کارت گرافیک و نکات تعمیراتی(حرفه ای ها)

بسمی تعالی
بازم سلام خدمت همه خوبان ،شرمنده ام بابت کم کاری این مدت ،باورکنید مشغله عجیبی سراغم اومده ،انشالله به خیری و خوشی تمام شه.
دوستان و تعمیرکاران محترم ،(لیدیز اند جنتل من ، ههههه) خانوم ها و آقایون ،اینبار براتون کلیه مباحث تعمیراتی کارت گرافیک رو می نویسم ،حالشو ببرین.
خوب ،همون اول بریم انواع کارت گرافیک رو ببینیم چیه (برای اینکه فقط نگین نگفته).
کارت گراافیک AGP:
P56-2642COUT
کارت گرافیک PCI:
pci-graphic-card-lodozo.com
کارت گرافیک PCI_EXP:
117070-2209P058_1B
خوب کارت گرافیک از اجزای زیر تشکیل شده:
1-چیپ اصلی gpu (پردازش و تصویر سازی)
2-آی سی بایوس (معرفی قطعه به سیستم)
3-مبدل یا DAC (مجموعه ای از قطعات می باشد،البته امروزه این بخش هم بیشتر توسط چیپ انجام می شه یعنی تبدیل آنالوگ به دیجیتال و بالعکس)
4-buffer ها ،بافرها (هر چه بیشتر بهتر)
5-خروجی های تصویر کارت گرافیک
6- خنک کننده chip که شامل فن و هیت سینک یا هر کدوم به تنهایی .(البته ترکیبی هم داریم)
Graphics-Card-Components
04
خوب بیاییم یک کم هم به خروجی های کارت ها گرافیک بپردازیم بعد بریم سراغ اصل مطلب:

1-VGA(rgb): video graphic analog این پورت 15 پین می باشد وخروجی این پورت آنالوگ می باشد.
2-S_VIDEO: یک پورت 7 پین با خروجی آنالوگ.
3-RCA:خروجی TV
4-DVI: خوب این پورت مدل های مختلفی دارد که عبارتند از:
– DVI_A : 16 پین و خروجی هم آنالوگ
– DVI_D : 24 پین و خروجی دیجیتال
– DVI_I :28 پین و خروجی آنالوگ و دیجیتال
5-HDMI :خروجی این پورت دیجیتال می باشد.
ff8326f28e0baa1557510be06a25d4a2
P56-2642COUT
dvidduallinkdigitalvideointerfacecable1
خوب بزارید یک مقاله خوب هم از یک وبلاگ خوب براتون بزارم (ip6.blogsky.com)،یا بهتره بگم به تنگ این مطالب اضافه کنم و بعد بریم سراغ خرابی های کارت گرافیک:
کارت گرافیک
1.
GPU یا پردازنده گرافیکی که توسط nVidia تولید شده است این GPU دارای فرکانس 500 مگاهرتز میباشد که در مقایسه با سرعت CPU ها نرخ بسیار پایینی است بنابر این میتوان نتیجه گرفت که فشار کاری GPU بر خلاف CPU زیاد نیست . مدل این پردازنده گرافیکی ، Geforce FX 5800 Ultra است .
2.
در تصویر 4 چیپ مربع شکل دیده میشود که علاوه بر این، 4 چیپ دیگر نیز دقیقا در زیر برد جایسازی شده است ، این چیپ ها در مجموع رم های کارت گرافیک هستند ، GPU نیز همانند CPU برای پردازش اطلاعات نیاز به رم دارد ، رم های کارت گرافیک پرسرعت تر نسبت به رم های نصب شده بر روی مادربرد میباشند. رم های این ک ارت با سرعت 1000 مگاهرتز DDR2 کار میکنند . GPU از طریق یک باس پر سرعت به رم ها متصل است و داده های خود را با آنها مبادله میکند این باس پرسرعت از میان 6 یا 8 لایه مدار کارت گرافیک به هریک از چیپ های رم ختم میشود و رم ها را به GPU متصل میکند ، بنابر این باس را میتوان به یک اتوبان تشبیه کرد که در آن داده ها از مقصد GPU به مبدا RAM یا بر عکس فرستاده میشوند ، عرض این باس در کارت گرافیک های مختلف متفاوت است ، کارت بالا دارای عرض 256باس حافظه بیتی است یعنی با 256 سیم مسی به رم ها متصل است (خوشبینانه)! معادل این در مثال ما ، بدین معنا خواهد بود که در اتوبان ما 256 لاین برای عبور خودرو وجود دارد ، بنابر این با اتوبان بسیار پهنی روبرو هستیم ، هرچه عرض این باس بزرگتر باشد پهنای باند حافظه کارت گرافیک نیز بیشتر خواهد بود و کارت گرافیک در یک لحظه میتواند داده های بیشتری را به رم ارسال یا دریافت کند ، در صورتی که این باس عرض مناسب با سرعت GPU را نداشته باشد ، GPU در هنگام دریافت داده های خام و ارسال اطلاعات پردازش شده به رم با تاخیر مواجه خواهد بود . به این باس حافظه که در اینجا اشاره شد Memory Interface کارت گرافیک گفته میشود . در تمامی GPU های nVidia و اکثر GPU های ساخت ATi برای سهولت کنترل باس حافظه ، این باس عریض را به چهار قسمت مساوی تقسیم میکنند و هر قسمت یک کانال مینامند ، به عنوان مثال کارت گرافیک نشان داده شده در تصویر دارای یک Memory Interface چهار کاناله میباشد ، هر کانال 64 بیت از باس را به خود اختصاص میدهد تا در جمع تعداد بیت های 4 کانال به رقم 256 برسیم . استفاده از معماری 4 کاناله مزیت های زیادی دارد در عین حال که این امکان را برای سازندگان کارت گرافیک فراهم می آورد تا به دلایل اقتصادی تعداد کانال های حافظه را نصف کنند . البته ساختار گذرگاه و کنترلر حافظه در سری جدید GPU های ATI به کلی تغییر کرده است که در مقاله Radeon X1000 ضد‌حمله ATI (لینک به مقاله ) آن را تشریح کرده‌ایم .
3.
چیپ دکودر آنالوگ به دیجیتال ساخت شرکت Philips که وظیفه اصلی اش تبدیل تصاویر آنالوگ کپچر شده به دیجیتال قابل پردازش توسط GPU می‌باشد، این چیپ فقط بر روی کارت گرافیک هایی موجود است که دارای ورودی ویدیو هستند مکان اتصال فیش ویدیو هم در بخش شماره 7 نشان داده شده است .
4.
کانکتور DVI که بر روی اکثر کارت گرافیک های جدید موجود است ، این کانکتور ویژه اتصال به LCD طراحی شده ، هرچند که اغلب LCDهای ارزان قیمت با کانکتور 15 پین آبی رنگ معمولی به نام d-Sub به کارت گرافیک وصل می‌شوند.
5.
چیپ tdms ساخت کمپانی Silicon image نوعی دیکدر DVI که وظیفه اصلی اش تهیه سیگنالهای دیجیتال مورد نیاز کانکتور DVI برای اتصال به LCD است .
6.
کانکتور d-Sub به رنگ آبی با 15 پین برای اتصال به کارت گرافیک به مانیتورهای CRT .
7.
پورت ViVo که به کمک یک جک میتوان از خروجی TV و ورودی ویدیو کارت بهره مند شد .
8.
محل اتصال کانکتور برق molex این کارت گرافیک به دلیل توان بالای الکتریکی خود با یک کانکتور برق مجزا علاوه بر برق AGP تغذیه میشود .
در مورد خرابی کارت گرافیک و علت آن چه میدانید؟
کارت گرافیک وظیفه تصویر دهی سیستم به مانیتور را بر عهده دارد.
اما علت های خرابی کارت گرافیک و روش تشخیص خرابی کارت گرافیک چیست؟
علت خرابی کارت گرافیک :
1-خرابی منبع تغذیه که در نتیجه آن برق خرجی از مادربورد به کارت گرافیک بیش از اندازه باشد.
2-مادربورد وقتی خراب باشد و برق بیش از اندازه و نیاز قطعات به آنها بدهد باعث خراب شدن قطعات و سوختن آنها می شود.
3-حرارت بالای ناشی از پردازش گرافیکی زیاد که بر اثر عدم تهویه حرارت مناسب و در نتیجه بلند شدن چیپست از روی بورد گرافیک می باشد.
4- خرابی ناشی از ضربات فیزیکی
5- خدشه وارد کردن بر روی پایه های برنجی کارت گرافیک
روش تشخیص خرابی کارت گرافیک :
1- صفحه مانیتور به صورت راه راه خطهای افقی و یا عمودی بر روی آن می افتد.
2- شنیدن بوق های بلند از مادربورد و تصویر ندادن سیستم بعد از روشن شدن.
3-سیستم روشن می شود محیط بوت و داس DOS به راحتی قابل دیدن است اما در هنگام ورود به ویندوز و افزایش پردازش پردازنده چیپست کارت گرافیک سیستم هنگ می کند و وارد ویندوز نمی شود.
5-درر بعضی از مادر بوردها دیده میشود که سیستم هیچ بوقی نمی زند این به خاطر خرابی مادر بورد نیست بلکه بعضی از مادر بورد ها برای خرابی کارت گرافیک بوق و یا هشداری را در بایوس BIOS مادر بورد تعبیه نشده است.

خوب بریم سراغ مطالب خودمون و مطالب بسیار مفید تعمیراتی و بهتره بگم نکات تعمیراتی کارت گرافیک ،خرابی ها و رفع عیب ها:
راستی ابتدا خرابی رو می گیم بعد در ادامه روش های رفع عیب :
1- بعد از اتصال کارت گراف به سیستم تصویر نداریم.
——خوب از سلامت کابل بعد مانیتور مطمئن می شیم حالا از یک پورت دیگه هم چک می کنیم،اگه بازم مشکل داشتین اول از سلامت کریستال روی کارت گرافیک مطمئن شید ،بعد از سلامت فیوز و rcl پشت پورت ها مطمئن شید .
اگر چیپ اصلا داغ نمی کند مشکل از تغذیه مادربورد است ولی اگر چیپ بیش از حد داغ می کند و چیپ در حال سوختن و بو دادن هست پس باز هم مشکل ولتاژ مادربورد دارید.
2-سیستم با کارت گرافیک سویچ نمی شود.
———-اتصالی در ترانزیستور های اطراف چیپ یا خود chip اصلی معیوب شده.
3-با آمبورد تصویر داریم ولی با کارت گرافیک خیر.
———خرابی چیپ و بافر ها و حتی کریستال و بایوس خود کارت گرافیک هم می تونه مسئله ساز باشه.
4-یک لحظه تصویر می آید و بعد سیستم خاموش می شود.
——— خرابی در دیود ها و خازن های نزدیک پورت ها می باشد (قطعات smd).
5-پخش رنگ یا پراکندگی رنگ ها
——–چیپ اصلی کارت گرافیک ،خازن های الکترولیت،خود پورت خروجی
6-تصویر و نوشته شطرنجی است.
——-ایراد از چیپ اصلی و یا خازن های (گاهی دیده شده با تعویض سلف ها مشکل حل شده)
7-blue screen یا reset شدن در زمان بازی یا هنگ کردن.
——در این حالت رم ها یا بافرهای کارت گرافیک کم می آورد.( اگر در خود ویندوز و وسط بازی blue screen دیدید )
(نکته:صفحه مرگ یا بلو اسکرین در سایر حالت هایی که عدم ارتباط مناسب بین رم و هارد و عدم ارتباط ویندوز و هارد اتفاق می افتد.)
8-بازی هنگام نصب یا هنگام ورود به بازی صفحه سیاه می شود و ناگهان از بازی خارج و ارور می دهد.
————-مشکل نرم افزاری و از دایرکت ایکس می باشد.(رابط کارت گرافیک و سیستم عامل)
9-خطهای افقی روی تصویر .
———- ایراد از ram های کارت گرافیک می باشد.
10-خطهای هم افقی و هم عمودی باشد.
——–ایراد از خازن های کارت می باشد ،(سعی کنید یکدست همه رو با هم تعویض کنید)

خوب بیاییم بحث شیرین کارت گرافیک رو با دیدن چندتا عکس از تستر کارت های گرافیک که مشترک کنار هم به صورت pci و agp و همچنین جدا از همدیگر هستند ادامه بدیم.
این تستر شامل یک مجموعه دیود می باشد که با اتصال کارت گرافیک به اون و زدن کلید این تستر از سلامت چیپ مطمئن بمی شیم.
البته میشه گفت این تستر در صورت سالم بودن کارت گرافیک تمام چراغ هاش روشن می شه و در غیر اینصورت بعضی از چراغ ها خاموش می مونه که نشون دهنده ایراد داشتن چیپ کارت گرافیک هست.
ST8710
518vHJtT0BL
این رو هم بگم این تستر ها فقط سلامت چیپ رو نشون می دن و نه خود کارت گرافیک رو همین.
خوب یک سری عکس هم از ریبال چیپ یک کارت گرافیک براتون می زارم و شما رو به خدا می سپارم .ما رو دعا کنید ،بد محتاجیم به دعا ،راستی صلوات هم یادتون نره.
01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35
مقالات مرتبط:

تعمیر کارت گرافیک
خرابی های چیپ گرافیک در لپ تاپ
رفع عیب شطرنجی شدن تصویر در انواع کارت گرافیک و نظرات تعمیرکاران
پسوندها در کارت های گرافیکی و قابلیت SLIچیست?
تغییر نوع گرافیک در لپ تاپ ها و تشخیص نوع و مدل گرافیک

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

163 comments on “کارت گرافیک و نکات تعمیراتی(حرفه ای ها)Add yours →

 1. سلام یه گرافیک gt610 دارم وقتی به سیستم وصل میکنم بعد 1 الی 2 دقیقه صفحه مانیتور قطع میشه باز سیستم و ریاستارت میکنم باز 2 دقیقه تصویر هست باز قطع میشه مشکلش از چی میتونه باشه

 2. سلام آقا، خسته نباشید، یک 6850 دست دوم خریدم، وقتی خواستم خمیر سیلیکونشو عوض کنم، مقداریش روی smd ها رفت و چون رفته لابلاشون حتی با سوزن هم نتونستم کامل تمیز کنم smd هارو، بیخیالش شدم، بعد از مدتی دیدم در زمان posting و لودینگ ویندوز روی تصویر دو خط کلفت عمودی میاد، و بعدش رنگها قاطی میشه و کلا توی ویندوز نمیره، با سشوار یه ربع به چیپش حرارت دادم، درست شد، دوباره بعد از دو سه روز همین مشکل ، و هربار که حرارت میدم خوب میشه تا 2-3 روز. چیکارش میشه کرد? با تشکر. خازن هاشم نگاه کردم مشکلی نداشت

  1. و سوالم اینه که اصلا به چه روشی و با چه ماده ای میشه از شر باقیمانده ی خمیر سیلیکون قبلی خلاص شد? با تینر فوری میره?

   1. ممنون، ریسولد جواب نمیده پس ? چون ریبالو پرسیدم میگن حدودا اندازه ی قیمتی که خریدمش باید اجرت ریبال بدم. بهرحال ممنون

 3. سلام من بک کارت گرافیک gt520 دارم مشکلش اینه که روی پورت CRT تصویر نمیده ولی اچ دی ام ای با DVI سالمه میخواستم ببینم مشکلش چیه مانیتورو تست کردم با کارت گرافیک دیگه مشکل از مانیتور نیست

 4. سلام خسته نباشین
  من گرافیکمو که از اسلاتش خارج میکنم سیستمم روشن میشه ولی وقتی سرجاش میزارم مادربرد استارت نمیخوره به نظرتون گرافیک سوخته ؟؟؟یا…؟؟؟
  و اینکه هیت سینک خالی بدون فن جواب میده ومیتونه چیپست رو خنک کنه(برای گرافیک Asus Gt710 2GB)

 5. سلام مهندس
  یه گرافیک 6570 ایسوس دارم که اتصالی داره تو قسمت ماسفت ها و خازن ها که نمیذاره مادربرد استارت بخوره
  همه ماسفت ها که اتصال بودند بیرون تست شد سالمن خازن ها هم همینطور ولی روی برد با اینکه ماسفت ها و خازن ها رو برداشتم بازم اتصالی جای پایه ها هست به نظرتون این اتصالی از قطعات smd هست یا چیپ
  لطفا راهنماییم کنید چندتا از این موردها دارم

 6. سلام من یه gtx 780 دارم تا دیروز باهاش fifa17 بازی میکردم و هیچ مشکلی نداشت امروز که fifa رو باز کردم تو بازی کارکتر ها سایه دارن چمن بازی حی تار میشه و گرافیک به هم ریخته با یه بازی سبکتر امتحان کردم مشکا خیلی کمتر بود ولی مشکل داشت آیا نیم سوز شده؟

  1. سلام navid
   ببخشید دیر جواب دادم
   بله ولی احتمالا
   درآیور رو دوباره نصب کنید و کارت گرافیک رو سرویس کنید
   پاور سیستم رو چک کنید مبادا 5 ولت سیم بنفش کمتر یا بیشتر از 5 ولت دقیق باشه

 7. سلام مهندس
  من 5 تا سیستم یکسان دارم با کارت گرافیک Afox مدل AF610-2048D3HG1 که خیلی ازیتم میکنه ثبات ندارن الانم ویندوز 10 نصب کردم کلا ریختن به هم یکیش که اصلا درایورش نصب نمیشه نه قدیمی خودش نصب میشه نه با نرم افزار های اسناپی یا سرویس پک سولیشن نصب میشه حتی کارت گرافیک بروز شده 610 اینودیا رو از پی سی دانلود گرفتم نصب کردم بازم فایده نداشت تو سایت خودش رفتم چیزی ندیدیم برای دانلود ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر 09398990296

  1. سلام حیدری زاده
   شاید گرافیک شما برای نسخه سیستم عامل 10 مناسب نیست یا درآیورش نیومده
   البته منظور نسخه کارخونه و اورجینال نه کار راه انداز سایت ها

 8. سلام مهندس بنده یک گرافیک GTX480 دارم که درایور نات ساپورت میداد و چیپ رو هیت دادم درست شد چند ماهی کار کرد حالا مشکلش اینه که وقتی درایور رو نصب میکنم نصب نمیشه و تو دیوایس منیجر دوباره گرافیک ناشناختست حتی جدیدترین درایور انویدیا رو گرفتم ریختم بازم همینه وقتی نصب میکنی میشناسه کارتو و نصب میشه ولی سریع از ناشناخته میشه بعضی مواقع بعد یک ساعت بعضی وقتا ده ثانیه

  1. سلام Morteza5921
   اگر پروگرامر دارید ای سی بایس کارت رو مجدد عوض کنید و اگر راه افتاد که تمام وگرنه
   کار ت باید عوض بشه یا چیپش باید عوض بشه

 9. سلام یه مشکلی برام پیش اومده : وقتی بازی نصب میکنم و واردش میشم …… پس از چند دقیقه رنگ های روی مانیتور قاطی میشه یا خط خطی میشه …. در همه بازی ها همچین اتفاقی میفته و این مشکل از وقتی که کار گرافیکم رو عوض کردم رخ میده ……….. کسی میتونه کمکم کنه ؟؟؟؟

  1. سلام shahin
   بهتره کارت گرافیکتون رو عوض کنید
   البته اگر نو نیست می تونی ریسولد کنی چیپ گرافیک رو یا ریبال
   اگر نو خریدی بفرست برای تعویض
   چیپ گرافیکت مشکل داره

 10. سلام
  یدونه 5870 دارم فقط تا بوت ویندوز تصویر میده بعدش یا گیر میکنه یا صفحه سیاهه
  داغ هم میکنه خمیرشم عوض کردم مشکل جای دیگست
  قابل تعمیر هست؟

  1. سلام محمود
   ویندوز رو عوض کردید؟
   اگر هنگام لود ویندوز گیر می کنه مشکل از هارد هست
   اگر بعد از لود ویندوز گیر می کنه مشکل از رم و یا گرافیک هست

   1. درود
    روی 2 تا سیستم تست کردیم همین مشکل داره. 2 تا ویندوز نصبه
    روی لود ویندوز گیر میکنه همین.داغ هم میکنه

 11. سلام مهندس
  من کارت گرافیک asus rx 470ddr5. خریدم و این که ب. علت مشکل مانیتور وتبدیل با hdmi راه اندازی کردمبا تلویزیون سپس کارت گرافیک فقط از خروجی hdmi بهم میده ریست بایوس کارت گرافیک و مادربرد انجام دادم اپدیت بایوس کارت و مادربرد رو انجام دادم بازم جواب گو نبود خروجی فقط از hdmi بهم میده می تونید مشگل این کارت بهم بگی و من چطور این کارت درست کنم یا این که شماره تلفن بهم بدید کارت واستون بفرستم برام درست اش کنید ایمیل من
  Amir230131@yahoo.com خواهشن با من تماس فرمایید

  1. سلام امیر
   شما بهتره خود گرافیک رو از devicemanager غیر فعال کنید و بعد ببینید از خروجی آنالوگ تصویر میده یا نه
   اگر نداد اون وقت باید گرافیک رو به نسخه اولش نصب و راه اندازی کنید ،اولین ورژن درایور

 12. سلام اقای میستا
  در حالی که کابل مانیتورcrt به کارت گرافیک وصل بود داشتم سیم های کابل رو داخل مانیتور وصل ميكردم كه يهو كارت گرافیک یه جرقه زد. متوجه نشدم کجاش جرقه زد فقط صداشو شنیدم بعد ازون وقتی سیستم رو روشن میکنم صدای دو تا بوق کوتاه پشت سر هم میده وهیچی بالا نمیاد اصلا. یه کارت گرافیک وصل کردم به سیستم کارت کرد؛ کارت گرافیکمو هم به یه سیستم سالم وصل کردم اونم کار نکرد مطمین شدم اشکال از کارت گرافیکه. چطور میشه تعمیرش کرد؟ مشکلش کجا میتونه باشه؟
  ممنون

  1. سلام مسعود
   اگر جرقه زده پس باید یک قطعه smd روی برد سوخته باشه
   چشمی میشه دیدش و تعویضش کرد

   1. هر چی نگاه کردم هیچ جای سوختگی نیست، شاید هم جرقه از جای دیگه باشه ولی مطمینم که کارت گرافیک مشکل داره اما نمیدونم چطور بفهم کجای کارت ایراد داره

 13. سلام من یه کارت گرافیک دارم تصویر نمیده بردم تعمیر گفت درست نمیشه میخواستم ببینم شما تعمیر میکنید اگه اره کجا هستید یا شمارتون یا ادرس بدید مزاحم شم

  1. فردا بیارید مغازه تا یکی دو ساعته براتون درستش کنم و بابت هزینه تعمیرش، اولا که قابل شما را نداره – دوما بدلیل اینکه عضو سایت: پارسیان سیستم هستید، بنده همکاری باهاتون حساب می کنم. باسپاس از: Parsiansys بخاطر مطلب سودمندشون.

 14. با سلام .
  من لپ تاپ ایسوس گرفتم بعد از دوسال یهویی صفحه نمایش اش خطوطی درون تصویر هست ک اجازه دیدن تصویر رو نمیدن . میخواستم بدونم مشکل از کارت گرافیک هستش ؟؟؟
  چون ویندوز بالا میاد صدای استارت آپ هم میشنوم و داخل دکستاپ هم میرم اما تصویر مشخص نیس جز همون خطوط عمودی و افقی …؟
  اگه از گرافیک باشه بنظرشما چه قدر هزینه اش میشه ؟
  ممنون از شما

  1. سلام behnam
   اول از همه بگو خروجی vga یا rgb لپ تاپت تصویر داره یا نه؟
   اگر داره مانیتور نابود شده و گرنه گرافیک نابود شده و البته با ریسولد راه می افته

 15. با سلام
  من داشتم با یه نرم افزار سنگین گرافیکی کار می کردم که یه دفه صفحه پرید و بعد کامپیوترم خاموش کرد
  از اون موقع هر کاری کردم روشن نشده فقط زمانی که کارت گرافیکم رو از تو کامپیوتر در میارم روشن میشه و چند تا بوق میزنه ولی چون نمی تونم مانیتور وصل کنم نمی فهمم چه میگه باید چی کار کنم؟
  لطفا فوری جواب بدین

  1. سلام امیر حسین
   یا به فکر کارت گرافیک جدید باش ،یا هم اول کارت گرافیکت رو برو و چیپش رو ریبال کن و بعد پاور کامپیوتر رو هم با تست کن ببین ولتاژ سیم بنفش دقیق 5 هست و سیم نارنجی 3.3
   اون وقت کامپیوترت راه می افته البته ،اول پاور رو تست کن بعد مادربورد رو هم با یک گرافیک دیگه تا ببینی تصویر داری
   اون موقع برو سراغ تعمیر کارت گرافیگ

   1. ادمین عزیز درست فرمودند – این مشکل واسه یکی از مشتری هام رخ داده بود که با ریبال احیا شد.

 16. سلام ببخشید من کامپیوتر رو روشن میکنم بدون هیچ مشکلی تجرا میشه و صحفه به هیچ عنوان خط خطی نمیشه و بوغ های بلند ازش بلند نمیشه ولی میرم داخل یک بازی سنگین 10 دقیقه بعد هنگ میکنه و دیگه بیرون نمیاد اونم فقط با ریستارت ..قبلا هنگام اجرای این بازی مشکلی نداشتم ولی تازه که ویندوزمو عوض کردم درایوارام گم شده بود با برنامه driver pack درایور هامو نصب کردم ولی درایور گرافیک رو نه وقتی کامپیوتر رو خاموش کردم 13 ساعت بعد اومدم دیدم گرافیکم داره کار میکنه و سالمه ولی نمیدونم چرا رو این بازی اینبار نمیشه

  1. سلام yones
   خودت جواب خودت رو دادی ،برو و از سایت اصلی گرافیکت،درآیورت رو دانلود کن

 17. سلام ببخشید هزینه تعمیر کارت گرافیک sapphire radeon 7970 چقدر میشه ممنون میشم بگید چند روز پیش خراب شد دیگه صفحه نمیده ولی فن هاش کار میکنه و حرارتم داره تقریبا.

  1. سلام نیما
   تعمیر گرافیک 3 نوع هست
   ریسولد از 30 تا 60
   ریبال از 40 تا 100
   ریورک یا تعویض چیپ از 150 تا بی نهایت

 18. سلام سیستم من all in one هست بعد از حدود نیم ساعت روشن بودن یه سری خطوط عمودی داخل صفحه ظاهر میشه و روی عکسها یه سری نقاط اضافی میاد می خواستم بدونم مشکلش چی هست و چه جوری حلش کنم

  1. سلام نرگس
   سیستم شما مشکل گرافیک داره و اینکه باید گرافیک سیستم شما سخت افزاری باید سرویس بشه و یا یک خنک کننده بهش اضافه بشه

 19. با درود فروان
  لپ تاپ من (ایسوس k46cb) دوتا کارت گرافیک داره که کارت ضعیفتر اینتله و یه کارت جی فورس 740 هم داره. مشکل من در نصب دایور کارت گرافیک جی فورسه. در شرایط عادی درایور جی فورس نصب نمیشه و وقتی با کلی دردسر نصب میشه صفحه بلو اسکرین میشه و سیستم شات دان میشه و تا وقتی که از سیف مود ویندوز و بالا نیارم و درایورهای جی فورس رو لغو نصب نکنم با هربار بالا اومدن ویندوز قبل از اینکه تصویری بیاد صفحه بلو اسکرین میاد. آیا این شرایط مشکل سخت افزاریه یا نرم افزای؟ ویندوز هم عوض کردم و مشکل برطرف نشد
  با سپاس

  1. سلام محسن
   اول از همه بهتره با چند نسخه از درآیور کارت گرافیکت امتحان کنی ،چند نسخه و از سایت ها یمختلف و نه فقط همون آخرین آپدیت خود سایت nvidia
   بلکه نسخه خود لپ تاپ و از سایت ها ی درآیور ده
   اگر با همه این مشکل رو داشتی
   بله مشکل سخت افزاری هست و باید چیپ گرافیک لپ تاپ رو یا ریبال یا تعویض کنی

 20. سلام خسته نباشید
  من وقتی کامپیوتر را روشن میکنم تصویر همه ی رنگاش به هم ریختست(یعنی صفحه مانیتور خط های افقی دارد و رنگشون هم بیشتر صورتی و بفنش هست)
  و همین طور اون صفحه سیایی که برای بوت هست رنگاش به هم ریخته.
  البته تصویرو می تونی ببینی ولی رنگاش به هم ریختست.
  من فکر کنم یه جایی از کارت گرافیک اتصالی کرده و یه قطعه ای سوخته چون داخل کیس می خواستم فن بزارم برای چیپ مادر بورد که……
  آیا میشه کارت گرفیک رو تعمیر کرد؟
  من باید چیکار کنم؟

  1. سلام oxford
   آیا از سلامت مانیتور مطمئنی (البته ببخشید که اینو می پرسم)
   بله کارت گرافیک قابل تعمیر هست و با ریسولد یا تعویض چیپ خیلی از مشکلات حل می شه
   اگر ظاهری مشکل ترکیدن خازن و رگولاتور های گرافیک هم دارید اونها رو تعویض کنید

   1. من الان مانیتورم که با یک گرافیک دیگه امتحان کرم سالم
    اگه بخوام ببرم تعمیر گاه ریسلود کنن قیمتشت چقدر می شه؟

    من یک گرافیک دیگه هم دارم که اصلا تصویر نمی ده ولی کار میکنه(داغ میشه)این رو هم می تونم تعمیر کنم؟

 21. سلام کارت گرافیک من اول که وصلش میکنم به سیستم میاد بالا ولی تو ویندوز به صورت خط خطی هایی داره بعد که درایور رو نصب میکنم تا قبل ویندوز میاد و گیر میکنه صفحه سیاه میشه و بالا نمیاد مشکلش چیه لطفآ کمکم کنید؟

  1. سلام saeid
   باید کارت گرافیکت رو تعمیر یا تعویض کنی
   یا باید چیپش ،ریسولد شه یا ریبال یا تعویض

 22. سلام
  زمانی که سایتهایی که توش بازی فلش داره رو باز می کنم و شروع به بازی می کنم cpu usage خیلی بالا میره و گاهی اوقات میره رو 100 % و بعد یهو صدای بوق هشدار از درون کیس میاد و تا سایت رو نبندم صدای بوق میاد(بوق متناوب).
  دور فن cpu رو چک کردم حدود 4000 دور در دقیقه بود. (به نظرم فن مشکل نداره)
  یه فن اضافی درون کیس کار گزاشتم باز هم نشد و باز صدای بوق میومد.
  آیا ممکنه کارت گرافیک ضعیف شده باشه؟ اگر جواب خیر هست لطفا راهنمایی بفرمایید که اشکال از چیه؟
  لازم به ذکر هست در گذشته با رفتن به سایتهایی که بازی فلش توش داره و انجام بازی فلش، هیچ مشکلی برام پیش نمیومد و هیچ مشکلی نداشتم. همچنین همون بازی هایی که قبلا با همین کامپیوتر انجام میدادم (مثلا flight simulator 2004) الان نمیتونم انجام بدم چون باز هم cpu usage بالا میره و در نتیجه صدای بوق به صدا در میاد.
  با تشکر.

  1. سلام رضاا
   سیستم شما یا ویروسی هست
   یا نیاز به تعویض ویندوز داره
   یا نرم افزار خاص دیگه ای رو سیستم نصب هست که سی پیو سیستم رو درگیر می کنه

 23. لطفا جواب سوال من رو بدین خیلی ضروریه-خلاصه سوال من اینکه با گرافیک انبرد تصویر دارم ولی با کارت گرافیک خودم ندارم

 24. salam… khaste nabashi,… matalebet kheili komak mikone… ye soal dashtam… karte man …. moge nasb window ta akharesh load mishe.. o tasvir mide… ama vaghti mikhad varede win doz she … safe blue screen miad…. mikhastam bedonam… az bufer hashe ya az chip?

  1. سلام mahdi
   این که دقیق بگیم از بافرهاست یا چیپ کمی اعتمادبه نفس زیادی ست
   ولی باید گفتم بیشتر از خود چیپ هست
   از سلامت رم ها مطمئنید؟

 25. سلام ی گرافیک دیگه دارم یکی از سلف ها که فکر کنم سلف ورودی باشه ولتاژ 3.3 داره سلف دیگه که مربوط به مدار pwm میشه ولتاژ نداره همچنین دوتا از خازن الکترولیتی کنارش هم ولتاژ ندارن چندتا از خازن smd کنارش هم ولتاژ ندارن. چیپ گرم نمیشه خازن های پشت چیپ ولتاژ 3.3 دارن فقط یکی از خازن ها ولتاژ 1.5 داره. دوتا از ماسفت ها ولتاژ نداشتن یکیشونو جدا کردم تست گرفتم سالم بود. مشکل از کجا میتونه باشه؟ مرسی

 26. سلام ی گرافیک دارم تصویر شطرنجی میداد هیت گرفتم خوب نشد دوباره هیت گرفتم اتصالی کرد سیستم روشن نمیشه. دوتا از سلف ها با تست دیود زیر 0.005 میده دوتا از خازن الکترولیتی و چندتا از خازن های smd پشت چیپ و اطراف هم به همین شکل هستن. چیپ سوخته؟ برای اینکه 100% مطمئن بشم چیپ سوخته چیکار باید بکنم؟ مرسی

  1. سلام
   سلف ها مشکلی نداره
   احتمال زیاد مشکل از همون چیپتون باشه ،می تونی با روش های تست سلامت چیپ تست کنی

 27. سلام استاد خسته نباشی میشه شماره های آی سی بایوس کارت گرافیک بزارید تو سایت.

 28. سلام استاد خسته نباشید حق با شما بود کارت گرافیک که در موردش صحبت کردیم تا ویستا بیشتر ساپورت نمی شد ولی حقیقتا اولین بار بود من با این مشکل بر خورده بودم بازم ممنون از راهنمایی خوبتون .

 29. درود ویندوز 7 درایورهای مختلف و از اینتر نت گرفتم اما جواب نداد اخه الان دیگه اکثر گرافیکها روی سیستم عاملها جواب می ده با توجه باینکه گرافیک جدیدی هم بنظر میاد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. سلام
   بازم میگم مشکل نرم افزاریست
   مدل کارت گرفیک و سیستم عامل هایی که پوشش می ده رو دقت کنید یا حتی نحوه نصبش رو

 30. سلام استاد خسته نباشید یک عدد کارت گرافیک هست که روی بر چسبش نوشته پالیت 9600 یک گیگ ایرادی که این کارت گرافیک داره اینه که با ویندوز بالا میاد ولی به هیچ عنوان درایور نصب نمی شه به عبارت بهتر موقع بالا اومدن سیسم اصلا new hardware نمی ده می خواستم ببینم نظر شما چیه . ممنون

  1. سلام
   چه ویندوزی ؟
   خود درایورش رو از اینترنت گرفتین ؟
   آیا با نسخه سیستم عامل شما هماهنگ هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *