دستگاه دیجیتال ،خرابی ها و راه حل ها

بسمی تعالی
با سلام خدمت همه شما خوبان و همراهان سایت،ما رو بابت کم کاری این چند مدت ببخشید،البته واقعا مشغله ها خیلی شده و کاریش هم نمی شه کرد،راستی همون اول کاری از تون درخواستی دارم،برامون دعا کنید (بدمحتاجیم به دعا).
خوب ،این بار براتون یک کوله بار حرف و نکته تعمیراتی توپ دارم ،اما این بار مربوط به مادربورد و لپ تاپ و اینها نیست ،بلکه مربوط به بردهای دستگاه های دیجیتال می شه.
با وجود مدل های فراوانی که تو بازار هست ،ولی مشکلاتشون اکثرا یکیه و بردها بسیار مشابه اند و فقط شاید بشه از لحاظ قدیمی و جدید بودن اون ها رو به 3 قسمت بردهای دو تیکه بدون مدار تیونر و یک تیکه با مدار تیونر و حتی یک تیکه بدون مدار تیونر تقسیم کرد.
1

photo_2015-11-11_09-48-35
تصاویر بالا کاملا گویا هستند و همشون نشون می دن که کلا برد ما یا بهتره بگیم دستگاه دیجیتال ما از یک بخش مدار قدرت و یک بخش مین برد که خودش ،شامل بخش های زیادی می شه تشکیل شده.
حالا بلوک دیاگرام فقط مین برد اصلی دستگاه بدون منبع تغذیه :
Untitled-1-Recovered
کلا خرابی های این دستگاه رو می شه به دو قسمت تقسیم کرد :
خرابی هایی که مربوط به مدار قدرت می شن(که راحت با یک ولتاژگیری می شه تشخیص داد که این مدار خروجی داره یا نه و کلا مبحثش مثل تعمیر پاور و آداپتوره ،می بوسیمش می زاریمش کنار)
خرابی هایی که مربوط به مین برد اصلی می شه.(بحثش مفصله)
خوب بیاییم خودمون رو راحت کنیم ،خرابی های روبه رو مون رو بگیم و روش حلشون رو هم بگیم،بهتر نیست:
یک:دستگاه روشن هست و چراغ جلوی پنل سبز هم هست و ولتاژها هم برقرار اند اما تصویر نداریم یا بهتره بگیم هیچ عکس العملی نداریم،راه حل زدن بایوس می باشد ،(آی سی بایوس رو پروگرم کنید)
دستگاه مشکل صدا دارد(کلا صدا نداره) ،راه حل حذف یا تعویض آی سی صدا ست که نزدیک فیش های خروجی صدا روی برد می باشد (این آی سی تنها یک آمپلی فایر هست نترسید)
دستگاه روشن می شود اما تصویر نمی دهد و کلا هیچکار نمی کند تازه ولتاژ 3.3 روی آی سی بایوس کمتره یا بیشتره و روی رگولاتور ها هم ولتاژها نامناسب هست ،ولتاژ 5 رو روی قطعات 4.7 یا کمتر نشون می ده ،کلا اوضاع نابسامان هست.
در تصویر زیر رگولاتوری که با مربع قرمز مشخص شده باید ولتاژ 1.2 را بسازد ،که در خرابی که گفتیم این ولتاژ بیشتر می شود
bgzw_p1010561
راه حل : ابتدا به امر همه به مدار پاور می پردازند و خازن ها رو عوض می کنند ،اما نکنید که جزو زیانکارها می باشید،برید چسب های روی برد رو تمیز کنید و با تینر خوب برد رو بشورید هر چه چسب روی برد و کنار خازن ها هست ناکار کنید ،مشکل به شکل عجیبی حل می شود .
مشکل بعدی:
دستگاه راحت روشن می شه و همچی طبق معمول داره پیش می ره ،ولی هنگام اجرای کانال دستگاه خاموش می شه.
راه حل شما در بایوس هست ،این قطعه رو دوباره پروگرم کنید.
مشکل بعدی عدم دریافت کانال می باشد.که این ایراد دلایل مختلفی دارد:
-ممکنه مشکل نرم افزاری باشد که با اپدیت کردن رفع می شود
-عدم ولتاژ تغذیه تیونر
– خرابی ای سی تیونر که اغلب ای سی تیونر داغ می کند
-خرابی قسمت تقویت کننده تیونر
که در اینجا مورد 4 بطور مفصل توضیح داده می شه،حالشو ببرین:
اگر داخل تیونر نگاه کنید:…………………..خووووووووووو نگاه کنید:
Picture 014
DSC01226

ترانزیستور 4 پایه مشاهده می کنید این ترانزیستور همراه با چند قطعات smd سلف و خازن ،تقویت کننده سیگنال انتن را تشکیل می دهد،که ترانزیستور فوق ، خرابی زیادی داشته،کا با تعویض آن مشکل رفع می شود.
ابتدای به امر بزارید دیتا شیت مختصری از این آی سی و معادل های اون رو براتون بگم : (T1J)
یک ترانزیستور bjt می باشد و کلا کارش تقویت سیگنال می باشد ،پس اگر از روی مدار برداشتینش ،توقع، نبودن آنتن در جاهایی که آنتن دهی کمتره رو باید داشته باشین.
معادل های این ترانزیستور لامصب چندتاست که عبارتند از:
3355 فرکانسش 1گیگا هرتز ولی ترانزیستور اصلی 2 گیگاهرتز (بازم کاچی به از هیچی)
2SC4926 البته باید ترانزیستور را پشت و رو نصب کرد(خودتون دیتاشیتشو بگیرید ،حال ندارم)
T1J
نحوه تشخیص خرابی این ترانزیستور :
– روش ولت گیری :
اگر در پایه ترانزیستور 2.4 ولت باشد نشان دهنده سالم بودن ترانزیستور می باشد
اما اگر ولتاژ در پایه ترانزیستور 3.3 بود ترانزیستور فوق خراب می باشد
– روش تست با اهمتر :
پایه ها به صورت ضربدری باید راه بدهد .
راه حل مشکل:
ترانز یستوررا حتما در بیاورید دوپایه در مدار به هم وصل است دو پایه دیگررا به هم وصل کنید به طور ضربدری وسپس کانال یابی کنید موفق خواهد بود.مثل تصویر زیر به صورت ضربدری پایه ها رو به هم اتصال کوتاه کنید یا هم این ترانزیستور رو عوض کنید.
Picture 013
در عکس زیر ترانزیستور از مدار خارج شده و محل ترانزیستور فوق را با کادر زرد رنگ مشخص کردم
فلش ابی رنگ هم پایه ترانزیستور که باید 2.4 یا 2.5 ولت داشته باشه مشخص شده
DSC01160
در ادامه عرض کنم که ،این تغییرات در مواقعی انجام می دهیم که ترانزیستور فوق الذکر خراب شده و در دسترس نباشه باز هم تاکید می کنم اگر ترانزیستور پیدا کردید حتما ترانزیستور را تعویض کنید اما در نبود ان می توانید این تغییرات را گفته شده را بکار ببرید.
یه نکته مهم : حتما از مشتری سوال کنید که محل سوکنتش کجاست ،با توجه به اشنایی تعمیرکار به محل سوکنتش اگر در ان محل انتن دهی ضعیف باشه با تغییرات کمی دردسر ساز خواهد شد به این علت که ترانزیستور کار تقویت کننده سیگنال دریافتی را انجام می دهد.

این هم موارد دیگه ای از حذف این آی سی و اتصال پایه ها به هم ،توضیح نمی دم تصاویر گویاست.
Calluse-cu830

Copy of 1

Copy (2) of 1
خوب یک سری نکات دیگه هم براتون می نویسم (البته نقل قول یک تعمیرکار تو نمایندگی خود همین دستگاهاست که سرش به تنش بد می ارزه):

– ولتاژ 3.3 بیرون از تیونر ساخته میشه و باید اونو دقیق زیر نظر داشته باشین و هدایت کنین تا داخل تیونر بدون هیچ گونه افت و کم شدن
– چکاپ ریپل نویز ولتاژ 3.3 با اسیلوسکوپ الزامیه
– برای پیدا کردن سلف های نشتی دار که تعدادشون نهایتا به 5 عدد میرسه اهم گیری و صفر بودن مقاومت آنهاست (روش چک کردن در حالت خاموش وتست قطعه توسط اهمتر)
– برای پیدا کردن خازن های نشتی دار که انها هم تعدادشون زیر 30 عدد هست که جز موارد نادر بحساب میاد ،ولی همین مسله باعث میشه یه دستگاه تعمیر نشده از زیر دست یه تعمیرکار بیرون بره بازم تست با اهمتر هست که این بار مقدار مقاومت در مدار باید بالای 500 الی 1000 کیلو اهم باشه و اگه بیرون کشیده بشه باید مقدار مقاومتی بینهایت را نشون بده . در واقع بهتره برای اون دسته از خازن ها که از هر دوطرف زیر 200 کیلو مقاومت دارن بیرون کشیده بشه(بسیار مطلب سنگین و خوبی رو اعلام کرد)

– در صورتی که یک آیسی داغ میشه دیگه لازم نیست به چیزی جز آیسی شک کنید و با اطمینان کامل اون را عوض کنید

– هیت گیری و شارژ لیحیم را با حرارات 300 درجه سانتی گراد – نزدیکی 2 سانتی متر – درجه باد روی 2 الی 3 – به صورت کاملا عمود – به مدت 20 الی 40 ثانیه بسته به دمای محیط به همراه مایع فلکس مرغوب با الکل ایزوپروپانول و یا در صورت نبود الکل پروپانول که برای عمل جراحی استفاده میشه و تبخیر بالا و چربی زدایی داره به مقدار کم انجام بدین – این الکل را از داروخانه ها یا لوازم پزشکی تهیه کنید
– دوستانی که از روغن با مایع فلکس نا مرغوب استفاده میکنن اینو بدونن که مهمترین بخش و فرکانسی ترین قسمت دستگاه همین تیونر کوچک هست پس بعد از هیت گیری شستشو الزامی و مهمتر خشک شدن کامل با سشوار و یا فشار پمپ باد به میزان فشار معادل و یا بالای 4 بار (منظور از بار میزان فشار داخل کپسول باد هست ) باز هم الزامی هست مواردی دیده شده که با خیس بودن مدار آیسی تیونر دچار ایراد شده

– برخی ایرادات هم از تیونر نیست و مربوط به آپدیت و نرم افزار و یا لوپ آنتن و همچنین منطقه جغرافیایی هست پس تا اطمینان کامل باکس تیونر را باز نکنید(آقا همون اول نزن دستگاه مردم رو جلو چشماش قلع و قم کن)

– ترانزیستور 4 پایه تیونر یا همون آمپلی فایر سیگنال RF را لازم نیست چیزی یا ترانزیستور دیگری جایگزین کنین پایه 1 را به پایه 3 اتصال کوتاه کنید در آنتن های جدید که دارای تقویت کننده هستند همین عمل در تقویت کننده آنتن انجام میشه و با تقویت مجدد تقویت سیگنال اشباع میشه
– علت بیشتر سوختن این ترانزیستور تخلیه الکتریسیته ساکن بدن افرادی که دارای بارهای نا متقارن و یا لباس های پشمی هستند – نوسانات – نوع انتن – از برق کشیدن دستگاه در حال کار کردن که باعث جرقهای زیاد داخل پریز برق که در این موارد منجر به خاموشی نیز میشود – سوکت و اتصالی ها – اختلاف سطح ولتاژ های مختلف با منبع تغذیه آنتن برقی . رعد و برق که بیشتر این موارد و اتفاقات از فردای روز های بارانی دیده میشه .
راستی در ادامه دو تا عکس دیگه هم می زارم ،که مربوط به یک پرسش و پاسخ تلگرامی می شه.(تصاویر گویاست).
photo_2015-11-10_17-09-50

photo_2015-11-10_17-12-03
ممنون از اینکه چشماتون رو خسته کردین و این مطالب رو خوندین ،بیشتر از همه محتاج دعاییم ،ما رو فراموش نکنید(صلواتم یادتون نره)

میثم مزگی نژاد

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

466 comments on “دستگاه دیجیتال ،خرابی ها و راه حل هاAdd yours →

 1. سلام معذرت میخوام خونه ی ما یه لحظه برق رفت بعد سریع تا اومد اما دستگاه(مکسیدر) خراب شد اون کلید روشن و خاموش هست روی خود دستگاه که معلوم میکنه روشنه یا خاموشه…همون جاش چشمک میزنه (خاموش و روشن باهم رو صفحه میان)و هیچ تصویری روی تلویزیون نمیاد یعنی روشن نمیشه احتمالا سوخته؟بنظرتون باید چکارکنیم؟ممنون میشم راهنماییم کنید…

 2. با سلام
  ما به تلوزیون هیتاچی داریم ، من بعد از ۱۱ سال تازه فهمیدم دیجیتال سرخوده.
  حالا آنتن رو میزی تقویت کننده خریدیم و وصل کردیم. خوشبختانه همه کانالهارو پیدا کرد و تصویرشم هم عالیه منتها اکثر کانالها صدا ندارن. فقط تماشا و آیفیلم و پرس تی وی صدا دارن.
  حتی شبکه ۱ و ۲ و ۳ و … صدا ندارن.
  چرا؟ چکارش کنم؟
  پیشاپیش بابت پاسخگوییتون سپاسگذارم

 3. سلام با تشکر از سایت خوبتون
  مشکل گیرنده من اینه که باید 20 بار خاموش رو شنش کنیم تا راه بیفته و تصویر بیاد
  سالمه قشنگ کار میکنه ولی وقتی خاموشش میکنیم و بعد از مثلا یک ساعت میخوایم روششنش کنیم روشن میشه ولی تصویر نمیاد و فقط یه صفحه مشکی ظاهر میشه، باید اینقدر خاموش و روشنش کنیم تا تصویر بیاد

 4. سلام . خسته نباشید. ببخشید دستگاه مکسیدر دارم . برق منزل ما برایچند ساعتی قطع شد وقتی برق وصل شد دستگاه ما کانالهاش نمیومد حالا هرچقدر کانال یابی میکنیم اصلا هیچ کانالی رو پیدا نمیکنه . چکار باید کنیم ؟

  1. سلام سید محسن علوی
   بهتره دستگاه رو مجدد بایوس بزنید و اگر جواب نداد آی سی تیونر رو عوض کنید یا یکسره کنید و در نهایت مشکل خیلی بد باشه سی پیو رو باید عوض کنید که نمی سرفه البته برد از لحاظ ظاهری مشکل بادکردگی خازن نداشته باشه

 5. سلام خدمت مهندس
  دستگاه دیجتال icen صدا ضعیفه وصدا نوایز زیاده .میشه راهنمایی کنید ممنون میشم

 6. سلام مهندس خسته نباشید. میشه مدار قدرت دستگاه رو کاری کرد که با برق ماشین کار کنه؟؟؟

 7. با سلام خدمت مهندس دیجیتال مکسیدر هست که خود به خود شبکه عوض میکنه کلید عقب بر و جلو برشو عوض کردم بازم شبکه عوض میشه جوری که میگی دستت رو کلید عقب بر گرفته باشی از روی بر هم برداشتم ولی درست نشد ممنون میشم راهنمایی کنید

   1. سلام مهندس خسته نباشی.دیجیتال تکویژن هست چند دیقه کار میکنه اول صدا قطع میشه بعد تصویر میره بعد میزنه اسکن و خودش باز میاد بالا ولی 30 ثانیه ی طول میکشه یه خازن توی قسمت تغذیه16.470 هم باد کرده بودعوض کردم نشد
    ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. با سلام
  جناب مهندس ایا با میکرو کنترلرها avrسر کار دارید من یک پروگرامر میکرو کنترلر به نام usbaspدارم و به راحتی با میکروهای avrارتباط برقرار میکنم وسیمهای ارتباطی vcc-gnd-sck-rese-mosi-miso مجموعا شش سیم ارتباطی جهت پروگرام کردن میکرو دارند و در بعضی از میکروها هم به جای miso-وmosiبه ترتیبtxdوrxdو بقیه سیمها وصل میشود ایا ممکن است بتوان برای پروگرام کردن بایوس دستگاههای دیجیتال که هشت پایه بیشتر ندارند استفاده کرد ممنون میشم نظر خودتون را بدید و سوال دوم اینکه بایوس دستگاه دیجیتال از چند سیم ارتباطی برای پروگرام استفاده میکند و نامشون چیه

 9. سلام دستگاه ایکس ویژن مدل XDVB-373 تاریخ تولید ۱سفند ۹۳
  دستگاه کاملا درست کار میکنه ولی پنل جلو و دکمه ها از کار افتاده. درضمن کنترل بدرستی کار میکنه. کارکرد دستگاه خیلی خیلی کم میباشد.هر چند ماه فقط چند روز روشنه.
  متشکرم، لطفا راهنماییم کنید.

 10. سلام
  گیرنده دیجیتال x-vision مدل X.Vision XDVB-201 دارم که usb بهش وصل میکنی چراغش روشن میشه ولی دستگاه هیچ عکس العملی نداره و محتویات هم نمایش داده نمیشه.انگار نه انگاره.
  اگه میشه راهنمایی کنید.ممنون

 11. سلام . یک گیرنده دیجیتال دیگر دارم. وقتی به برق میزنم دائم رو صفحه نمایشش این حروف رو میاره و usbr-er16-bl–boot و بعد از مدتی هم ساعت نشون میدهد. روی تلویزیون هم چیزی نشون نمیده . مشکل از کجا ست ؟
  روزهای قبل هم چندین سوال پرسیدم اما جواب ندادید! لطفا راهنمایی ام کنید ، سپاس

 12. سلام یه دستگاه دیجیتال ایکس ویژن داشتیم که شب سالم بود فرداش خود به خود سوخت.مشکلش ممکنه تزچی باشه در ضمن یکی ازخازنهای 47میکرو فارادش هم سوخته بود چون به روش قدیمی بهش برق وصل کردم برق رو نگرفت لطفا راهنمایی کنید

 13. سلام ، گيرنده ديجيتال من ، چند وقت بود كه دير روشن ميشد ، و الان ديگه كلا روشن نميشه ، وقتي هم كه دستگاه رو باز كردم كلا هيچ نشونه از سوختگي اجزاء برد نبود ، ممنون ميشم راهنمايي كنيد

 14. اسم روی بافر : m1405121632a
  کجا این قطعه را می فروشند ؟در سرچ معلوم شد که رم هست!!!

 15. سلام با توجه به اینکه علاقه زیادی به این کارها دارم بخوام پروگرامر بخرم به نظرتون چی بخرم فایلش را هم که ندارم یک راهنمایی کنید فایلهای این چنینی را از کجا میشه تهیه کرد یک نکته هم اینکه دستگاه دیجیتال به گفته مالک دستگاه در حین جوشکاری در منزل روشن بوده و یک دفعه تصویر رفته

 16. سلام. یه دستگاه دیجیتال دیگر هم دارم . اون روشن میشه ولی هیچ کانالی در تلویزیون نمایش داده نمیشه. فقط روخود دستگاه ظاهرا کانال تغیر میکنه.با توجه به عکسی که اون بالا گذاشتید ، بافرش داغ می کنه . باید چکار کنم ؟
  با تشکر

   1. ممنونم . یعنی ایراد از بافرشه؟ که تصویر نداره؟ بافر چه نقشی داره؟من تو دیجیتال خوندم که بافر نقش تقویت کنندگی داره.

 17. سلام . میشه لطفا دیتاشیت tny176dg رو برام بفرستید. هر جا گشتم نبود . دستگاه من یکدفعه یه صدایی داد و دیگه روشن نشد .دو تا خازن بود که باد کرده بود و عوض کردم اما دستگاه همچنان روشن نمیشه. یه خازن کنار این آی سی هست که از برد جدا کردم و جای خالی اون با مولتی متر اتصال کوتاه نشون میدهد . فکرکنم ایراد از همین آی سی باشه . دیتاشیت اون رو لازم دارم تا ببینم دقیقا پایه هاش چی هست . آخه 4 تا پایه کنار هم به هم اتصال دارند و 3 پایه اون طرفش هم یکیش به این پایه ها اتصال داره . به نطرتون ایراد از کجا ست ؟؟

   1. ممنونم . اما نگفتید ایراد از این آی سی هست یا نه ؟یا ایراد ممکن از کجا باشه . لطفا راهنمایی ام کنید . پسوند dg اشاره به smd داره؟ اگر بله ، پس با pn اطلاعات یکسانی دارد؟ ( pn اشاره به through hole دارد )

 18. با سلام
  یک دستگاه دیجیتال denay مدل STB513HDچراغ سبز روشنه هیچ عکس العملی نداره ولتاژهای منبع هتغذیه و خروجهای PWMدر داخل مدار درسته به نظر میاد که بایوسش باید پرو گرام بشه چگونه این کار را انجام بدم بایوسش را از کجا باید تهیه کنم میشه شما ارسال کنید و ازتون لطفا در مورد چگونگی پرو گرام کردن راهنمایی میخوام شماره بایوسF25L32QA دستگاه خاصی لازمه یا باید مستقیم وصل بشه به کامپیوتر

 19. دوست گرامی سلام با تشکر از اطلاعات مفیدتان سوالی دارم که در صورت امکان راهنمائی بفرمائید معمولا اگر دستگاهی از رعد و برق آسیب دید وتصویر قطع گردید ولی صدا موجود باشد بیشتر کدام قسمت آسیب میبیند.با تشکروصلوات برمحمد{ص}

  1. سلام محمد علی جعفری
   ببخشید که دیر جواب دادم
   الان برای دستگاه این اتفاق افتاده
   یا تلویزیون ؟
   اگر دستگاه هست باید رو برد دنبال سوختگی بگردید ؟

 20. سلام یک دستگاه گیرنده دیجیتال مارشال دارم اصلا آنتن نمیده خیلی سخت جایی بردم میگه آیسی تیونر شه ولی فکرنکنکم ازاون باشه چون قبلا فعال بود آنتنمون و کارمیکردراهی برای اطمینانش هست؟من تخصص فنی زیادی ندارم.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

 21. سلام مهندس دستگاه رسیور دارم کانال های استانی (دیجیتال یاهمان فول اچ دی )بد می گرفت الان کلا سیگنال نمی ده باز کردم دیدم تعدادی مقاومت 105 درجه 25 ولت 220میکرو فارادش روی برد اصلی آسیب دیده علت به نظر شما چیست در ضمن فکر کنم سیگنال تیونر با این موضوع در ارتباط نباشد

 22. سلام مهندس جان من که نتونستم فایل بایوس مسیدر و پیدا کنم از بد شانسی من شما هم فالی که داشتید خراب شده بود مهندس جان بد شانسی از این بالاتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.