چگونه پخش ماشین و رادیو ضبط را فلش خور کنیم

بسمی تعالی
با سلام خدمت همه شما خوبان خوب ،امیدوارم روزهای خوبی داشته باشید و مثل ما کاسبیتون کساد نباشه،منو ببخشید ،که مطالبی که مطالب مفید سایت کمتر شده ،چون کمی کسالت افتاده به جونمون که انشالله همین روزها ،یا جونمون رو در میاره یا ما اون رو در میاریم .در کل امیدوارم مطالبمون بدرد بخور بشه و براتون مفید باشه.
مدتی هست که فلش خور کردن پخش های ماشین و رادیو و ضبط ها مد شده ،البته این داستان حداقل متعلق به دو سال قبل می شه ،
ولی امروز به درخواست یکی از دوستان عزیز سایت ما این مطلب رو به سایت اضافه می کنیم ،شاید که قبول اوفتد.
آقا این نکته رو اول از همه کارها بهتون بگم که با باز کردن پخش ماشین و جدا کردنش از باطری و دوباره وصل کردنش به منبع از شما پسورد راه انداز پخش رو می خواد ،پس مواظب باشین و تا پسورد پخش رو نمی دونید ،پخش رو غیر فعال نکنید(از باطری ماشین جدا نکنید) .
بحث فلش خور کردن پخش های ماشین رو می شه به دو بحث تقسیم کرد ، اولی فلش خور کردن پخش ماشین بدون برد مخصوص usb و دومی فلش خور کردن پخش ماشین و کلا هر چیزی به کمک همین بردهای usb
خوب در ابتدا مبحث اول رو به صورت سطحی و به کمک آقای حسین از کرج کاربر خوب انجمن تعمیرکاران، پیش می گیریم:
فلش خور کردن پخش های ماشین اون هم بدون برد های usb موجود در بازار ،یک بحث بزرگ و دقیق هست که می شه گفت بیشتر مربوط به آی سی سروو موتور می شه و بعد آیسی های برد اصلی (در واقع همون آیسی برد سی دی پلیر) .
%d8%b9%d8%b3%d8%b0

%d8%b9%d8%b3%d8%b01
پس در واقع فقط پخش هایی که سی دی خور هستند رو می شه بدون برد خاصی usb خور کرد،اما حالا چه وسایلی برای این کار نیاز هست.
مواد لازم:
دوعدخازن100/10 ولت و 220 / 16 ولت که بهتر smd هم باشن
یک عدد آی سی یا رگولاتور 7805
یک عددکابل افزایش طول USB

کابل را ازوسط میبریم و قرار هست ما با سمتیکه فلش بهش وصل بشه کار کنیم و سرسیم های سمت دیگه رو کمی لخت میکنیم
DMسیم سفید رنگ(اگرکابل اصلی باشه)به مقاومت R767که مقدارش 15 کیلو،لحیم میکنیم(مقاومت SMDروی بردسرووموتور)
DPسیم سبزرنگ به مقاومت R755 که مقدارش 15 کیلو هست ،وصل میکنیم. (مقاومت SMDروی بردسرووموتور)
نکته :سیم ها رو به سمت داخل مقاومت ها وص کنید (یعنی به سمت وست برد و نزدیک آیسی اصلی )
سیم مشکی را روی بردسروو به GNDلحیم میکنیم.
سیم قرمز که 5ولت فلش راتامین می کنه ،روی کفی که ایسی 7805 هست خودمان لحیم کردیم وصل میکنم البته جای این ایسی روی مین خالی است فقط بایدایسی لحیم شود.
خوب بعد از لحیم ایسی باید خازن 100/10 رابخروجی 5 ولت وصل کنیم شماره لوکیشن خازنC712روی مینه ک جاش خالیه وخازن220/16 را به ورودی ایسی7805,وصل میکنیم شماره لوکیشن خازنC708روی مینه وجاش خالیه همه روی عکسها مشخص کردم.
در اتمام کار و رعایت عدم اتصالی نداشت قطعات و سیم ها می ریم که فلش را متصل کنید،می بینیم که ،سریع usb لود میشه وعلامت USBروی مانیتور دیده میشه
منتها بر روی این مدلها SORدوحالته که رادیو و CDرو شامل می شه ، که بررویCDفلش رااجرامیکنه وتداخلی درکارCDصورت نمیگیره…..
imag0046

imag0047

imag0048

imag0050

imag0051

imag0052

imag0053
این هم عکس محل قرار دادن سوکت usb روی خود بخش و به جای دکمه bsm .
12345678
یک نکته ظریف دیگه هم هست که در بعضی مدل پخش ها سی دی خور رعایت نشده و مدار سویچ روی usb نصب نشده ،که از یک مقاومت و یک ترانزیستور تشکیل میشه:

ترانزیستور به شماره لوکیشن Q202 از نوع منفی هست ،که می تونید از مشابه BC847 استفاده کنید .
مقاومت به شماره لوکیشن R208 .
با قرار دادن این مقاومت و ترانزیستور و بقیه کارهایی بالا به هدفتون که فلش خور کردن پخش ها بدون برد usb برسید .
این هم عکس محل نصب ترانزیستور و مقاومت:
123

1234
این هم یک برد دیگه:
12345

123456
خوب بریم سراغ روش دوم که ،ریسک و دردسرش هم بسیار کمتر هست و روی هر وسیله ای که صدا از توش در میاد میشه اعمالش کرد ،از انواع اسپیکر بگیر تا انواع پخش و رادیو و ضبط .(بهتون توصیه هم می کنم از همین روش استفاده کنید و از همین بردهای usb استفاده کنید. حالا مدل هاش با هم فرق می کنه ولی همشون یک آشغال هستند:
dsc02013
بریم اول اتصالات این برد ها رو بررسی کنیم ،بعد بریم سراغ نصبش:
طبق معمول هر برد الکترونیکی نیاز به تغذیه یا منبع ولتاژ داره که ،در حال حاضر این برد ها در مدل های 5 ولت و 12 ولت فقط پیدا می شن و برای اینکه بفهمیم تغدیه برد 5 هست یا 12 هم می تونیم به نوشته های زیر برد که نزدیک سوکت تغذیه هست دقت کنیم و هم به رگولاتوری 7805که برای تبدیل ولتاژ12 به 5 و حداکثر آمپر 1.5 هست توجه کنیم.
photo_2016-12-05_08-40-26

dsc02015-copy
خوب بزارید بریم سر اصل ،شما باید صدایی تولیدی از این برد رو یک جوری به دستگاه تون وارد کنید تا بتونید صدا رو روی بلند گوها داشته باشید .
اول بحث رو روی اسپیکر ها یا رادیو ضبط ها بررسی می کنیم و بعد می ریم سراغ پخش ماشین ها .
dsc02017

dsc02018
برای رادیو ها با توجه به اینکه چه ابزاری دارن (مثل کاست ، سی دی پلیر یا فقط رادیو )به راحتی می تونید گزینه مورد نظرتون رو برای جایگزین کردنش با برد usb انتخاب کنید .
بله شما باید بیخیال یکی از این ابزار ها بشین تا هم نویز کمتری داشته باشین و هم گیج شدن کمتر برای کاربر استفاده کننده.
خوب شما به هر حال باید ولتاژ تغذیه بردتون رو که 5 تا 12 dc هست رو از هر جای برد رادیو ضبط تونستین تهیه کنید،جای مشخصی نمی تونم بهتون پیشنهاد کنم ولی عموما این ولتاژ برای موتور کاست همیشه هست ،و می شه با کلید پلی کاست هم فعالش کرد و تنها با قطع کردن سیم های موتور کاست و وصل کردنش به برد usb به راحتی ولتاژ برد رو تامین کرد .
پس اگر کاست رو دوست نداشتید از ولتاژ موتور کاست که با دکمه play کاست فعال می شه استفاده کنید تا به راحتی حتی برد usb تون رو خاموش و روشن کنید و البته مهم تر از همه صدا و همه چی بشه کاست و رادیو و سی هم غیر فعال می شه و بعد از اون دیگر اتصالات کاست رو هم که مربوط به صداش می شه رو هم قطع کنید تا صداو نویزی هم نداشته باشید ، حالا برید و خروجی چپ و راست صدای برد usb رو به ورودی کلید ولوم رادیو وصل کنید ،البته شما می تونید به محل اتصال خروجی کاست به برد اصلی هم این اتصال رو برقرار کنید ،ولی ما ترجیح می دیم که به ورودی ولوم وصل کنیم تا راحت تر هم باشیم .
ببخشید که خیلی تصویر نمی تونم بزارم ،چون هر مدلی یک شکل هست ،در کل شما باید ولتاژ تغذیه برد usb رو با رفتن به یکی از ابزار های پخش صدا فعال وخود اون ابزار رو غیر فعال و صدا ی خروجی برد usb رو به جای اون ابزار انتخاب شده به بلندگوها برسونید ،که ما کارمون رو راحت کردیم و یکسره به قبل از ولوم زدیم.
اما بریم سراغ پخش ماشین ها که دنیایی ست مشابه :
پخش ماشین ها دیگه حالت هاش کمتر می شه ،یا کاست خور هست یا سی دی خور و البته همشون رادیو رو دارن ،که همون مدار تیونر یا rf هست .
اما روش های کار بسیار متفاوت است .بزارید اولین و پرکاربردترین روش رو براتون بگم.
photo0006
شما باید از روی مدار های رادیو (تیونر)با اهمتر برقهای 8 ولت را پیدا کنی ،سپس قلع های روی مدار برق 8 ولت را برداری تا برق رادیو کلا قطع بشه سپس پخش را روشن میکنی سیم های بلندگو را به پخش وصل میکنی بعد با انگشت نم ناک روی پایه های قسمت تیونر رادیو میزنی (این پایه ها همون پایه های زیر برد قسمت تیونر می باشه که تو عکس بالا مشخص کردم.)تا وقتی که پایه های مربوط به صدای رادیو را پیدا کنی و صدای خش خش از توی بلندگو پخش بشه بعد از مشخص شدن پایه ای مربوط به صدای رادیو مدار های صدا را قطع میکنی، حالا که پایه های مربوط به صدا و برق را پیدا کردی برق 8 ولت را به مثبت کیت و برق منفی را به بدنه ی پخش وصل میکنی حالا سیم های صدا را به روی برد جایی که مدار های صدا را قطع کردی وصل میکنی تا اینجا کار تمام است. حالا برای اینکه رادیو خود پخش هم کار بکند دوباره برق رادیو که قلع هایش را برداشتی، لحیم میکنی تا برق رادیو وصل بشه .حالا مدار های مربوط به صدای رادیو که قبلا قطع کردی به aux کیت وصل میکنی تا بشه از رادیو خود پخش هم استفاده کنی ( زمانی که دکمه ی mode کیت را بزنی و در حالت line قرار بدی صدای رادیو خود پخش هم شنیده میشه ) گیج نشید خروجی خود تیونر رادیو رو به aux برد usb خودنون وصل کنید .(مثل اینکه یک جک تو ورودی aux برد usb زده باشین)
296b2d4cc91f339bdba93fba671bd309
اما این روش بالا زمانی کارایی داره که شما برد تیونر رو مثل تصویر که مشخص کردیم داشته باشیم ، (البته برای راحتی کار وگرنه بازم میشه یک کارایی کرد ).
اما شما می تونید به صورت کامل این برد تیونر رو هم از برد جدا کنید و پایه های 16 و 18رو به عنوان ورودی صدا از برد usb استفاده کنید و برق مورد نظرتون رو هم از سایر پایه ها تهیه کنید(این پایه های 16 و 18 عموما ثابت هست و طبق تجربه خودم می گم و البته عموما روی برد هم کار هر پایه تیونر نوشته شده )اما ،حالا فرض کنید شما این برد رو ندارید و یا برد تیونر با برد داخل خود پخش ترکیب شده ،حالا چه می کنیم :
پس الان ذهنیت براتون ایجاد شد که باید از خیر یکی از ابزار بگذرید تا خروجی شما خوب از کار دربیاد ،
طبیعتا در پخش های کاست خور می شه از خیر کاست گذشت و در پخش های سی دی خور از خیر مدار rf یا سی دی ،آخه واقعا ارزش cd player اونقدر زیاد هست که خرابش نکنیم .
پس اینجا باید ولتاژ راه انداز کاست رو پیدا کنید(از روی سوکت هایی که به کاست وارد می شن) و خروجی صدای مربوط به کاست رو هم با همین روش ضربه زدن روی پایه های سوکتش تشخیص بدین ،هر مدل یک شکل اتصالات خاص خودش رو داره در نتیجه از کاست برق و اتصالات صدا رو قطع و به برد usb همه این اتصالات رو وصل می کنید .
دوستان من عموما برد فلش ساز یا برد usb یا mp3car یا به هر اسم دیگه ای که می شناسید رو، روی کاست یا خود پخش سوار نمی کنم ،چون از خراب کردن ظاهر پخش اصلا خوشم نمی یاد (چون اصلا ظاهرش خوب در نمی یاد).
پس من طول سیم ها رو بزرگتر در نظر می گیریم و با یک دریل پشت پخش یا قسمت آلومنیومی رو سوراخ می کنم و سیم ها رو از اونجا خراج و برد usb رو تو جاسیگاری یا جاهای دیگه قرار می دم ،یا هم از usb car های باکس دار استفاده می کنم.
این هم مدرک یکی از کارهای نسبتا تمیزی که خودم انجام دادم.
photo_2016-12-05_12-08-53
دوستان دعا و صلوات یادتون نره ،تو رو جان هر کی دوست دارید ما رو دعا کنید ،بد محتاج دعاییم.

میثم مزگی نژاد

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

253 comments on “چگونه پخش ماشین و رادیو ضبط را فلش خور کنیمAdd yours →

 1. سلام و درود خدمت ادمين محترم سايت
  اول از همه تشكر بابت اين سايت خوبتون و دوم اينكه ميشه يه آدرسى نشونى از يكى از همين تعمير گاه ها رو كه به صورت روش اول پخش رو به usb مجهز ميكنه رو بدين مهندس؟ اگه توو كرج باشه كه ديگه خيلى خوبه،ضمنا پخش من سرى ٨٨٥٠ پايونير هست، ميخوام بدونم اصلا اين قابليت رو داره يا نه؟!!!بازم ممنون

 2. سلام جناب مهندس از توضیحات کامل شما بسیار سپاس گذارم
  یه خواهش دارم
  اگه ممکنه قسمت هایی رو که باید سیم های برد فلش خور به اونجا وصل بشه تو یه عکس مشخص کنید تا افراد مبتدی مثل بنده سردرگم نشیم
  بنده برد فلش خور رو خریدم پخش ماشینم هم پخش فابریک پرایده (پشتش نوشته مدل AA3-3100 ). توضیحات کامل خوندم اما چون تو این زمینه تخصصی ندارم نمی تونم وصل کنم
  ممنون می شم با عکس مشخص کنید سیم ها دقیقا کجا باید وصل بشه
  اینم شماره اگه لازم شد.09190133540
  پیام رسان های ایتا و سروش و بیسفون پلاس هم هستم با همین شماره
  و ایمیل nikon@mailfa.com

 3. سلام. با تشکر از مطلب مفید شما.
  ماشین بنده glx مدل 82 هست و پخش کاست. روش نوشته PARS PCA8440C
  روی ماژول کاست پین های صدای چپ و راست و زمین را پیدا کردم و کابل صدا را از گوشی روش لحیم کردم کار میکنه. اما مشکل اینه که بعد از چند ثانیه پیغام میده No Tape و میره رو حالت رادیو.
  یه کاست داخلش گذاشتم اما برق موتورش رو قطع کردم بازم میره رو رادیو.
  یه پوسته کاست گذاشتم بازم همین اتفاق افتاد.

  دیگه اینکه پشتش یه ورودی چنجر داره که کانکتور MBus هشت پین هست. پین های ورودی صدا رو پیدا کردم و اتفاقا صداش خیلی با کیفیته، اما باز وقتی دکمه چنجر روی پنل پخش رو انتخاب میکنم صدا برای چند ثانیه شنیده میشه و پیغام No Connection میده و میره رو حالت رادیو 😐

  لطفا کمک کنید

  1. اگر میشد پخش را گول بزنیم که فکر کنه چنجر بهش متصله، عالی میشد.
   یه جا خوندم که باید بهش یه مقاومت یک کیلواُهم متصل کنیم ولی ننوشته بود دقیقا به کجا؟!

 4. سلام روز شما بخیر ممنون از سایت خوبتان میخواستم پخش jvc G335میشه بدون برد فلش خور کرد اگه میشه لطفا راهنمایی کنید

 5. سلام جناب مزگی نژاد
  پخش من jvc-g335 هستش میخوام به روش دوم فلش خور کنم لطفا راهنمایی میکنید؟

 6. سلام مهندس. این تصویر برد پخش منه. پخشم usb می خوره ولی میخوام براش aux اضافه کنم اگر لطف کنید راهنمایی کنید ممنون میشم. بعد آیا روی lcd ای یو ایکس رو میشه که نمایش بده یا اینکه با کلید مشخصی بره روی حالت aux

 7. سلام مهندس جان
  من یه ظبط پایونیر مدل DEH-P5650MP دارم که فلش خور نیست . جای اتصال کابل ip-bus رو داره چطوری فلش خور کنم. از راهنمایی شما متشکرم و آرزوی بهترینها را برایتان دارم.

 8. سلام وقت بخیر
  مهندس خیلی سراش شلوغ است
  یک بارپرسیدیم جواب دریافت نکردیم
  اینبار خلاصه میپرسیم شایدلطفی کند
  پخش صوتی روی کشنده رنو
  صفحه نمایش پشت امپر هست
  فقد سیدیmp4باز میکنه ورادیو
  شماره مقاوت خازن و… فرق دارد
  میخوام یو اس بی نصب کنم
  دوتا برد داره تصویر یکی را فرستادم
  اینم برد دومی هست که هیچ نوشته ندارد
  اگه زحمت نباشه در تصویر مشخص کنی
  ممنون مهندس

 9. سلام خسته نباشی
  مهندس
  برد من بااین ها فرق میکنه
  سیدی هم mp4باز میکنه
  میشه راهنمای کنی ممنون

   1. سلام اقا میثم
     میشه اون عکس برد را زوم کنی نگاه کنی
    مقاوت هایی که گفتی تو این برد نیست R۷۶۷
    R۷۵۵در این برد نیست
    هیچ کدام از ایسی ها مقاومت نیست
    سیدی هم باز میکنه
    پیش دوتا تعمیرکار بردم گفتن کار ما نیست

 10. سلام
  لطفا راهنمایی کنید که سیم DP و DM دقیقا کجا باید وصل بشه.
  من مقاومتا رو پیدا کردم ولی USB کار نمیکنه.
  برق هم داره. دقیقا پنج ولت.
  اگه میشه لطف کتین بهم ایمیل بزنین.
  ممنون
  Kamran080arbabi@gmail.com

 11. سلام و خسته نباشید.ببخشید وقتی با اون روش دوم درست کنیم .ایا رادیو پخش هم کار میکنه یا نه ؟من اون قطعه رو خریداری کردم و نصب کردم ولی نصاب گفته اون فقط واسه اهنگه .رادیوش دیگه کار نمبیکنه .میشه جواب بدین .شمارمو میدم اگه کمکم کنید خیلی خیلی ممنون مییشم.09375304865

 12. سلام
  اقا میثم من پخش پایونیر 5950 دارم میشه به روش اولی که گفتی فلش خورش کنم؟

 13. سلام جناب مزگی نژاد اون مقاومت کنار ترانزیستور منفی رو یکجا 10 کیلو و یکجا 47 کیلو بیان نمودین
  کدوم مقدار درسته؟
  ممنون

 14. سلام مهندس من یه ظبط خونگی سونی دارم مدل gn1100 واقع بهش علاقه دارم اما الان دیگه اپتیکش درست کارنمیکنه میخام فلش خورش کنم محبت کنید یا خودتون زحمتش رو بکشید یا منو راهنمایی کنید هرجور خودتون وقت دارید هزینه اش هم مشکلی نیست هرچی باشه۰۹۳۹۶۷۷۶۸۱۲ موسوی حتما تماس بگیرید منتطرمممنون

 15. سلام مهندس.پخش من پایونیر p1 هست.پخش خیلی خوبیه.فقط فلش نداره.اگه امکانش هست راهنمایی کنید تا فلش خورش کنم..
  ای سی سروو سی دیش UPD63761GJ هست.لطفا راهنمایی کنید.ممنونچ

 16. سلام شبتون بخیر مهندس
  ببخشید من یه پخش مارشالME-C2580 دارم که سی دی خوره می خوام بدون برد فلش خورش کنم آیا امکان داره ؟لطفا راهنمایی بفرمایید.قبلاهم سوال کرده بودم ولی جواب ندادید آیا لازمه از برد پخش عکس خدمتتون بفرستم

 17. سلام مهندس سی دی پخش من مث پخش شماست اما مدلش اینه
  Mcd-3001
  2008.06
  میشه کاریش کرد عکسم فرستادم
  ممنون

 18. سلام شبتون بخیر مهندس
  ببخشید من یه پخش مارشالME-C2580 دارم که سی دی خوره می خوام بدون برد فلش خورش کنم آیا امکان داره کمک بفرمایید. قبلا از راهنمایی های شما متشکرم.

 19. سلام مهندس ممنون که همیشه پاسخگو هستید راستش من از طریق روشی که گفتین سیم های صدا را پیدا کردم و لحیم کردم بعد بردrfرا از مدار خارج کردم ولی همانطور که گفتم صدا کیفیت و شدت کمی داره ممکنه به خاطر نوع ضبط باشه ؟ضبط من اورامان mcd2400r پخش ریو هست ۰متشکر…

 20. کارت حرف نداره مهندس. اصلا عالی
  من تازه سایتت پیدا کردم بطور اتفاقی. خیلی مطالبت عالیه.
  پخش پراید رو میشه با روش اول یو اس بی خور کرد؟

   1. دررررود
    پخش سی دی پلییر آی سی ALI M5672 برای پخش پراید . نتونستم دیتا شیت رو پیدا کنم. مقدمات فراهم کردم برای یو اس بی. این پخش مدل KT2900 که همه پراید ها دارن یو اس بی پشتیبانی میکنه؟ یخورده راهنمایی میکردید

 21. سلام مهندس ممنون که همیشه پاسخگو هستید راستش من از طریق روشی که گفتین سیم های صدا را پیدا کردم و طبق تصویر لحیم کردم بعد بردrfرا از مدار خارج کردم ولی همانطور که گفتم صدا کیفیت و شدت کمی داره ممکنه به خاطر نوع ضبط باشه ؟ضبط من اورامان mcd2400r پخش ریو هست ۰متشکر…

 22. سلام مهندس من با برد فلش خور ضبط ماشینو فلش خور کردم اما صدای خروجی هم کیفیتش کمه وهم میزان صدا به نظر مشکل از کجاست؟ در ضمن برق برد رو دقیقا باید از کجا بگیرم ؟

 23. سلام من از قسمت رادیو پخش ماشینم صدا گرفتم تیونرشم خاموش کردم (پایه هشت ولت تغذیه لحیمشو برداشتم) فقط زمانی که صدای گوشیمو بالا میبرم صدا دیستورت میشه مشکل از کجا میتونه باشه؟؟

 24. سلام.خسته نباشی برادر.یه سوال داشتم.برای سیمaux چه راهی بجز پایه های تیونر هست؟ اگر میشه راهنمایی کنید ممنون میشم.

 25. سلام مهندس.
  ضبط ماشین من برعکس سایر دوستان هست. یعنی فلش می خوره اما AUX نداره؛ خواستم واسش aux اضافه کنم اگر راهنمایی کنید ممنون میشم در ضمن ی کلید بی استفاده هم داره که می خوام هر وقت اون رو بزنم بره روی aux اگر راهنمایی کنید خیلی ممنون میشم. بعد آیا بنظرتون این کار رو که انجام بدم نوشته AUX هم روی LCD می نویسه؟

 26. سلام پخش فابریک ال نود رو میخام mp3فلش خور نصب کنم ولی ب ولوم نمیدونم سیم ولوم روی برد رو پیدا کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.