تعمیر نوار بکلایت مانیتور

باسمه تعالی
با سلام و ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما دوستان و همکاران خوب.
مدتی هست دوستان با مراجعه به مقاله رفع ایراد خاموش شدن بک لایت در LCD و خوندن چند خط اول این مقاله به دنبال رفع کردن مشکل خاموشی بک لایت مانتیور هاشون هستند و اصلا به این نکته توجه نمی کنند که خود لامپ فلورسنت و حتی نوار led داخل led ها در اثر اتصالی و سوختگی محل لحیم سیم با لامپ دچار قعطی و خاموشی می شن.


خوب دوستان باز کردن پنل مانیتور های lcd و led خودش یک ریسک هست و بهتره قبل از باز کردن پنل یا ماژول، اول با یک صفحه یا ماژول دیگه که فقط بکلایتش سالم باشه ،سلامت برد رو تایید کنید .
گرچه برای ماژول ها با چند مسیر لامپ (یعنی داخل ماژول چند تا نوار یا لامپ فلورسنت مجزا هست ) می شه به جای لامپ ها از مقاومت 1 کیلوی وات بالا استفاده کنید (البته این مشکل برای ماژول هایی هست که اگر یک لامپ خراب باشه ،کل لامپ ها خاموش می شه و علتش هم به خاطر سری بودن لاپ هاست ).
خوب بعد از این که از سلامت کامل برد مطمئن شدید و پنل یا ماژول را بازکردید (البته با دقت ) چیز عجیبی نیست یک مشت خار و پین و پیچ رو باز می کنید و بعد می رسید به لامپ ها که سوختگی شون به راحتی در حاشیه هاشون قابل مشاهده هست که باید آروم سمباده بزنید ش و بعد دوباره با روغن لحیم زیاد و لحیم مرغوب ،محل رو لحیم کنید.

برای نوار های led هم که فقط باید نوار عوض بشه چون نوار led داخل مانیتور های led سری هستند اما پیچیده تر ازاین هستند که پشت سر هم سری شده باشند .البته و صد البته می تونید باز هم یک کارهایی بکنید ،چون اگر مانیتور خیلی جدید نباشه و نازک یا فوق باریک نباشه و محل اتصالش به برد با نوار فلت نباشه می شه از نوار led های داخل مانیتور تبل های اوراقی استفاده کرد.

خوب حالا بزارید مشکل یک مدل رو بررسی کنیم و البته روش های حلش رو :
خاموش شدن مانیتور ال جی مدل w1953se.

سلام مانیتور بعد از روشن شدن و بالا امدن تصویر بعد از 5 ثانیه خاموش شده وال ای دی های روی پنل روشن می ماند (چراغ های مربوط به دکمه ها)و بعد از باز شدن مانیتور روی برد vgaدو تا خازن خراب را تعویض کردم ولی مشکل رفع نشد این عیب میتونه از کجا باشه ایا ممکنه از برد اینورتر یا تغذیه یا برد اصلی باشه راستی ولتاژهای برد تغذیه همه سالم اند.
خوب این از صورت مسئله : دوستان دید که در مرحله اول دوست خوبمون رفته و مشکلات ظاهری رو رفع کرده و بعد رفته سراغ برد ولی خود بک لایت یا سلامت بک لایت رو تست نکرده ،چون اینجا می خواییم فقط بحث رو ببریم روی نوار بکلایت بریم سراغ جواب های موجود.
در این مدل و مدلهای مشابه معمولآ لامب بک لایت بالایی از گوشه بالا سمت چپ به بدنه جرقه میزند .باز کردن پنل و ترمیم آن برای افراد کم حوصله سخت است و گاهی اوقات با قطع فلتها و خرابی پنل همراه است آسانترین و بدون ریسک ترین روش که بنده به کار میبرم آزاد کردن خروجی ترانس اینورتور به این بک لایت و نصب مقاومت 4.7 کیلو یک وات به جای لامپ بالایی است یعنی عملآ سوکت لامپ بالایی را جدا کرده و به جایش مقاومت میگذارم .البته نور پنل در قسمت بالا اندکی از پایین کمتر است ولی حد اقل مونیتور قابل استفاده میباشد با این روش تاحالا مانیتورهای زیادی تعمیر کرده ام ،روش کار را هم به مشتری توضیح میدهم تا حالا مشتریانم همه راضی بوده اند شما هم یک بار امتحان کنید به زحمت چند دقیقه ای اش میارزد .(خدایی راست می گه خیلی شسته و رفته و با تشکر از saeedsm)
نظر بعدی:
همکاران محترم در مورد اخیری که از همین روش استفاده کردم بعلت در دسترس نبودن مقاومت 4.7K1W از خازن با ظرفیت 470PF و ولتاژ2KV استفاده کردم دیدم نتیجه بهتر است هم داغ کردن مقاومت را ندارد و در شاسیهای اوراقی راحت تر پیدا میشود.خازنهای بکار برده شده بعنوان خازن دمپر در قسمت افقی و تغذیه اغلب تلویزیونها و مانیتورهای CRT کم و زیاد شدن مقدار خازن هم زیاد مهم نیست (بین 330 پیکو تا تا یک نانو فاراد ولی خازن با تحمل ولتاز کمتر از 2KV بکار برده نشود)و همین که این خازن جایگزین لامپ بالایی بشود تا دستگاه پروتکت نکند کافیست .
نظر بعدی :
پنل یا ماژول را باز کردم دیدم لامپ از یک طرف سوخته عوضش کردم درست شد .

نظر بعدی :
لازم نیست عوض کنی همون محل سوختگی رو سمباده بزن دوباره تمیز لحیم کن انشال… اگر لامپ سالم باشه کارت راه می افته ،آخه تو این مدل سوختگی از محل اتصال هست.
نظر بعدی :
به جای لامپ فلورسنت از نوار led 12 ولتی استفاده کن.
حالا جمع بندی :
پس اگر مطمئن شدید ایراد از بک لایت و اتصالی اون هست به راحتی می تونید ،نوار بک لایت رو با یک مقاومت وات بالا یا خازن ولتاژ بالا از مدار خارج کنید یا هم اگر حوصله بیشتر و دقت بیشتری دارید ،ماژول رو باز و لامپ رو عوض یا با داشتن شانس بیشتر و با لحیم مجدد محل اتصال لامپ با سیم مشکل رو رفع کنید و یا اینکه یک نوار led نازک (که داخل تمام گوشی ها و تبلت ها ،البته تو صفحه مانیتورشون هست) به راحتی جایگزین کنید که ولتاژ 12 مربوط به نوار رو هم می تونید از هر جای برد تهیه کنید.
دوستان برای اینکه فاز و حال بیشتری بهتون داده باشم ،مراحل باز کردن یک مانیتور تا رسیدن به بک لایت رو براتون می زام ،تصاویر گویا هست :


آقا ما زورمون رو زدیم ،انشالله بدرد بخوره و از ما راضی باشین ،ما رو دعا کنید ،محتاجیم به دعا
مقالات مرتبط:
تبدیل مانیتور LCD لپ تاپ به LED
رفع ایراد خاموش شدن بک لایت در LCD
اینورتور ها و ولتاژهای ورودی
مدار هایگ ولتاژ و ولتاژهای آن
معرفي اجزائ تشكيل دهنده مانيتور LCD

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

5 comments on “تعمیر نوار بکلایت مانیتورAdd yours →

 1. ببخشید یه سوال داشتم، میخواستم بدون این طلقای بک لایتو کجا میشه پیدا کرد؟ مانیتور من خاک رفت داخلش تمیز ک کردم اثاری روی آخرین طلقش موند به دنبال یه طلق نو هستم برای تعویض!

 2. با سلام
  بعد از باز کردن اتصال سیم ها به لامپ مشکلی نداشت و مدل لامپ ها شبیه لامپی است که در عکس اخری شما گذاشتین . این مدل لامپ را میشه پیدا کرد ( در هر چهار لامپ کناره های لامپ سیاه شده ) با تشکر

 3. سلام مهندس. ممنون از مطالب خوبی که می گزارید…….
  پخش خودرو من تصویری هست. وقتی که پخش ماشین روشن بود با پارچه مرطوب صفحه نمایش رو تمیز کردم ولی ناگهان تصویر مانیتور ضبط خودرو رفت. به هر حال پخش رو باز کردم و از دور به صفحه نمایش کمی هیت دادم که رطوبت از بین بره ولی الان که ( البته الان برای تعمیرش با پاور کامپیوتر روشنش می کنم) یک لحظه هنگام روشن کردن در یک ثانیه تصویر روشن و شفاف کامل میاد ولی بعد از یکی دو ثانیه تصویر تاریک میشه ولی تصویر در تاریکی کمی قابل مشاهده هست ضمنا مانیتور لمسی هست هنوز کارایی با لمس روی مانیتور کار میکنه…… … … حال مشکل از کجا میتونه باشه؟؟؟؟؟ آیا مشکل از بک لایت هست و اگر بک لایت سوخته ریسک کنم و تعمیرش کنم. منظورم اینه که قابل تعمیر هست اینگونه پخش خودرو مانند LCD کامپیوتره؟؟؟

  و سئوال دیگه اینکه بورد و قطعات الکتریکی رو با چه مایعی میتوان شست شو داد و تمیز کرد مثلا قطعاتی مثل مادربورد یا کارت گرافیک که صدمه نبینن… البته با اسپری ناهید اینکار رو انجام دادم ولی اسپری ناهید خوب شستشو نمیده و چون گرون هست قابل به صرفه نیست… ممنون میشم توضیحی در مورد شستشوی کامل بورد های الکتریکی حساس، بدون اینکه صدمه ببینند، بدهید…

  با تشکر و با آرزوی سلامتی شما و خانواده تان…

  1. سلام leila-R
   بله می شه با تعویض فلورسنت هاش یا حتی led کردنش مشکل تون رو حل کنید
   و البته اگر خود بک لایت lcd باشه اگر led باشه که کار باز راحت تره ولی چون صفحه تاچ هست سخت تره
   و در آخر اینکه فقط با تینر 20000 یا 10000 بدون چربی این کار رو بکنید و برد رو بشورید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *