چگونه آداپتور لپ تاپ درست کنیم

چگونه آداپتور لپ تاپ درست کنیم:

با سلام خدمت همه شما خوبان ،مدتی هست که نتونستم مطلب یا مقاله ای براتون تهیه کنم ،والا درگیر آماده کردن فروشگاه سایت و گرفتن نماد اعتماد بودم ،حقیقتش خیلی دردسر داره ،خیلی .اما خوب جدا از همه این مباحث حاشیه ای بیاییم و به موضوع جالب و درخواستی دوستانون بپردازیم ،تعمیر آداپتور.

frame-1

 

ابتدا باز هم شما رو به حاشیه دعوت می کنم ،اینرو خیلی ساده بگم ،اگر حوصله باز کردن آداپتور رو به شکل ترو تمیز ندارید ،کلا بی خیال تعمیر این قطعه پر دردسر و بی سود بشید ،بزارین قبل از تعمیر این قطعه بازم بگم در بسیاری از موارد، مشاهده شده که بعد از حتی تمیز باز کردن آداپتور ،تعمیرکار با دیدن درون آداپتور از خیر تعمیر این قطعه گذشته ،مثلا این آداپتور های نازک لپ تاپ های دل داخلش یک غاراش میشی هست که خدا می دونه،پر از چسب و مایع سفید رنگ که بعد از کندنشون نصف قطعات اس ام دی هم به فنا می ره و در کل بهتره قاب رو با تزریق تینر 10000 بین شیار ها و گذاشتن حوصله و وقت و البته یک عدد چاقوی تیز و بلند و به روشی که باید به جان شیار بین قاب بالایی و پایینی اوفتاده و فقط با تزریق تینر و فشار و گذر وقت قاب رو باز کنید ،همینو بس:

sf WWW frame-3

اما ابتدا شما رو با بلوک دیاگرام آداپتور لپ تاپ آشنا می کنم .

BLOCKADAP

همونطور که در تصویر بالا می بینید هر مدار قدرتی از یک بخش ورودی ،بعد محافظ ،بعد یکسوساز ،بعد تقویت ،بعد تبدیل ولتاژ (به مقدار لازم ) ،بعد تست ولتاژ و بعد صافی و بعد هم خروجی تشکیل می شه.

البته تو این تصویر ورودی AC مشخص نشده .

خوب بزارین تک تک قطعات رو معرفی و توضیح کوتاهی برای شما بروم .

جریان متناوب  AC یا بهتر بگیم همون برق شهر به محض ورود به مدار با  یک عدد (F) فیوز و یک مقاومت جریان (NTC)و یک سری سلف  و مقاومت و خازن (RCL)رو به رو می شه تا اولا از مدار در مقابل اتصالی های احتمالی محافظت بشه و هم جریان زشت و ناموزون AC یکم موزون تر شه یا بهتره بگیم سینوسی تر شه.

در مرحله بعد این جریان AC توسط یک پل پل دیود(BD) به نیم سیکل مثبت DC تبدیل شده تا توسط خازن بزرگ (C)مرحله بعد یک جریان صاف و تمیز به سمت ترانزیستور (Q) که مسئول تشدید این ولتاژ و جریان هست انتقال داده بشه و بعد هم با شدت به سمت  ترانس کاهنده ما (L.T) شارش پیدا می کنه(البته در این مرحله ما دیگه همون ولتاژ 220 AC رو به صورت DC و با ولتاژی بسیار بیشتر داریم ،حتی در حد350DC  ) ،خوب ترانس ما باید ولتاژ دقیق 19 ولت رو تولید کنه (اگر نکنه IC یا اوپتوکوپلر ما به ترانزیستور مرحله قبل دستور تشدید یا کاهش جریان و ولتاژ رو می ده یا حتی قطع می کنه)،البته این ولتاژ توسط ترانس کاهنده دوباره شکل نامنظم و نسبتا سینوسی به خودش گرفته که توسط دیود های دوطرفه پر قدرت(D) یکسو شده و توسط مدار RCL  بعدی کاملا صاف و تروتمیز آماده ارسال و تغذیه لپ تاپ می شه ،البته اینجا یک ای سی IC کنترلی دیگه هم میاد وسط کار و یک سری اعمال مثل ست بودن آمپر و اینکه اصلا این آداپتور متعلق به این لپ تاپ هست و سریال هاشون یکی هست رو چک و ارسال ولتاژ و یا قطع اون رو مدیریت می کنه.به همین راحتی بلوک دیاگرام رو براتون توضیح دادم ،حالشو ببرین.

روش تست سلامت و کشف ایرادات آداپتور لپ تاپ ،توسط مدار لامپ سری:

اگر با مدار لامپ سری آشنایی ندارید به این مقاله سر بزنید:

ابتدا تست سلامت آداپتور:

کابل برق آداپتور رو به پریز مدار لامپ سری وصل کرده ،لامپ روشن و خاموش می شود ،کابل را از پریز جدا می کنیم و زیر 10 ثانیه دوباره اتصال می دهیم ،اینبار لامپ روشن نمی شود(اصلا روشن نمی شود)کابل رو جدا کرده یک دقیقه صبر می کنیم و دوباره کابل را اتصال می دهیم ،لامپ دوباره خاموش و روشن می شود ،سپس کابل آداپتور را به پریز برق شهر وصل کرده و از خروجی آداپتور ولتاژ بگیرید ،که این ولتاژ باید با ولتاژ نوشته شده روی بدنه آداپتور یکی باشد .خوب این ها همه یعنی آداپتور سالم هست ،برید حالشو مجدد ببرید.

خرابی های آداپتور:

الف: کابل برق آداپتور را به پریز مدار لامپ سری اتصال می دهیم ،لامپ خاموش و روشن نمی شود.

مشکل می تواند از پاور جک یا کابل برق ورودی ،فیوز یا NTC یا خازن های  مدار RCL  اولیه  و در نهایت خازن بزرگ اولیه مدار باشد.

ب:بعد از اتصال کابل برق آداپتور به پریز برق لامپ مدار سری ،لامپ یکسره روشن می ماند.

اشکال از قسمت های دارای قطبیت می باشد مثل خازن بزرگ و خازن های RCL اولیه و انتها پل دیودها و حتی ترانزیستور تشدید قبل از ترانس .

نکته : در این حالت نمی توان ولتاژ گیری کرد و اگر به برق شهر هم وصل کنید فیوز کنتور رفته هوا.

پ:بعد از اتصال کابل برق آداپتور به پریز برق مدارلامپ سری لامپ روشن و خاموش می شود ،کابل را جدا کرده و این بار زیر 10 ثانیه دوباره اتصال می دهیم ،لامپ دوباره خاموش و روشن می شود.

اینجا مشکل از خازن بزرگ به بعد است یعنی ترانزیستور ، ترانس و خازن های مدار RCL  انتهایی

برای تشخیص این ایراد می توانید تک تک این قطعات را از مدار جدا کرده و دوباره با لامپ مدار سری تست کنید ،اگر مشکل رفع شده بود ،پس شما قطعه را یافته اید.

در مورد ترانزیستور ها هم میشه به راحتی با تست بوق بیزر یا بازر مولتی متر اتصالی بین پایه های اون رو متوجه بشین .

نکته: اگر ترانس آداپتور معیوب بود باور کنید نگرید داخل الکترونیکی ها نیست باید تو اوراقی ها ی لپ تاپ بگردید هست.

چند نکته:

در مدار تست لامپ سری ،وقتی گفته می شه در اتصال اول لامپ خاموش و روشن می شه ،به این معنی هست که لامپ روشن و بعد از چند ثانیه خاموش می شه ،نه اینکه لامپ چشمک بزند(این مدت زمان روشنی و شدت نور لامپ  هم به خازن بزرگ مدار آداپتور بستکی داره)

یک سری ایرادات دیگه هم وجود داره ،مثل:

همه چی سالمه فقط به محض زدن آداپتور به یک مصرف کننده جریان قطع می شه ،مشکل از آی سی کنترلر آخر مدار هست .

یا مشکل از کمبود ظرفیت خازن یا کهنگی خازن  می باشد که با تعویض آن مشکل حل می شه.  

 

میثم مزگی نژاد

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

57 comments on “چگونه آداپتور لپ تاپ درست کنیمAdd yours →

 1. سلام آقا میثم عزیز و ممنون بابت حوصله ای که به خرج میدین برای پاسخ هاتون. من هم یک آداپتور لپ تاپ لنوو داشتم که سیم سوکتش که وصل میشه به لپ تاپ قعطی داشت و منم با چاقو پلاستیک های اطراف سوکت رو جدا کردم و سیم متصل به سوکت و قعط شده رو جدا کردم و دوباره سیم سالم از باقی مونده ی سیم آداپتور را لخت کردم و لحیم کردم به سوکت که وصل میشه به لپ تاپ و بدون هیچ تستی آداپتور را وصل کردم به لپ تاپ و لپ تاپ هم روشن شد. فقط میخواستم بپرسم این روش مشکل ایجاد نمیکنه برای لپ تاپ ؟ و در ضمن اون میله ی مخروطی شکل هم که داخل پلاستیک و نزدیک سوکت اتصال به لپ تاپ هم بود رو جدا کردم چون کاراییش رو نمیدونستم ..

 2. سلام آقا میثم
  خیلی ممنون از توضیحات خوبتون.
  میخواستم بدونم شارژر لپ تاپ ایسوس و سونی هم مثل دل چسب کاری زیاد داره ؟ و تعمیر آدابتورها را هم یاد می دید مثل آدابتور هاب

  1. سلام کمال
   عموما فقط توی آداپتورهای dell چسب کاری هست اون هم خیلی زیاد البته فقط داخل این مدل تختشون ولی بقیه آداپتور ها اینجوری نیستند
   آموزشش هست و این آموزش برای همه آداپتورهاست

 3. سلام من شارژر دل مدل fa90pe1-100 دارم فک کنم از همیناییه که تو اموزش گزاشتین. وقتی به برق میزنم حدود سی ثانیه طول میکشه تا چراغش از خیلی کم نور به حالت پرنور و اماده شارژ کردن برسه و تا پر نور نشه نمیشه استفاده کرد چون به محض وصل کردن به لبتاب خاموش میشه احساس میکنم این زمان اماده به کار هی به مرور داره زیاد میشه. لطفا راهنماییم کنین مشکلش چیه و کدوم المان رو باید عوض کنم. باتشکر

 4. سلام برادر
  میخواستم بدونم ولتاژ استاندارد واسه آداپتور لپ تاپ HP 8570w چقدر هستش؟
  آیا آداپتوری با ولتاژ ۱۲ آمپر هم داریم؟

 5. سلام دوست عزیز
  راستش شارژر لپ تاپم سوخته و توی ایران شارژرش گیر نمیاد حالا خواستم ببینم میشه شارژری با خروجی ۱۹/۸ ولت و ۸/۳۳ آمپر ساخت؟ آیا سفارش بدم خودتون میتونید واسم درست کنید؟

 6. سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم اگه برای باز کردن شارژر لپتاپ از تینر استفاده شود . به درون و قطعات شارژر اسیب نمیرسونه؟؟

   1. سپاس گزارم .
    اگه ایدی تلگرامی چیزی داشتین ممنون میشم بدین الان میخوام شروع کنم باز کردن شارژر رو . توکل به خدا😊

   2. عاغا
    از این شارژر ها تعمیر کردید؟
    میخوام بدونم اون دوشخاش خودش در میاد یا باید لای اونم تینر بزنم تا باز شه؟

 7. سلام مهندس خسته نباشید
  شارژر لپ تاپ دل 3.34A=19.5V و ظاهرشم درست شبیه همینیه که بالای مقاله گذاشتین، فیش ته شارژر قطعی پیدا کرد، یه فیش لنگه سوکت خروجی خودش که همون سوزنیه رو هم داخلش داره پیدا کردم منتها اون طرفش سیم نداشت که به سیمهای کابلم وصلش کنم، یعنی اون سرشم فیش بود که باید با یک فیش رابط دیگه که بشه سیمهای کابل رو بهش لحیم کرد کار رو انجام میدادیم و البته خود تعمیرکار هم گفت که این فیشها رو واسه همین مواقع که سوکت ته شارژرها خراب میشه تهیه کرده، خلاصه کابل سه تا سیم داره قرمز،مشکی و یه دونه نازکتر که آبیه و تعمیرکار گفت مربوط به لامپ حلقوی آبی رنگ ته شارژره و نیازی بهش نیست،قرمز و مشکی رو لحیم کرد به فیش رابط و به سوکت دوم که به لپ تاپ میخوره وصل کرد لپتاپ رو باهاش روشن کرد صدا تصویر و بقیه موارد کار میکنه و مشکلی نداره، ولی باطری رو شارژ نمیکنه و روی آیکون باطری not charging مینویسه، بدون باطری و همراه باطری، لپتاپ با این کابل روشن میشه و کار میده (لحظه اولم که شارژرو میزنی دو سه ثانیه چراغ باطری که رو لبه لپتاپه روشن میشه و بعدش خاموش میشه)، فقط باطری رو شارژ نمیکنه و همچنین درصد شارژ باطری رو هم نه بالا میبره نه میزاره بیاد پایین رو هر عددی باشه رو همون نگهش میداره انگار زورش تا همینجا میرسه! البته قبل از همه اینا تعمیرکار آمپر و ولت رو تست گرفت خروجی کاملا درست بود و شارژرم سالمه، مشکل از خرابی سوکت شروع شده و تا قبل از خرابی سوکت راحت شارژ میکرد ،خواستم بدونم مشکل چیه چون تعمیرکار که گفت نمیدونه دلیلش چیه! ببخشید اگه توضیحاتم طولانی شد آخه من فنی کار نیستم، امیدوارم تونسته باشم منظورمو برسونم، قبلا از لطف و پاسخگویی شما کمال تشکر را دارم، موفق باشید.

  1. سلام آقا فرشاد
   بله ما با هم تلفنی صحبت کردیم و مشکل شما اینه که اون سیم آبیه مربوط به دیتا آداپتور هست و در لپ تاپ های دل و hp اگر نباشه باطری رو شارژ نمی کنه و
   ربطی به لامپ سیم نداره

 8. سلام بر اقا میثم
  من یه شارژر 5010 dell inspron
  دارم سیمش خراب بود درستش کردم اما توی یه اشتباه مثبت و منفی سر شارژر به هم چسبید و جرقه زد.دیگه سر سیم شارژر ولتاژ نمیده بنظرتون چیش خراب شده؟
  کلا سوخته؟
  میتونم خودم درست کنم؟!

  1. سلام عماد
   ببخشید که دیر جواب می دم،عید شما هم مبارک
   اول فیوز رو تست کنید ببینید نسوخته باشه و در نهایت
   آی سی زیر برد رو هم باید عوض کنید

 9. سلام خدمت آقا میثم گل .
  من یه لپ تاپ Dell E6410 دارم . مادر بردشم تازه نو کردم . چه قبل از این مادربرد و چه با این . وقتی شارژشو بهش میزنم روی تاچ پد نویز میاندازه . (تاچ پد دقیق کار نمیکنه ) تنها مشکلم با شارژرش همینه . و گرنه درست کار میکنه و سریع هم شارژ میکنه . از این شارژ های 19.5 /4.6 A ها هست 95 W .
  ولی یه بار با یه شارژر لنوو 65 تست کردم ، با اینکه مادربرد ارور میداد و مینوشت قدرت شارژر کمه ولی بازم شارژ میشد (البته دیر تر ) و نویزی هم روی تاچ پد نمیدیدم .
  قربون دستت یه راهنمایی میکنی ! شارژر رو باز کنم یا نه ؟!؟ مشکل از کجاش میتونه باشه

  1. سلام حسین
   مشکل از آداپتور نیست
   مشکل می تونه از درست نبودن ولتاژ آداپتور باشه ،بهتره ببینید ولتاز مورد نیاز دستگاه دقیق چی هست که روی لپ تاپ نوشته و بعد هم بهتره
   از مدل خود آداپتور لپ تاپ استفاده کنید

   1. خسته نباشید . ممنون از اینکه وقتتون رو میزارید ، شارژر هم مدل لپ تاپ هست و ولتاژ و امپرشم با شارژر مورد نیاز که پشت لپتاپ نوشته درسته . با مولتی متر هم چک کردم خروجی ثابت 19.5 ولت میداد . ولتاژ ac هم اصلا نداشت .
    مشکل از چیه پس استاد ؟ خیلی لازم دارم درست بشه . چون وقتی تو شارژ باشه و بهش موبایل وصل کنم . موبایل هم تاچش مشکل دار میشه و خود به خود کلیک میکنه

    1. سلام حسین
     برد رو باز کنید و ببینید کدوم قسمت برد با بدنه در تماس هست ،عایق بندی کنید و
     دوباره تست کنید
     پورت های کارت sd و سایر اتصالات رو هم تست کنید

 10. سلام استادگرامی یک آداپتورمانیتورال جی که19.5ولت خروجی اش است به یکبارقطع شدبازش کردم دیدم یکی ازدیودهای پرتقالی رنگ فکرکنم دیودزنرباشه ترکیده است وقبل ازخراب شدن آداپتوریک ذره صدای ویزویزازداخلش می آمدالبته بایدنزدیک گوشمون می گرفتیم که متوجه صدابشویم خلاصه اون دیودزنرراتعویض کرده ام دوسه تست اول بامولتی متر20ولت خروجی نشان میدادولی حالا10ولت نشان می دهدبنظرشماکجاراتست کنم ممنونم جنبه مادی اینهابرام مهم نیست فقط تعمیرش باکمک استادحال میده اگروقت اضافه داشتیدنوکرتم دربست

  1. سلام ahmad
   خروجی شما نصف شده
   پس اول خازن های خروجی
   بعد دیود شاتکی ها
   بعد اگر آی سی یا ترانزیستور تثبیت ولتاژی اونجاهست
   ودر نهایت خود ترانس
   مراحل عیب یابی هست

 11. سلام.
  من یک مشکل با آداپتور لب تاپم دارم.
  (مدل Sony vaio)
  مدتی هست وقتی به برق میزنم تا ۵ تا ۱۰ دقیقه برق میده و کار میکنه اما یکدفعه برقش قطع میشه و چراغش هم خاموش میشه و وقتی از برق میکشمش و میزنمش بازم برق نمیده ولی وقتی باز بین ۵ تا ۱۰ دقیقه از برق جداش میکنم بعد که میزنم دوباره برق میده و کار میکنه و دوباره بعد از ۱۰ دقیقه برقش قطع میشه.
  لطفا راهنمایی بفرمایید ایرادش از کدام قطعه میباشد.
  با تشکر.

  1. سلام متین
   مشکل شما یا خرابی ترانس اصلی هست که به علت استحلاک و داغی بیش از حد مدار رو قطع می کنه یا خازن بزرگ آداپتور که باید عوض بشه

 12. با سلام واحترام خدمت استاد محترم

  من شارژرم خراب شده مدل hp منو گیر انداخته نمبدونم خازن عدسی که سر خروجی شارژر استفاده میشه نمیدونم ازچه ولتاژی است استاد محترم راهنمایی بفرمایند ولتاژش چند است که برم تهیه کنم

 13. سلام
  لپتاپ Lenovo Z500 دارم
  شارژرش خراب شد.
  هر شارژری میخرم باعث نویز روی تاچپدم میشه!
  میشه کاری کرد که همین شارژرها نویزش درست شه؟ یا باید یه شارژر دیگه پیدا کنم؟

  1. سلام علیرضا
   نویز یکجورایی یعنی چی؟
   ببینید شما به احتمال زیاد آمپر آداپتورتون یا ولتاژش مناسب لپتاپ نیست .مشخصات آداپتور زیر لپتاپ نوشته شده

 14. سلام. وقت بخیر. شارژر لپ تاپ دل n5010 از بازار گرفتم ولی متفاوت با شارژر اصلی هست. تا العان 2 تا سیم اتصال به برقش ترکید! بیرون بردم گفتن این سیم ها چینی هست و از داخل مشکل داره، اما اداپتور سالمه. این سری مثلا یه سیم جنس خوب گرفتم بازم چراغ اداپتور خاموش روشن می شد از پریز کشیدم تا اینم نترکیده! از سیم برق تلوزیون برای اداپتور استفاده کردم مشکلی پیش نیومد. مشکلش چیه به نظرتون؟ اینم بگم باطری لپتاپم خرابه بدون باطری کار میکنه، وقتی ویتدوز 7 داشتم این شارژر وصل میکردم یه نوشته ای نمایش داده میشد درمورد این اداپتور وقتی f1 میزدم ویندوز روشن میشد، اما از وقتی ویندوز 8 نصب کردم دیگه اون اخطار نمیاد. با این تفاسیر به نظرتون مشکل از کجاست؟ چرا سیم های برقی که از بیرون میگیرم میترکن!

  1. سلام ن
   ببینید لپ تاپ های سری دل که آداپتور هاشون یک سوزن ریز وسطشون داره و اون سوزن نازک هم هیچ ولتاژی نداره
   جز دیتا کنترلی که اگر مدل آداپتور با آی سی مدار شارژ ست نشه ،ویندوز نه باطری شارژ می کنه و هم ارور می ده ،
   خوب حالا اینکه شما دائما سیم برق می سوزنید ،نمی تونه زیاد مربوط به سیگنال کنترلی بین آداپتور و لپ تاپ باشه ،
   ولی بازم اینکه با سیم تلویزیون مشکلی براتون پیش نیومده ،پس فقط می شه گفت جریان کشی آداپتور زیاده و باید یک سیم برق خوب تهیه کنید

 15. دروود..
  آیا آداپتورهای لب تاپ دل DELL فیوز دارن ؟
  چون باز کردم فیوزیدروود..
  آیا آداپتورهای لب تاپ دل DELL فیوز دارن ؟
  چون باز کردم فیوزی ندیدم .. ندیدم ..

  1. سلام مهرنوش
   توی مدل ها مختلف فرق می کنه ،ولی عموما دارند ،ولی ممکنه بعضی مدل ها فقط مقاومت هایی حساس به جریان و حرارت رو داشته باشند
   و در مدل های زیادی داره ،اما مدل تخت ها که ه اورجینالش معروف هست نداره

 16. سلام
  وقت بخیر
  سوالی دارم که در صورت امکان ممنون خواهم شد اگر پاسخ بفرمایید:
  یک شارژر لپ تاپ دل دارم، 19.5 و 4.62
  وقتی به برق وصل می شه صدا نمی ده، ولی وقتی سر کابل رو به لپ تاپ وصل می کنم هم صدا می ده و هم قطع و وصل میشه، یعنی هر یک ثانیه یک بار قطع و یک ثانیه وصل میشه
  به نظر شما آیا می تونم خودم تعمیرش کنم؟
  و به نظرتون مشکل از کجاست؟
  ممنون

  1. سلام محمد رضا
   مشکل شما به احتمال زیاد مربوط به ترانس هست ،که نمی تونه جریان خروجی رو موقع وصل شدن به مصرف کننده تولید کنه و کم می اره
   و نباید مشکل دیگه ای داشته باشه و باید ترانس عوض شه
   ولی بازم بازش کنید و ببینید خازن ها ی خروجی مشکلی که ندارند یا ترانزیستورهای تشدید قبل ترانس که مشکلی ندارند

 17. درضمن قسمت سر شارزر سیمش اینا باره شده بود بردم درستش کرد چسب برق بهش زدن و تا چند وقتی برام کار کرد ولی الان از داخل سوکت میاد بیرون

  1. سلامmiracel
   خوب از اول اینو می گفتین ،بهتره برید سر شارژ رو کامل عوض کنید یا
   کلا آداپتور رو عوض کنید ،این که شما می گید با 15 تومان هم راه می افته
   سر شارژ رو عوض کنید

  1. سلام miracel
   دوست خوبم ایراد از سوکت شارژ لپ تاپ شما ست
   ولی بازم می گم ،شاید اگر سر اتصال آداپتور دیگه ای هم امتحان کنید بد نیست
   چون هست مواردی که با تعویض آداپتور و سر اتصال آداپتور مشکل حل می شه

 18. سلام وقت بخیر من یک مشکل خیلی بزرگ دارم لب تاب با باتری داخل شارز کار که میکنم سیم ادابطور از داخل لب تاب همش بیرون میاد باید دست بکیرم تا شارز بشه خواهشا کمکم کنید اعصابم ریخته به هم به یکی از دوستام گفتم گفت یک قطعه داخل لب تاب مال شارزر خراب شده باید عوض بشه 110تومن خرجش میشه نمیدونم چشکار کنم کمکم میکنید چطور این مشکل حل کنم

  1. سلام miracel
   به هیچ وجه تعویض سوکت شارژ 100 تومان نمی شه
   شما یا سعی کن آداپتور تو نو کنی تا شاید سر جک نری آداپتورت به سوکت شارژ راحت بخوره و در نیاد
   یا هم به یک تعمیر کار با انصاف مراجعه کنی

 19. سلام
  من به شارژر مطمین و بدون نویز مثل شارژر لپ تاپ نیاز دارم
  ولی 5ولت 5 آمپر
  ممکنه واسه طراحی کمک کنید
  ضمنا نداشتن نویز و فرکانس رادیویی و کم حجم بودن و سبک بودن و ولتاژ بدون تغییر برای ما خیلی مهمه
  این دستگاه رو برای تغذیه یک دستگاه بسیار حساس میخواهم
  لطفا راهنمایی فرمایید
  باتشکر

 20. سلام
  خروجی شارژر به لوله آب خورد و فیوز رو پروند ؛ فیوز رو که تو 2شاخه بود رو عوض کردم و کابل تا ورودی شارژر برق شهر رو داره اما شارژر کار نمی کنه ؛ نه خروجی داره نه لامپش روشن می شه
  درست میشه یا نه؟
  ممنون

 21. ممنون از پاسخ
  کابل تعمیری آداپتور دارای نقص از جانب پین دیتا بود(شکسته شده بود) ، به همین خاطر کابل آداپتور را تعویض کرده . . .
  نکته:کابل اصلی دارای دو سیم بود و کابل تعمیری من دارای سه سیم است و من هر سه سیم را متصل کردم. . .
  سئوال:سوکت را که به لپ تاپ متصل میکنم برای یک لحظه چراغ برق لپ تاپ روشن و خاموش می شود.چرا؟ (و نه شارژ میکنه نه روشن میشه)

  1. سلام mohammadreza
   همون دو سیم رو وصل کن و بیخیال سیم وسط شید
   آخه گفتم اون دیتا هست نه ولتاژداره نه چیز دیگری
   پس سیم سوم رو بیخیالشید
   راستی بهتره به یک تعمیرکار مراجعه کنید

 22. با سلام و خسته نباشی
  آداپتور لپ تاپ hp هست که میخوام از سوکتش ولتاژ گیری کنم (سوکت بزرگ هست). . .
  پراب مشکی رو به بدنه خروجی سوکت اتصال دادم ، پراب قرمز رو به بدنه فلزی داخل ، و ولتاژ من برابر با ولتاژ نوشته شده رو بدنه می باشد . . .
  آیا تا اینجای ولتاژ گیری درست پیش رفتم؟
  اون میخ کوچیک داخلش چی هست و چرا ولتاژ نداره؟

  1. سلام
   mohammadreza
   بازم ببخسید که دیر جواب می دم
   بله کاملا درست ولتاژ گرفتید
   در مورد میخک وسط سوکت باید بگم اون سیگنال یا دیتای کنترل آداپتور شماست
   اگر شما برای لپ تاپتون از آداپتوری با مدل دیگه ولی با همین ولتاژ و سوکت استفاده کنید شاید لپ تاپ روشن بشه ول یشارژ نمی کنه
   در واقع این سوکت به یک آی سی شبیه به ترانزیستور وصل هست که داخل خودش یک برنامه و شماره سریال داره

 23. سلام ،من شارژر لپ تاپ ایسوس دارم که بعد از باز کردن دیدم خازن بزرگ ترکیده ولی با تعویض این قطعه چراغ شارژر روشن نمی شود خواهشا راهنمایی بفرمایید اشکال از کدام قطعه میتونه باشه در ضمن خروجی رو هم با مولتی متر تست کردم ولی ولتاژی نیست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 24. سلام مهندس خسته نباشید

  من یه شارژر دارم که ولتاز 19.5رو به درستی میده ولی شارز نمیکنه یعنی پایه sense اون کار نمیکنه که البته این نظر منه پایه sense رو دنبال کردم به یه مقاومت 330 میره و بعد اون به یه دیود زینر به منفی و مشترک ترانزیستور و قبل زینر مستقیم به پایه دیگر  ترانزیستور رفته  فکر میکنین مشکل کجاست در ضمن یک پایه از این ترانزیستور آزاده و بیکار این یعنی چی؟

  1. سلام این ترانزیستور در اصل یک آی سی DALAS 2501 هست 

   که متاسفانه مشابهش تو بازار نیست و تازه اینه قطعه کدشده هست و نمیشه خام استفاده کرد

   بحث در این مورد بسیار گسترده است انشالله در آینده نزدیک کامل بازش می کنم

   اما بازم ای بحث قبلا شده که برات بخشی از اون بحث رو می زارم:

    

   در واقع این قطعه یک آی سی eprom قابل برنامه ریزی است درای 512 بیت حافظه(در واقع همون id chip) و 3 مدل 3 پایه و 6و8 پایه که در تمام این مدل ها پایه های 1 و2 همه کاره هستند لینک دیتا شیت

   تو یک سایت دیدم که گفته بود با تعویض این آی سی بازم مشکل حل نمی شه و باید این آی سی از روی آداپتور همون مدلی برداشته بشه چون این آی سی شامل یک سریاله

   والا من که ازش چیزی نفهمیدم 

   اما تو یک سایت خارجی دیم که پایه های 1 و2 رو به هم با یک دیود اتصال کوتاه کرده بود طبق تصویر 

    

   اما بازم کامل منظورش رو نگرفتم چون می خواست که روی برد لپ تاپ هم سمت کانکتور برق این قطعه رو هم اضافه کنم (من که نفهمیدم ،لینکش رو می زارم ببینید شما متوجه می شید چی گفته)

   How to solve the problem “Dell AC power adapter type cannot be determined”

   حتی تو یک مقاله در مورد حک آداپتور لپ تاپ دل و همین آی سی و تک رشته کنترل داخل کابل آداپتور خوندم چون این آی سی به تک رشته بی فایده و بدون ولتاژ آداپتور متصل هست و اعمال کنترلی رو انجام می ده

   این هم لینکش 

   HACKING DELL LAPTOP CHARGER IDENTIFICATION

    

   در کل من شرمنده شما شدم چون این هفته بقدری سرم شلوغ هست که وقت حتی درست کار کردن هم ندارم چه برسه به ترجمه مقاله و تحقیق ،اینا رو به خودتون می سپارم 

   این کار رو به نتیجه بروسونین به اسم خودتون یک مقاله تو سایت بزارم

  2. سلام عزیز جان. کابل رو عوض کن. خیلی وقت ها ارتباط بین اون سوزن سوکت و شارژر قطع میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.