دستگاه دیجیتال ،خرابی ها و راه حل ها

بسمی تعالی
با سلام خدمت همه شما خوبان و همراهان سایت،ما رو بابت کم کاری این چند مدت ببخشید،البته واقعا مشغله ها خیلی شده و کاریش هم نمی شه کرد،راستی همون اول کاری از تون درخواستی دارم،برامون دعا کنید (بدمحتاجیم به دعا).
خوب ،این بار براتون یک کوله بار حرف و نکته تعمیراتی توپ دارم ،اما این بار مربوط به مادربورد و لپ تاپ و اینها نیست ،بلکه مربوط به بردهای دستگاه های دیجیتال می شه.
با وجود مدل های فراوانی که تو بازار هست ،ولی مشکلاتشون اکثرا یکیه و بردها بسیار مشابه اند و فقط شاید بشه از لحاظ قدیمی و جدید بودن اون ها رو به 3 قسمت بردهای دو تیکه بدون مدار تیونر و یک تیکه با مدار تیونر و حتی یک تیکه بدون مدار تیونر تقسیم کرد.
1

photo_2015-11-11_09-48-35
تصاویر بالا کاملا گویا هستند و همشون نشون می دن که کلا برد ما یا بهتره بگیم دستگاه دیجیتال ما از یک بخش مدار قدرت و یک بخش مین برد که خودش ،شامل بخش های زیادی می شه تشکیل شده.
حالا بلوک دیاگرام فقط مین برد اصلی دستگاه بدون منبع تغذیه :
Untitled-1-Recovered
کلا خرابی های این دستگاه رو می شه به دو قسمت تقسیم کرد :
خرابی هایی که مربوط به مدار قدرت می شن(که راحت با یک ولتاژگیری می شه تشخیص داد که این مدار خروجی داره یا نه و کلا مبحثش مثل تعمیر پاور و آداپتوره ،می بوسیمش می زاریمش کنار)
خرابی هایی که مربوط به مین برد اصلی می شه.(بحثش مفصله)
خوب بیاییم خودمون رو راحت کنیم ،خرابی های روبه رو مون رو بگیم و روش حلشون رو هم بگیم،بهتر نیست:
یک:دستگاه روشن هست و چراغ جلوی پنل سبز هم هست و ولتاژها هم برقرار اند اما تصویر نداریم یا بهتره بگیم هیچ عکس العملی نداریم،راه حل زدن بایوس می باشد ،(آی سی بایوس رو پروگرم کنید)
دستگاه مشکل صدا دارد(کلا صدا نداره) ،راه حل حذف یا تعویض آی سی صدا ست که نزدیک فیش های خروجی صدا روی برد می باشد (این آی سی تنها یک آمپلی فایر هست نترسید)
دستگاه روشن می شود اما تصویر نمی دهد و کلا هیچکار نمی کند تازه ولتاژ 3.3 روی آی سی بایوس کمتره یا بیشتره و روی رگولاتور ها هم ولتاژها نامناسب هست ،ولتاژ 5 رو روی قطعات 4.7 یا کمتر نشون می ده ،کلا اوضاع نابسامان هست.
در تصویر زیر رگولاتوری که با مربع قرمز مشخص شده باید ولتاژ 1.2 را بسازد ،که در خرابی که گفتیم این ولتاژ بیشتر می شود
bgzw_p1010561
راه حل : ابتدا به امر همه به مدار پاور می پردازند و خازن ها رو عوض می کنند ،اما نکنید که جزو زیانکارها می باشید،برید چسب های روی برد رو تمیز کنید و با تینر خوب برد رو بشورید هر چه چسب روی برد و کنار خازن ها هست ناکار کنید ،مشکل به شکل عجیبی حل می شود .
مشکل بعدی:
دستگاه راحت روشن می شه و همچی طبق معمول داره پیش می ره ،ولی هنگام اجرای کانال دستگاه خاموش می شه.
راه حل شما در بایوس هست ،این قطعه رو دوباره پروگرم کنید.
مشکل بعدی عدم دریافت کانال می باشد.که این ایراد دلایل مختلفی دارد:
-ممکنه مشکل نرم افزاری باشد که با اپدیت کردن رفع می شود
-عدم ولتاژ تغذیه تیونر
– خرابی ای سی تیونر که اغلب ای سی تیونر داغ می کند
-خرابی قسمت تقویت کننده تیونر
که در اینجا مورد 4 بطور مفصل توضیح داده می شه،حالشو ببرین:
اگر داخل تیونر نگاه کنید:…………………..خووووووووووو نگاه کنید:
Picture 014
DSC01226

ترانزیستور 4 پایه مشاهده می کنید این ترانزیستور همراه با چند قطعات smd سلف و خازن ،تقویت کننده سیگنال انتن را تشکیل می دهد،که ترانزیستور فوق ، خرابی زیادی داشته،کا با تعویض آن مشکل رفع می شود.
ابتدای به امر بزارید دیتا شیت مختصری از این آی سی و معادل های اون رو براتون بگم : (T1J)
یک ترانزیستور bjt می باشد و کلا کارش تقویت سیگنال می باشد ،پس اگر از روی مدار برداشتینش ،توقع، نبودن آنتن در جاهایی که آنتن دهی کمتره رو باید داشته باشین.
معادل های این ترانزیستور لامصب چندتاست که عبارتند از:
3355 فرکانسش 1گیگا هرتز ولی ترانزیستور اصلی 2 گیگاهرتز (بازم کاچی به از هیچی)
2SC4926 البته باید ترانزیستور را پشت و رو نصب کرد(خودتون دیتاشیتشو بگیرید ،حال ندارم)
T1J
نحوه تشخیص خرابی این ترانزیستور :
– روش ولت گیری :
اگر در پایه ترانزیستور 2.4 ولت باشد نشان دهنده سالم بودن ترانزیستور می باشد
اما اگر ولتاژ در پایه ترانزیستور 3.3 بود ترانزیستور فوق خراب می باشد
– روش تست با اهمتر :
پایه ها به صورت ضربدری باید راه بدهد .
راه حل مشکل:
ترانز یستوررا حتما در بیاورید دوپایه در مدار به هم وصل است دو پایه دیگررا به هم وصل کنید به طور ضربدری وسپس کانال یابی کنید موفق خواهد بود.مثل تصویر زیر به صورت ضربدری پایه ها رو به هم اتصال کوتاه کنید یا هم این ترانزیستور رو عوض کنید.
Picture 013
در عکس زیر ترانزیستور از مدار خارج شده و محل ترانزیستور فوق را با کادر زرد رنگ مشخص کردم
فلش ابی رنگ هم پایه ترانزیستور که باید 2.4 یا 2.5 ولت داشته باشه مشخص شده
DSC01160
در ادامه عرض کنم که ،این تغییرات در مواقعی انجام می دهیم که ترانزیستور فوق الذکر خراب شده و در دسترس نباشه باز هم تاکید می کنم اگر ترانزیستور پیدا کردید حتما ترانزیستور را تعویض کنید اما در نبود ان می توانید این تغییرات را گفته شده را بکار ببرید.
یه نکته مهم : حتما از مشتری سوال کنید که محل سوکنتش کجاست ،با توجه به اشنایی تعمیرکار به محل سوکنتش اگر در ان محل انتن دهی ضعیف باشه با تغییرات کمی دردسر ساز خواهد شد به این علت که ترانزیستور کار تقویت کننده سیگنال دریافتی را انجام می دهد.

این هم موارد دیگه ای از حذف این آی سی و اتصال پایه ها به هم ،توضیح نمی دم تصاویر گویاست.
Calluse-cu830

Copy of 1

Copy (2) of 1
خوب یک سری نکات دیگه هم براتون می نویسم (البته نقل قول یک تعمیرکار تو نمایندگی خود همین دستگاهاست که سرش به تنش بد می ارزه):

– ولتاژ 3.3 بیرون از تیونر ساخته میشه و باید اونو دقیق زیر نظر داشته باشین و هدایت کنین تا داخل تیونر بدون هیچ گونه افت و کم شدن
– چکاپ ریپل نویز ولتاژ 3.3 با اسیلوسکوپ الزامیه
– برای پیدا کردن سلف های نشتی دار که تعدادشون نهایتا به 5 عدد میرسه اهم گیری و صفر بودن مقاومت آنهاست (روش چک کردن در حالت خاموش وتست قطعه توسط اهمتر)
– برای پیدا کردن خازن های نشتی دار که انها هم تعدادشون زیر 30 عدد هست که جز موارد نادر بحساب میاد ،ولی همین مسله باعث میشه یه دستگاه تعمیر نشده از زیر دست یه تعمیرکار بیرون بره بازم تست با اهمتر هست که این بار مقدار مقاومت در مدار باید بالای 500 الی 1000 کیلو اهم باشه و اگه بیرون کشیده بشه باید مقدار مقاومتی بینهایت را نشون بده . در واقع بهتره برای اون دسته از خازن ها که از هر دوطرف زیر 200 کیلو مقاومت دارن بیرون کشیده بشه(بسیار مطلب سنگین و خوبی رو اعلام کرد)

– در صورتی که یک آیسی داغ میشه دیگه لازم نیست به چیزی جز آیسی شک کنید و با اطمینان کامل اون را عوض کنید

– هیت گیری و شارژ لیحیم را با حرارات 300 درجه سانتی گراد – نزدیکی 2 سانتی متر – درجه باد روی 2 الی 3 – به صورت کاملا عمود – به مدت 20 الی 40 ثانیه بسته به دمای محیط به همراه مایع فلکس مرغوب با الکل ایزوپروپانول و یا در صورت نبود الکل پروپانول که برای عمل جراحی استفاده میشه و تبخیر بالا و چربی زدایی داره به مقدار کم انجام بدین – این الکل را از داروخانه ها یا لوازم پزشکی تهیه کنید
– دوستانی که از روغن با مایع فلکس نا مرغوب استفاده میکنن اینو بدونن که مهمترین بخش و فرکانسی ترین قسمت دستگاه همین تیونر کوچک هست پس بعد از هیت گیری شستشو الزامی و مهمتر خشک شدن کامل با سشوار و یا فشار پمپ باد به میزان فشار معادل و یا بالای 4 بار (منظور از بار میزان فشار داخل کپسول باد هست ) باز هم الزامی هست مواردی دیده شده که با خیس بودن مدار آیسی تیونر دچار ایراد شده

– برخی ایرادات هم از تیونر نیست و مربوط به آپدیت و نرم افزار و یا لوپ آنتن و همچنین منطقه جغرافیایی هست پس تا اطمینان کامل باکس تیونر را باز نکنید(آقا همون اول نزن دستگاه مردم رو جلو چشماش قلع و قم کن)

– ترانزیستور 4 پایه تیونر یا همون آمپلی فایر سیگنال RF را لازم نیست چیزی یا ترانزیستور دیگری جایگزین کنین پایه 1 را به پایه 3 اتصال کوتاه کنید در آنتن های جدید که دارای تقویت کننده هستند همین عمل در تقویت کننده آنتن انجام میشه و با تقویت مجدد تقویت سیگنال اشباع میشه
– علت بیشتر سوختن این ترانزیستور تخلیه الکتریسیته ساکن بدن افرادی که دارای بارهای نا متقارن و یا لباس های پشمی هستند – نوسانات – نوع انتن – از برق کشیدن دستگاه در حال کار کردن که باعث جرقهای زیاد داخل پریز برق که در این موارد منجر به خاموشی نیز میشود – سوکت و اتصالی ها – اختلاف سطح ولتاژ های مختلف با منبع تغذیه آنتن برقی . رعد و برق که بیشتر این موارد و اتفاقات از فردای روز های بارانی دیده میشه .
راستی در ادامه دو تا عکس دیگه هم می زارم ،که مربوط به یک پرسش و پاسخ تلگرامی می شه.(تصاویر گویاست).
photo_2015-11-10_17-09-50

photo_2015-11-10_17-12-03
ممنون از اینکه چشماتون رو خسته کردین و این مطالب رو خوندین ،بیشتر از همه محتاج دعاییم ،ما رو فراموش نکنید(صلواتم یادتون نره)

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

584 comments on “دستگاه دیجیتال ،خرابی ها و راه حل هاAdd yours →

 1. سلام مهندس جان
  ممنون ا زمطالب خوبت
  یه گیرنده دیجیتال دارم بردش شبیه همینایی هست که گذاشتید
  مشکلش اینه که به محض اینکه کابل آنتن رو وصل میکنم بهش میزنه که اتصال آنتن کوتاه شده
  اون ترانزیستور چهارپایه هم از مدار خارج کردم طبق دستور ولی مشکل حل نشد
  امکان داره راهنمایی بفرمایید
  ممنون

 2. سلام آقای مهندس
  یه دستگاه دیجیتال هست که پورتهای AV اون کار نمیکنه، یعنی پورت video (زرد) و دو تا پورت audio (قرمز و سفید) کار نمیکنن، بقیه قسمتها و پورت ها سالمه؛ هم HDMI و هم پورت های component ( همون Y و Pb و Pr). از نظر ظاهری هم هیچ مشکلی تو پورتها دیده نمیشه. مشکل از کجاست؟ ممنون

 3. سلام
  گیرنده دیجیتال PCDVB-3100 ایکس ویژن وقتی به پورت usb لپتاپ وصل میکنم شناسایی نمیشه حدس میزنم مقاومت فیوزی باید سوخته باشه ولی قعات smd خیلی ریزی داره و نتونستم قطعه سوخته رو پیدا کنم شما تا حالا این مدل گیرنده دیجیتال هایی که به پورت usb کامپیوتر وصل میشه تعمیر کردید؟ معمولا چه قطعه ای ممکنه سوخته باشه؟ قبلا از راهنمایی شما خیلی متشکرم

 4. سلام مهندس یه دستگاه دیجیتال دارم ورودی فیش انتن شکستن رفتم تعمیرش کنم و عوضش کنم که متوجه شدم وقتی پایه فیش شکسته از روی برد کلا کنده شده یعنی روی برد اون قسمتی که با لحیم اتصال برقرار میشد بخواهی لحیم هم کنی در عمل نمیشه
  برا همین آیا جایی رو برد هست که من از اونجا بتونم اون اتصال بگیرم برا فیش

 5. سلام مهندس
  یه گیرنده دیجیتال هست که پنل کلا خاموشه ولی دستگاه با کنترل روشن و بوت میشه و تصویر میده و هیچ مشکلی نداره،هیچ چراغی روی پنل روشن نیست و دکمه های روی پنل هم کار نمیکنه، به نظر شما مشکل کجاست؟ممکنه از آی سی پنل باشه؟

 6. باعرض سلام خسته نباشید من یک دستگاه دیجیتال دارم که منبع تغذیه رو عوض کردم ولی صدا ضعیفه می خواستم بدونم مشکل ازچیه؟

  1. سلام ali_fani
   آی سی صدا رو عوض کن یا احتمالا اگر از hdmi تصویر و صدا می گیری ،باید کابل ت رو اول تست کنی و بعد هم یک فکری به حال آی سی صدا ت بکنی

 7. سلام مهندس.اینکه یه دستگاه دیجیتال تعداد محدودی شبکه رو میگیره مثلا ۱۰ تا ، مشکل از جای انتنه که خوب شبکه هارو نمیگیره یا خوده دستگاه هم میتونه مشکل داشته باشه؟اگه مشکل از دستگاس،کدوم قسمتش و باید چک کرد؟

 8. سلام.از تعمیرکاران مادیران هستم .از خواندن مطلب نوشته شده مخصوصا لحن نوشته لذت بردم.ممنونم که تولید محتوای مفید میکنید.اکثرا با عنوان خاصی مطلب را شروع میکنند اما داخلش تبلیغ هست و هیچ مطلب مرتبط با عنوان نیست اما شما برعکس مطلب کاملا با عنوان یکی بود و هیچ تبلیغ و کلمه کلیدی هم داخلش بکار نبردید.موفق باشید

 9. با سلام خدمت مهندس . میخواستم طریقه تست مهتابی های ال سی دی یا همون بک لایت رو برام توضیح بدی ممنون میشم

 10. سلام میثم جان
  اقا یدونه گیرنده دیجیتال مارک
  denay
  اوردن بردش تو مایه هایه عکس سومیه که خودت گذاشتی
  مشکل اینه که وقتی دستگاه رو روشن میکنی تند تند انگار حالت ریست براش ب وجود میاد چراغ سبز رنگ پنلش قرمز و سبز مدام تغییر رنگ میده
  ولتاژهاشو گرفتم 3.2و3.8و5 همشونو داره و ولتاژ 5 ولتش نوسان نداره ک بخواد باعث رست بشه ممنون اگه راهنمایی کنی
  بازم ممنون

 11. سلام واقعا خوب بود..من یک مشکلی دارم رسیورم که ایکلاس k9k9hdهست..سیگنالش میره.یعنی روی تصویر قفل میشه‌.بیشتر وقتی کانال عوض میکنم..و باید با دوکمه پشت رسیور ۱۰۰بار خاموش روشن کرد شاید دوباره سیگنال برگرده..فلش کردم پروگرام جدیدم ریختم حل نشد..خواهشن کمک کنید و یه توضیح کامل بمن بدین روش حل مشکل چیه خدا خیرت بده

 12. با سلام
  دستگاه گیرنده دیجیتال کسری 2017 را در قسمت تنظیمات خواستم آپ دیت کنم که متاسفانه فقط پیغام please dont power off loading… روی صفحه نمایش هست و نه با ریموت کار میکنه نه حتی از برق کشیدم و دوباره وصل کردم.
  سوال دوم چطوری بایوس رو پرگرم کنم؟
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 13. سلام.مهندس جان دستگاه کلا روشن نمیشه ولتاژهایی که ساخته میشه 4/8ولت هست ولی پنل جلو روشن نمیشه.چندین بار دکمه آن رو که میزنم دستگاه پنلش روشن میشه.بعضی وقتا هم در هنگام ولتاژ گیری ولتاژ 4/8 میشه 2/2.بنظرتون مشکل از چیه؟مشکل از پنله یا برد اصلی؟

 14. سلام جناب مهندس
  دستگاه دیجیتال مکسیدر گرفتم همه شبکه ها رو نمیگره و باید خود دستگاه رو اینطرف اونطرف بچرخونم تا شبکه ای رو بگیره.شبکه سه HD و شما و یکی دو تا از شبکه ها رو راحت میگیره اما بقیه رو خیلی به سختی یا که اصلا نمیگیره.

 15. سلام خسته نباشین
  گیرنده دیجیتال ایکس ویژن داریم که وقتی برق قطع شد و دوباره وصل شد چراغ پاور آن در حالت سبز چشمکزن باقی ماند . عیب کار از کجاست . ممنون

 16. سلام، دستگاه مکسیدر مدلmx2 دارم، روشن نمیشه،، بازش که کردم یک ای سی پنج پایه وسط برد دیدم که بادکرده بود،، نمیدونم شمارش چنده که تعویضش کنم، میشه راهنمایی کنید؟

 17. سلام دستگاه دیجیتال دارم صداش رو صفر هست و زیاد نمیشه چند جا بردمش گفتن از بردش هست میشه راهنمایم کنید

 18. ممنون مهندس جان حتما تست میکنم
  مهندس برا پروگرام کردن این ای سی ها از چه پروگرامری استفاده کنم که هم قیمتش مناسب باشه و هم کاراییش خوب باشه؟

 19. سلام مهندس خسته نباشی
  یه دستگاه دیجیتال شاتل ررام اوردن ال ای دی جلو پنل روشن نمیشه و در واقع کلا دستگاه کار نمیکنه تغذیش و چک کردم مشکلی نداشت قسمت مین هم مشکل ظاهری نداره حتی به مین بصورت جدا گانه ولتاژ دادم ولی جواب نداد بنظرتون مشکل از کجاست؟

 20. بوستر به مجموعه متصل شده از چندین پمپ
  می باشد که به صورت موازی با هم کلکتور کشته اند
  . از مجموع فشار پمپ ها و آبدهی می
  توان در نهایت در سیستم مصارفی استفاده نمود .

  در هنگامی که نمی دانیم مصرف کننده ما در زمان های مختلف دارای مصرف ناهمگون می باشد و چه
  میزان می باشد آنگاه باید به فکر بوستر پمپ باشید .
  با توجه به نوسانات مصرف آب در زمان های مختلف بوستر باید تهیه نمود که دارای آبدهی
  های مختلف و به قول معروف دور ثابت می باشد .

 21. سلام چراغ جلو دستگاه روشن میشه ی چراغ قرمز دیگه هیچ اتفاقی نمیوفته هرچقدر هم کلید رو فشار میدم تغیری نمیکنه شما فرمودی ک باید ای سی پروگرم بشه میشه بگی چطوری ایا از دست خودم برمیاد ممنون میشم راهنمایی کنی

  1. سلام محمد
   نه عزیز فقط باید تعمیرکار انجام بده چون باید آیسی از روی برد برداشته شه و بعد با دستگاه مناسبش که پروگرمر هست و با برنامه مناسبش پروگرم بشه

 22. چجوری میشه سیم ویو رو فلش کرد یا ریست میخوام نرم افزارش پاک بشه چون فلش ویردسی زدم بهش روشن میشه اما تصویر نمیده

 23. سلام
  دستگاه ای بی ام دارم پرورش خراب بود بردوش تعویض کردم چراغ های جلو روشن میشه یک لحظه تصویر ای بی ام میاد و تکرار میشه لطف میکنید بگین مشکل چیه اگه باید پروگرام بشه پروگرام و از کجا بگیرم ممنون

 24. سلام داداش گلم وبسیار تشکر از وقتی که گذاشتی و میزاری راجع به کتابی که نوشتی بیشتر توضیح بده .

 25. سلام استاد ممنون از راهنمایهای خوبتون
  درمورد گیرنده هایی که داخل تیونر ایسی چهار پایه ندارن هم توضیهاتی بگین چون بعضی از گیرنده ها اون ایس رو ندارن چطور میشه درستشون کرد

 26. سلام مهندس جان
  گیرنده دیجیتال مارشال مدل me-
  898 دارم که صبح برقو زدم دیدم فقط یه چراغ سبز روشن میشه و کلا کار نمیکنه مشکلش چیه
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 27. با عرض سلام و خدا قوت و تشکر از شما مرد خدا

  یک گیرنده هستش مارکش سروش9300 هست ، روشن میشه مشکلی نیست ولی گاها باید چند بار خاموش روشن کنی تا سیگنال بیاد./ ممنون از راهنماییتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *