چگونه آداپتور لپ تاپ درست کنیم

چگونه آداپتور لپ تاپ درست کنیم:

با سلام خدمت همه شما خوبان ،مدتی هست که نتونستم مطلب یا مقاله ای براتون تهیه کنم ،والا درگیر آماده کردن فروشگاه سایت و گرفتن نماد اعتماد بودم ،حقیقتش خیلی دردسر داره ،خیلی .اما خوب جدا از همه این مباحث حاشیه ای بیاییم و به موضوع جالب و درخواستی دوستانون بپردازیم ،تعمیر آداپتور.

frame-1

 

ابتدا باز هم شما رو به حاشیه دعوت می کنم ،اینرو خیلی ساده بگم ،اگر حوصله باز کردن آداپتور رو به شکل ترو تمیز ندارید ،کلا بی خیال تعمیر این قطعه پر دردسر و بی سود بشید ،بزارین قبل از تعمیر این قطعه بازم بگم در بسیاری از موارد، مشاهده شده که بعد از حتی تمیز باز کردن آداپتور ،تعمیرکار با دیدن درون آداپتور از خیر تعمیر این قطعه گذشته ،مثلا این آداپتور های نازک لپ تاپ های دل داخلش یک غاراش میشی هست که خدا می دونه،پر از چسب و مایع سفید رنگ که بعد از کندنشون نصف قطعات اس ام دی هم به فنا می ره و در کل بهتره قاب رو با تزریق تینر 10000 بین شیار ها و گذاشتن حوصله و وقت و البته یک عدد چاقوی تیز و بلند و به روشی که باید به جان شیار بین قاب بالایی و پایینی اوفتاده و فقط با تزریق تینر و فشار و گذر وقت قاب رو باز کنید ،همینو بس:

sf WWW frame-3

اما ابتدا شما رو با بلوک دیاگرام آداپتور لپ تاپ آشنا می کنم .

BLOCKADAP

همونطور که در تصویر بالا می بینید هر مدار قدرتی از یک بخش ورودی ،بعد محافظ ،بعد یکسوساز ،بعد تقویت ،بعد تبدیل ولتاژ (به مقدار لازم ) ،بعد تست ولتاژ و بعد صافی و بعد هم خروجی تشکیل می شه.

البته تو این تصویر ورودی AC مشخص نشده .

خوب بزارین تک تک قطعات رو معرفی و توضیح کوتاهی برای شما بروم .

جریان متناوب  AC یا بهتر بگیم همون برق شهر به محض ورود به مدار با  یک عدد (F) فیوز و یک مقاومت جریان (NTC)و یک سری سلف  و مقاومت و خازن (RCL)رو به رو می شه تا اولا از مدار در مقابل اتصالی های احتمالی محافظت بشه و هم جریان زشت و ناموزون AC یکم موزون تر شه یا بهتره بگیم سینوسی تر شه.

در مرحله بعد این جریان AC توسط یک پل پل دیود(BD) به نیم سیکل مثبت DC تبدیل شده تا توسط خازن بزرگ (C)مرحله بعد یک جریان صاف و تمیز به سمت ترانزیستور (Q) که مسئول تشدید این ولتاژ و جریان هست انتقال داده بشه و بعد هم با شدت به سمت  ترانس کاهنده ما (L.T) شارش پیدا می کنه(البته در این مرحله ما دیگه همون ولتاژ 220 AC رو به صورت DC و با ولتاژی بسیار بیشتر داریم ،حتی در حد350DC  ) ،خوب ترانس ما باید ولتاژ دقیق 19 ولت رو تولید کنه (اگر نکنه IC یا اوپتوکوپلر ما به ترانزیستور مرحله قبل دستور تشدید یا کاهش جریان و ولتاژ رو می ده یا حتی قطع می کنه)،البته این ولتاژ توسط ترانس کاهنده دوباره شکل نامنظم و نسبتا سینوسی به خودش گرفته که توسط دیود های دوطرفه پر قدرت(D) یکسو شده و توسط مدار RCL  بعدی کاملا صاف و تروتمیز آماده ارسال و تغذیه لپ تاپ می شه ،البته اینجا یک ای سی IC کنترلی دیگه هم میاد وسط کار و یک سری اعمال مثل ست بودن آمپر و اینکه اصلا این آداپتور متعلق به این لپ تاپ هست و سریال هاشون یکی هست رو چک و ارسال ولتاژ و یا قطع اون رو مدیریت می کنه.به همین راحتی بلوک دیاگرام رو براتون توضیح دادم ،حالشو ببرین.

روش تست سلامت و کشف ایرادات آداپتور لپ تاپ ،توسط مدار لامپ سری:

اگر با مدار لامپ سری آشنایی ندارید به این مقاله سر بزنید:

ابتدا تست سلامت آداپتور:

کابل برق آداپتور رو به پریز مدار لامپ سری وصل کرده ،لامپ روشن و خاموش می شود ،کابل را از پریز جدا می کنیم و زیر 10 ثانیه دوباره اتصال می دهیم ،اینبار لامپ روشن نمی شود(اصلا روشن نمی شود)کابل رو جدا کرده یک دقیقه صبر می کنیم و دوباره کابل را اتصال می دهیم ،لامپ دوباره خاموش و روشن می شود ،سپس کابل آداپتور را به پریز برق شهر وصل کرده و از خروجی آداپتور ولتاژ بگیرید ،که این ولتاژ باید با ولتاژ نوشته شده روی بدنه آداپتور یکی باشد .خوب این ها همه یعنی آداپتور سالم هست ،برید حالشو مجدد ببرید.

خرابی های آداپتور:

الف: کابل برق آداپتور را به پریز مدار لامپ سری اتصال می دهیم ،لامپ خاموش و روشن نمی شود.

مشکل می تواند از پاور جک یا کابل برق ورودی ،فیوز یا NTC یا خازن های  مدار RCL  اولیه  و در نهایت خازن بزرگ اولیه مدار باشد.

ب:بعد از اتصال کابل برق آداپتور به پریز برق لامپ مدار سری ،لامپ یکسره روشن می ماند.

اشکال از قسمت های دارای قطبیت می باشد مثل خازن بزرگ و خازن های RCL اولیه و انتها پل دیودها و حتی ترانزیستور تشدید قبل از ترانس .

نکته : در این حالت نمی توان ولتاژ گیری کرد و اگر به برق شهر هم وصل کنید فیوز کنتور رفته هوا.

پ:بعد از اتصال کابل برق آداپتور به پریز برق مدارلامپ سری لامپ روشن و خاموش می شود ،کابل را جدا کرده و این بار زیر 10 ثانیه دوباره اتصال می دهیم ،لامپ دوباره خاموش و روشن می شود.

اینجا مشکل از خازن بزرگ به بعد است یعنی ترانزیستور ، ترانس و خازن های مدار RCL  انتهایی

برای تشخیص این ایراد می توانید تک تک این قطعات را از مدار جدا کرده و دوباره با لامپ مدار سری تست کنید ،اگر مشکل رفع شده بود ،پس شما قطعه را یافته اید.

در مورد ترانزیستور ها هم میشه به راحتی با تست بوق بیزر یا بازر مولتی متر اتصالی بین پایه های اون رو متوجه بشین .

نکته: اگر ترانس آداپتور معیوب بود باور کنید نگرید داخل الکترونیکی ها نیست باید تو اوراقی ها ی لپ تاپ بگردید هست.

چند نکته:

در مدار تست لامپ سری ،وقتی گفته می شه در اتصال اول لامپ خاموش و روشن می شه ،به این معنی هست که لامپ روشن و بعد از چند ثانیه خاموش می شه ،نه اینکه لامپ چشمک بزند(این مدت زمان روشنی و شدت نور لامپ  هم به خازن بزرگ مدار آداپتور بستکی داره)

یک سری ایرادات دیگه هم وجود داره ،مثل:

همه چی سالمه فقط به محض زدن آداپتور به یک مصرف کننده جریان قطع می شه ،مشکل از آی سی کنترلر آخر مدار هست .

یا مشکل از کمبود ظرفیت خازن یا کهنگی خازن  می باشد که با تعویض آن مشکل حل می شه.  

 

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

86 comments on “چگونه آداپتور لپ تاپ درست کنیمAdd yours →

 1. واقعا با دقت و حوصله پاسخ به سوالات پاسخ دادین.
  من یک مشکل دارم.
  مادربرد لپ تاپ دل Inspiron 1564 دارم که هنگام وصل به آداپتورش هیچ عکس العملی نداره. حتی LED های روی برد هم خاموشن. باتریش هم سالهاست که خوابیده و خرابه. با باتری و بدون باتری هم تست کردم. ولتاژ گیری هم شده و ظاهرا ولتاژها درستن. وقتی کلید پاور فشرده میشه ولتاژ سر کلید به سمت صفر میره. اما یک نکته وجود داره. وقتی سوکت آداپتورش رو به مادگی مادربرد وصل میکنم، در حد خیلی کم که قابل دیده شدن هست، LED روی شارژر یعنی چراغ روی آداپتور نورش بیشتر میشه. یعنی چراغ آداپتور که خروجیش به مادگی مادربرد وصل نباشه کمتر از زمانیه که خروجی آداپتور رو به مادگی مادربرد وصل میکنیم. یادآور بشم که آداتورش از نوع سوزنی هست. یعنی یک ولتاژ منفی در بیرون سوکت و بدنه داخلی سوکت مثبت و سک سوزن هم در وسط سوکت داره که با بدنه داخلی ولتاژ 19.8 نشون میده.

 2. سلام. شارژر لپتاپ من ترکید و بوی سوخته هم ازش بلند شد و اصلا شارژ نمیکرد. امروز بازش کردم دیدم یک قطعه قهوه ای رنگ اول ورودی مدار که روش نوشته T3.15A پایه هاش سیاه شده که به نظر خودم فیوزش هست که سوخته.اگه با یک سیم مستقیم وصل کنم به جای فیوز باید شارژر کار کنه درسته؟

 3. سلام من کابل برقی که به شارژر لپ تاپم وصل میشه خراب شده چطوری درستش کنم؟
  سه تا سیم داخلش هست آبی و زرد و صورتی

 4. سلام مقاله ای در مورد طراحی مدارهای شارژر هست؟؟اگه میشناسین مقاله ای معرفی کنید بی زحمت.

 5. سلام خسته نباشید
  من یه آداپتور دارم وقتی برق شهری وصل میکنم رفته رفته ولتاژ خروجی افت میکنه و صفر میشه
  میشه راهنمایی کنید

 6. با درود و خسته نباشید
  آقای مزگی نژاد من یه لپ تاپ دل دارم که در مرحله قبل از بوت ویندوز پیغامی با این عنوان میده
  “the ac power adapter wattage and type connot be determined”
  زمانی که این پیغام ظاهر میشه هم سرعت لپ تاپ پایین میاد و هم اینکه نه باتری بک اپ رو شارژ میکنه و نه باتری اصلی(البته باتری فکر کنم کلا خراب شده)
  سپس برای رفع این مشکل من تا به حال چهارتا شارژر طی این سالی که لپ تاب رو دارم خریداری کردم که هر بار گرون تر از قبل که دیگه نمیتونم با این مشکل به این شکل کنار بیام برای تعمیر هم که اصلا به صرفه نیست میخواستم بدونم میدونین عمده مشکل این شارژر ها از کجاست ؟ آیا لپ تاپ خودش مشکلی نداره که شارژر پس از حدود چهار پنج ماه خراب میشه؟
  طی جستجو هایی که در اینترنت داشتم این پیغام بیشتر به خاطر افت آمپر ذکر شده نه ولتاژ
  میشه راهنمایی بفرمایین چه باید کرد؟
  منتظر پاسخگویی شما هستم
  سپاسگذارم

 7. سلام وقت بخير
  يه شارژر سوني جاي 19.5 ولت 2.5 ولت برق ميده
  خازن بزرگ 330 ولت برق داشت ( به بعدش رو ديگه نميدونم چطور تست كنم)
  مشكل از كجاست؟؟

 8. با سلام لب تاپ من hp با شارژر با خروجی 18.5 چند شب پیش داشتم با لب تاپم کار میکردم تو شارژ هم بود که متوجه شدم باطری داره تموم میشه و شارژر شارژ نمیکنه الان که شارژر رو به برق میزنم چراغ روی شارژر چشمک میزنه و لب تاپ روشن نمیشه ایراد از چیشه؟

 9. سلام، من بعد از دو ماه که لپ‌تاپ‌ام خاموش بود و باطری هم روش بود خواستم روشنش کنم ولی باطری خالی شده بود شارژر رو وصل کردم، به محض وصل کردن یک صدای ممتد بلندی تولید کرد و بشدت داغ شد، بشدت، بعد یک مایع بدبوی روغنی مانندی ازش خارج شد (احتمالا بخاطر گرمای زیاد چسب دور قاب آب شده ولی جایی تو سایت خارجی خوندم می‌گفت خازن اصلی ترکیده مایع ازش خارج شده!!!)
  شارژر رو سریع کشیدم از برق، باطری رو در آوردم و دوباره بدون باطری زدم برق، اینبار شارژر صدایی نداد.
  باطری رو جا زدم، دوباره شروع کرد به صدا دادن و داغ شد ولی اینبار وقت نشد که دیگه از برق بکشمش، یه صدای تیک مانند نسبتا قوی از داخلش اومد (یحتمل خازن ترکید) و شارژ قطع شد.
  بنظرتون مشگل کجا بوده؟ و آیا قابل تعمیر هست؟ اگر هست هزینه‌اش حدودی چقدر میشه؟ تشکر.

  1. سلام عظیم
   بله خازن بزرگ و فیوز آداپتور ترکیدن وشاید با تعویض درست شه
   در کل نباید آداپتور همچین بلایی سرش بیاد مگر اینکه کلا خازن از اول خراب شده و توی جریان کشی برای شارژ باطری به خازن فشار اومده
   در کل بازم ایراد عجیبی هست

 10. سلام با تشکر بی تهایت بابت مطالب واقعا مفید سایتتون اگر ممکنه لطف کنین مدار لامپ سری رو هم در اختیارمون قرار بدین ممنون میشم بی نهایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *