هر انسان چه حجم از اطلاعات را در بدن خود ذخیره دارد؟

04f79267808fa9c6ec33dac62f9a235f_XL

این روزها زندگی ما با انواع گجت‌ها همراه شده است و در هر یک از آن‌ها حجم بالایی از اطلاعات را ذخیره کرده‌ایم. اما آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چه میزان اطلاعات در بدن انسان ذخیره شده است؟ پاسخ این سوال بسیار شگفت‌انگیز به‌نظر می‌‌رسد، پس با ما همراه باشید.

Extensive Research تحقیقی را به انجام رسانده است که هدف از آن بررسی قدرت و پیچیدگی مغر انسان‌ها است. اما گاهی اوقات می‌توان با یک مفهوم ساده، پیچیدگی و در واقع مقیاس اهمیت یک موضوع را به زبان ساده‌تری بیان کرد. بررسی پیچیدگی مغز نیز جزو چنین موضوعاتی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

براساس ویدئویی که اخیراً توسط Veritasium‌ در یوتیوب منتشر گردیده، سعی شده تا با استفاده از اعداد و همچنین استفاده از کدهای باینری و زبان‌ها، میزان داده‌ی ژنتیکی ذخیره شده در بدن انسان اندازه‌گیری شود.

براساس اطلاعات ارائه شده در این ویدئو، بدن انسان دارای 40 تریلیون سلول یا به بیان بهتر 40 هزار میلیارد سلول است که هر یک از این سلول‌ها به تنهایی دربردارنده‌ی تمام کد ژنتیکی یک انسان هستند. اما حجم این داده‌ها به زبان ساده‌تر به چه اندازه‌ است؟ حجم کد ژنتیکی ذخیره شده در هر سلول 1.5 گیگابات محاسبه شده که با ضرب آن در مجموع سلول‌های موجود در بدن به یک عدد نجومی می‌رسیم که برابر 60 زِتابایت یا 21^10 * 60 بایت اطلاعات است.

شاید این عدد به تنهایی بیانگر قدرت بی‌حد و حصر مغز انسان باشد. این روزها انسان‌ها در حال پیشرفت در انواع علوم، مخصوصاً دانش کامپیوتر هستند، اما ذخیره‌ی چنین داده‌ی عظیمی در بدن انسان و غیرقابل تصور بودن آن نشان دهنده‌ی کوچک بودن یافته‌های بشر در برابر قدرت پروردگار است. این مورد تنها بخشی از پیچیدگی‌های کالبد فیزیکی انسان‌ها است که به‌واقع هر انسانی را در فکر فرو می‌برد.

میثم مزگی نژاد

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

0 comments on “هر انسان چه حجم از اطلاعات را در بدن خود ذخیره دارد؟Add yours →

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.