درباره Firmware بیشتر بدانیم

bios_chip_plcc_socket.preview

برای مدیریت هر سخت افزاری یا بهتر بگوییم برای استفاده بهینه از امکانات سخت افزاری، نیازمند یک سیستم مدیریتی هستیم که توانایی مدیریت و زمانبندی اجرا و کنترل فرآیندها و پردازش ها را داشته باشد.

در مدل های پیشرفته (مانند انواع کامپیوتر، برخی از مدل های گوشی موبایل و انواع Handheld) نام این سیستم مدیریتی سیستم عامل و در مدل های ساده تر (مانند انواع پخش کننده MP۳، انواع ساده گوشی موبایل همانند نوکیا ۱۱۰۰ و انواع ساده تر و دستگاه های ساده تر مانند انواع رایتر) نام آن Firmware یا به فارسی، میان افزار است.

در انواع پیشرفته، کار میان افزار ترجمه دستورات نرم افزاری به زبان قابل فهم برای سخت افزار و در انواع ساده تر، مثلا ً در یک پخش کننده MP۳، تفسیر فرامین صادر شده از طریق دکمه و درخواست اجرای فرمان مورد نظر از سیستم یا مدارات موجود در دستگاه است. 

محل دقیق میان افزار کمی بالاتر از سخت افزار است. در واقع می توان اظهار داشت که اولین نرم افزار مرتبط (یا حتی تنها نرم افزار) با سخت افزار، میان افزار است.

برنامه نویسان می دانند که محل قرارگیری میان افزار، دقیقاً پایین تر از اسمبلر است. میان افزارها را در کارگاه یا کارخانه به وسیله دستگاه هایی به نام Emulator در حافظه های قابل برنامه ریزی و فقط خواندنی موسوم به Programable Read-Only Memory) PROM) قرار می دهند. 

محتویات این حافظه ها نیز ایستا است و پس از خاموش شدن دستگاه به اطلاعات موجود در آن ها صدمه ای وارد نمی آید. گاهی ممکن است در زمان طراحی و تولید این میان نرم افزارها (که در مرحله طراحی و تولید گهگاه به اندازه یک برنامه سنگین محاسباتی زمان بر هستند) مشکلاتی به وجود آید که فقط در زمان عملکرد مشخص شوند. از این رو تولیدکنندگان سخت افزار مرتبا ً به بررسی میان افزارهای نصب شده اقدام می کنند و در صورت وجود خطا یا ایراد نرم افزاری، اقدام به برطرف نمودن آن ایراد می کنند و نسخه بروز شده آن میان افزار را منتشر می سازند. 

بروز رسانی میان افزار سخت افزار های نصب شده در کامپیوترمان، گوشی موبایلمان، پخش کننده MP۳ و دستگاه های سخت افزاری که کنترل شبه نرم افزاری دارند، کاری عاقلانه و سنجیده است. 

توجه:
در استفاده از دستورالعمل های ارائه شده نهایت دقت را به کار ببرید.
رایتر شما چه CD Writer باشد، چه DVD Writer، فارغ از نوع، مدل و نشان تجاری دستگاه، دارای یک Firmwareاست. مانند تمام نرم افزارها، Firmware نیز مرتبا ً از سوی سازنده ارتقا پیدا می کند. دلیل این کار نیز کاملا ً مشخص است؛ برطرف کردن مشکلات و نواقصی که در زمان طراحی یا تولید و اجرای آن به وجود می آیند. این مشکلات ممکن است در مراحل اولیه طراحی و تولید خود را نشان ندهند. معمولا ً پس از اجرای نرم افزار، نمایش انواع باگ ها و مشکلات منطقی و غیر منطقی شروع می شود و شب های به یادماندنی ای را برای تیم طراحی به یادگار خواهد گذاشت. 

از این رو هر تولید کننده ای برای این که ضمن حفظ اعتبار خود مشکلاتی را که ممکن است در زمان استفاده توسط کاربر تشخیص داده شوند، برطرف سازد، اقدام به تهیه نسخه های بهبود یافته Firmware دستگاه های تولیدی خود می نماید. توجه داشته باشید که ممکن است در زمان استفاده از درایو نوری خود، هرگز متوجه مشکلات موجود نشوید، اما مطمئن باشید اگر با روشی که در ادامه معرفی خواهد شد، آگاهی یافتید که Firmware بروز شده ای از سوی تولید کننده ارائه شده است، به طور حتم مشکل یا مشکلاتی در Firmware دستگاه وجود دارد. بنابراین می توانید اقدام به بروز کردن دستگاهتان کنید. 

اول از همه باید نوع و مدل درایو موجود را تشخیص دهید. برای این کار بهتر است از خود ویندوز کمک بگیرید.  از قسمت System Properties تب Hardware را انتخاب نمایید و روی دکمه Device Manager کلیک کنید. روی علامت (+) عبارت DVD/CD-ROM Drives کلیک کنید. فهرست درایوهای نوری موجود روی کامپیوترتان را مشاهده خواهید کرد. در این فهرست نام هر دستگاه به همراه مدل آن آورده شده است. به عنوان مثال، به چنین عبارتی برخورد خواهید کرد:
SONY DVD RW DRU- ۸۲۰۸A
این عبارت علاوه بر نام تولید کننده، نوع و مدل دستگاه را نیز نمایش می دهد. پس از این که اطلاعات مورد نظر را استخراج کردید، به اینترنت متصل شوید و در موتور جست و جوی گوگل، از کلید واژه ترکیبی زیر برای یافتن فایل مورد نظر استفاده کنید:
Properties+Firmware+ Download&Your Drive name
در عبارت بالا به جای Your Drive name & Properties نام و مدل دستگاهتان را که در مرحله قبل استخراج کردید، بنویسید. به عنوان مثال،
 SONY DVD RW DRU-۸۲۰A + Firmware + Download
توجه کنید که فقط قسمت اول را تغییر دهید. با این کار (استفاده از این کلیدواژه) گوگل در سایت هایی جست و جو خواهد کرد که حاوی لینک هایی به منابعی هستند که شامل آن سه کلید واژه ذکر شده می گردند. معمولا ً تمام تلاش های ما سرانجام به دانلود یک فایل چندصد کیلوبایتی منتهی خواهد شد. توجه داشته باشید که علاوه بر خود تولید کننده، شرکت ها و حتی اشخاص دیگری نیز اقدام به تهیه Firmware برای دستگاه ها می نمایند. 

بهتر است از نسخه ای استفاده کنید که توسط خود سازنده ارائه شده است. پس از این که فایل ها را دانلود کردید، زمانی فرا می رسد که باید مهم ترین و شاید خطرناک ترین قسمت کار را انجام دهید. در این مرحله باید یک فایل اجرایی را اجرا کنید تا روند آپدیت کردن بایوس به صورت خودکار طی شود. البته قبل از انجام هرکاری، روشی را که سازنده اعلام کرده است، به دقت مطالعه کنید. ممکن است برای این کار لازم باشد تغییراتی را به صورت موقت در آرایش سخت افزاری کامپیوترتان اعمال کنید. ممکن است نیاز باشد زمانی که شما دو درایو را به یک کابل متصل کرده اید، یکی را از کابل موقتا ً جدا نمایید و پس از آپدیت شدن بایوس درایو مورد نظرتان، دوباره درایو دیگر را به کابل متصل کنید. 

با این حال قدر مسلم این است که دقت داشته باشید فارغ از نوع و مدل دستگاه، ز مانی که برنامه مشغول آپدیت کردن بایوس درایوتان است (که مدت زمان اندکی است) هرگز برنامه های دیگری را اجرا نکنید. قبل از اجرا، اتصال به اینترنت خود را قطع نمایید و برنامه آنتی ویروس خود را نیز غیر فعال کنید. همچنین هر نوع CD و یا DVD را از درایو خارج کنید.دقت کنید که ممکن است در این زمان چراغ یا چراغ های روی درایو روشن شوند یا چشمک بزنند.این عمل غیر عادی نیست. 

تعجب نکنید و هرگز اقدام به باز کردن در درایو نکنید. همچنین سعی کنید برق کامپیوتر قطع نشود! چون ممکن است مجبور شوید درایو را برای تعمیر به گارانتی بفرستید.اما از هیچ چیز نترسید. 

این کار را اگر بر اساس روشی که از سوی تولید کننده ارائه شده است انجام دهید، هیچ مشکلی برای درایو تان به وجود نخواهد آمد. پس از این که Firmware درایوتان را آپدیت کردید، مطمئنا ً درایوتان بی عیب و نقص تر از گذشته کار خواهد کرد، اما انتظار نداشته باشید که فرآیند رایت کردن اطلاعات با سرعت بیشتری انجام شود یا سخت افزار دستگاهتان تغییر کند. اما مطمئناً خطاهای کمتری در زمان خواندن و نوشتن انواع دیسک ها بروز خواهد نمود.

Share This:

8 comments on “درباره Firmware بیشتر بدانیمAdd yours →

 1. با سلام و عرض ادب یه هارد 320 مکستور دارم که هارد روشن میشه و یه صدای اروم انگاری گردش کنه جای اولش ایجاد میشه و مرتب همین صدا رو میده صداش مثل شکستن سوزن نیست خیلی کمتره صداش میخواستم ببینم مشکل از چیه و کمک کنید ممنون میشم.و ایا این هارد ها احتیاج به فریم ور داره یا بردش رو با یه 320 مکستور دیگه جا به جا کنم جواب میده؟

  1. سلام محمد حسن
   ببخشید که دیر جواب دادم
   بخش اول سوال شما رو نفهمیدم
   ولی در مورد فریم ور باید تمام مشخصات دوتا هارد یکی باشه
   مثل pnو fw

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *