنگامی که روی مادربرد سوار می شود سیستم روشن می شود اما عملا تصویر نمیدهد خواهشمندم علت را بفرمایید.
  با سپاس

   1. با سلام مجدد،
    هنگامی که کارت شبکه روی مادربرد قرادرد مادربد روشن می شود ولی تصویر نمی دهد ، اما وقتی کارت شبکه وایرلس را از روی مادربرد خارج می کنم مادربرد تصویر می دهد منظور اشکال در کارت شبکه بود که چطور میشه کارت شبکه را تعمیر کرد . با سپاس فراوان

    1. سلام
     کارت شبکه شما اتصالی دارد ،کلا کارت های شبکه از یک آی سی وایرلس . یک کریستال و مقداری خازن و فیوز و مقاومت اس ام دی
     و شاید تسبیتگر فرکانس داشته باشند ،مشکل شما یا ظاهری دیده می شود و یا با تست قطعات مثل مقاومت و فیوز ها قابل تشخیص است

     1. با سلام در صورت امکان آموزش تعمیر کارت شبکه را با تصاویر به اشتراک گذارید. با سپاس و احترام

 16. یه کارت گرافیک اینویدیا جی فورس 9500 دستمه که بهد نصب درایور تصویر خراب میشه و نقاط آبی میاد روش. بایوس سیستم و درایور رو هم جدید کردم نشد . جالب اینجاس که رم دستگاه دو تا 512 هستش . وقتی یکیش رو بر میدارم تصویر درست میشه . ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. سلام

   مشکلی بس عجیب دارید

   شاید بخاطر fsb باشه 

   باس گرافیک و رم و سیپیو با هم مشکل داره 

   ولی این فقط یک ادعاست 

   این مشکل بعضی مواقع به علت خرابی فرکانس خروجی کارت گرافیک می باشد که علتش خرابی خازن های  روی کارت گرافیکه

   خازن ها رو تعویض کن مشکلت حل می شه انشالله

    

 17. آقا میثم درود

  مطالب بالا جامع و کامل بود ولی در بعضی جاها ذکر کرده بودید که بایاس را upgrade کنیم منظورتان بایاس مادر بورد بود یا کارت گرافیک و ایا اصولا می توان بایاس کارت گرافیک را به روز کرد یا نه و اگر می شود فایل مربوطه را چگونه می توان دانلود کرد و آیا این کار در تعمییر کارت موثر است

  ممنون و با تشکر

  1. سلام 

   بله شما می تونید کارت گرافیک خودتون رو از طریق پروگرم آی سی بایوس خود کارت گرافیک آپدیت کنید

   ولی این اتفاق یا عمل بسیار کم می افته و اکثر اوقات آپدیت گرافیک به صورت نرم افزاری صورت می گیرید

   نوع دیگر آپدیت ، پروگرم خود بایوس کامپیوتر برای شناسایی و استفاده از کارت های گرافیک جدید می باشد

 18. سلام خسته نباشید

  ببخشید … میگم اگه این توضیحات روهمراه فیلم برامون بزارین خیلی عالی میشه  میدونم مشکله اما برای ما که تازه کاریم خیلی مفیده  اگه ممکنه زحمتشو بکشین…..  خیلی ممنون میشم

  1. خواهش می کنم ،از اینکه دارین سوال می پرسین ، خیلی خوشحالم

   خوب لحیم سردی: وقتی یک قطعه لحیم کاری می شه به دلایل زیادی مثل گذشت زمان ،بد بودن نوع سیم لحیم یا روغن لحیم کاری ویا حتی دمای خود قطعه در حین استفاده ،لیحم دور پایه های قطعه بعد از مدتی دچار ترک های بسیار ریز و ملکولی می شه 

   به زبان راحت تر لحیم ترک می خوره (خاصیتشو از دست می ده)به نوعی رسانایشو از دست می ده . 

   خوب در مورد چیپ ها مثل چیپ گرافیک اونم فقط مدل nvidia پایه های زیر چیپ اگر دچار لحیم سردی بشن (قلع مردگی اصطلاح تعمیر کارا)کارت گرافیک از تصویر می افته و راه حلش یک هیت مناسب به کارت گرافیک می باشد .

   شاید بگی چرا فقط چیپ nvidia . چون اولا فقط زیر چیپ  لحیم نیست بلکه داخل چیپ هم لحیم های بسیار ریزی هست که به مرور زمان و در اثر کار و حرارت بالای چیپ خراب می شن و تنها این مدل چیپ با حرارت دادن دوباره 

   شروع به کار مکنه ،تازه بعد از شروع به کار هم حداقل 2ماه و حداکثر 6 ماه کار می کنه .

    

 19.   با سلام.من در زمینه تعیمیرات تازه شروع به یادگیری کرده ام .در قسمت ایرادات کارت گرافیک 

  منظور از بدنه -سپس پراب مشکی را به G یا بدنه وصل کنید- چیه؟

  1. با سلام خدمت شما

   نسبتا واضحه ،شما باید سیم مشکی(پراپ مشکی )مولتی متر را یا به بدنه(قسمت آهنی خروجی کارت گرافیک یا همون قسمت آهنی پورت خروجی  گرافیک بزنید ) یا به ground همون زمین بزنید که در کارت گرافیک می شه بازم همون بدنه پورت

   کلا قسمت آهنی که می بینید زمین یا همون G کارت گرافیکه

   امیدوارم متوجه شده باشید.

    

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.