رفع ایراد خاموش شدن بک لایت در lcd

بسمی تعالی

با سلام خدمت همه خوبان و همراهان محترم سایت که هیچوقت ما رو فراموش نمی کنند و همیشه به یادمونن ،امروز واقعا خوشحالم و یکی از روز های خوب زندگیم هست با اینکه برج 2 سال 95 از لحاظ مالی دچار مشکلاتی شدم ( البته زندگی همینه ) با دردسر های خودش ولی به هر حال امروز خوشحالم و خوشحالی امروزم رو با این مقاله بسیار کاربردی که برگرفته از تجربه چند همکار عزیز در انجمن تعمیرکاران ایران است تقدیمتون میکنم.
حتما مشتری براتون مانیتور هاییlcd آوردن که تصویر داره ولی صفحه سیاه هست و نور بک لایت وجود نداره یا کلا تصویر ندارید یا چند ثانیه بعد از اینکه مانیتور رو روشن می کنید نور بکلایت می ره و وقتی به پشت برد مراجعه می کنید می بینید ترانس یا چوک اینورتور به شدت داغ می کنه یا هم آی سی اینورتور یا کلا ولتاژ روی پایه vcc اینورتور ندارید. خوب دوستان ما امروز چند روش براتون معرفی می کنیم که مانیتور شما در هر حالتی از این مشکل باشه با یکی از این روش ها مشکلش حل می شه (این نکته رو بگم گام به گام جلو برید)
حالا بزارید اصل عنوان رو مطرح کنم :
غیر فعال کردن مدار پروتکشن چیپهای اینورتر LCD برای رفع ایراد خاموش شدن بک لایت (خوشکل نه)
خوب ابتدا به مشکلی می پردازیم که چند ثانیه بعد از روشن کردن مونیتور بک لایت ها خاموش میشه:
-این مشکل میتونه از لحیم سردی مدار تغذیه و مدار اینورتور باشه
-اهمی شدن مقاومت های فیوزری موجود در مدار اینورتور
– خراب بودن ای سی درایور اینورتور
– جریان کشیدن یک یا چند تا از بک لایت ها
– قطع بودن ارتباط یکی از بک لایت ها با مدار اینورتور
هر کدام از مشکلات بالا باعث فعال شدن مدار محافظ میشه و فوری اینورتور قطع میشود و صفحه مانیتور ما بدون نور می شه.
خوب راه حل تعمیرکارهای محترم و خبره تو این حوزه:
روش اول که به روش دور زدن معروف هست و میشه گفت مثل اینکه شما به جای فیوزسوخته از سیم و یا اتصال کوتاه استفاده کردین و در واقع رفع مشکل نکردین ،کلک زدین همین (البته روش بدی نیست) این رو هم بگم این روش در صورتی درست هست که مطمئن بشید مشکل از اتصالات لامپ و مدار یا خود لامپ های فلورسنت نباشه .
خوب بریم سراغ روش اول:
هر وقت با چنین مشکلی بر میخوریم ابتدا مدار اینورتور و تغذیه را لحیم کاری میکنیم، ممکنه لحیم سردی باعث مشکل شده باشه
و ارتباط بین لامپ ها به مدار اینورتور هم چک میکنیم،با ترفندی سعی میکنیم مدار محافظ را غیر فعال کنیم
بعضی وقتا باید با قطع مدار پاینده (Watcher) و پروتکشن را غیر فعال کنیم و در بعضی از اینورتور ها باید با اضاف کردن مقاومت و یا ترانزیستور این قسمت را غیر فعال کرد و چون روش های متفاوتی داره نمیشه همه را بیان کرد اما اگه مانیتور شما هم مثل بسیاری از مانیتور های LCD با بکلایت فلوروسنت بعد از چند ثانیه خاموش میشه میتونید با اتصال پایه سنس چیپ این ایراد رو رفع کنید
.در زیر انواع متداول چیپهای مورد استفاده در اینورترها و پایه ای که باید به زمین متصل بشه تا مدار پروتکشن از کار بیافته رو میگذارم.
نکته : این رو از من داشته باشید که سعی کنید با مقاومت 8 یا 10 یا 15 کیلو اوهمی این اتصال کوتاه رو برقرار کنید .
در زیر چند تا عکس هم از نحوه اتصال کوتاه براتون گذاشتم .
مثلا در اولین عکس به جای مقاومت از یک دیود نوری استفاده کرده.
bit3713

OZ9928SN

OZ9928SN (1)

mp1008

MP1038 (1)
نکته : در بسیاری از مدل های آی سی اینورتور شما مجبور می شید برای حذف یا از کار انداختن مدار پروتکشن یک مقاومت رو با یک خازن که با پایه سنس ما وصل هست رو موازی کنید مثل تصویر زیر
MAX
خوب این هم مدل های آی سی اینورتور و پایه ای که باید با زمین((gnd اتصال پیدا کنه .
TL5001 5-to-ground short circuit
TL1451 15-to-ground short circuit
TL5451 15-to-ground short circuit
BA9741 15-to-ground short circuit
BA9743 15-to-ground short circuit
MB3775 15-to-ground short circuit
AT1741 15-to-ground short circuit
AT1380 2-to-ground short circuit
KA7500 1 and 16-to-ground short circuit
TL494 1 and 16-to-ground short circuit
FA3629 15 and 16 will short-circuit external capacitor
FA3630 7 and 10-to-ground short circuit
OZ960 OZ962 2-to-ground short circuit
OZ965 4-to-ground short circuit
OZ9RR 8-to-ground short circuit
BIT3101 2 and 15-pin suction air
BIT3102 5 emptying pin
BIT3105 4 pin suction air
BIT3106 4-pin and 27 suction air
BIT3107 4 pin suction air
BIT3193 15 pin suction air
AAT1100 8-to-ground short circuit
AAT1107 15-to-ground short circuit
نکته :بعد از اینکه مانیتور تست شد و مطمئن شدید از رفع پروتکت ( حداقل 2 الی 3 ساعت یکسره روشن باشد یا بیشتر ، فقط در حین تست مواظب باشید تا ترانسها و دیگر المانهای اینورتر بیش از حد د اغ نکرده باشند) اگر داغ بشن باید سری عوضشون کنید تا به مدار آسیب نرسه.

خوب بریم سراغ روش دوم که می شه گفت نسبتا کامل تره:

در این روش شما با جدا نمودن سیم متصل به هر فلوروسنت در قسمت سوکت موجود بر روی برد اینورتر و استفاده از خازن 470 پیکو 2 کیلو ولت یا 471 به جای هر کدام از فلوروسنتهای پنل میتوانید عیب را بین فلورو سنتهای پنل و برد اینورتر تفکیک نمایید . مورد ذکر شده برای تمامی مانیتور های LCD قابل اجرست.از کار انداختن پروتکت در روش اول فقط برای تفکیک ایراد میباشد و عملآ تعمیر دستگاه محسوب نمیشود ( مانند این که دستگاهی که فیوز میسوزاند را به جای فیوز از یک سیم ضخیم استفاده نماییم قطعآ ایراد پابرجاست بایستی علت سوختن فیوز را بدست آورده و رفع عیب نماییم) البته این رو بگم این روش برای تشخیص این هست که ببینیم آیا ایراد از مدار هست یا مدار پروتکت.

در این مدل و مدلهای مشابه معمولآ لامپ بکلایت بالایی از گوشه بالا سمت چپ به بدنه جرقه میزند .باز کردن پنل و ترمیم آن برای افراد کم حوصله سخت است و گاهی اوقات با قطع فلتها و خرابی پنل همراه است (هر چند پنل هم در این حالت خراب است) .آسانترین و بدون ریسک ترین روش که بنده برای احیاء پنل ، آزاد کردن خروجی ترانس اینورتور به این بکلایت و نصب خازن 470 پیکو 2 کیلو ولت (خازنهای آبی رنگ موجود در افقی تلویزیونهای CRT)به جای لامپ بالایی است یعنی عملآ سیم متصل به سوکت لامپ بالایی را از برد اینورتر جدا کرده و به جایش خازن میگذارم .البته نور پنل در قسمت بالا اندکی از پایین کمتر است ولی حد اقل مونیتور قابل استفاده میباشد .
خوب این روش در واقع یعنی حذف بک لایت سوخته یا دارای اتصالی بدون دست زدن پنل که بسیار سخت و حوصله بر می باشد.

در این مانیتورها و مدلهای مشابه اغلب جرقه زدن و محکم نبودن محل اتصال لامپهای بک لایت در محل سوکت مربوطه در داخل پنل باعث پروتکت کردن مانیتور میشود برای تفکیک عیب میتوانید تک به تک سیم خروجی اینورتور به فلورسنت مربوطه را از سوکت خروجی اینورتور جدا نموده و به جایش خازن 470 پیکو 2 کیلو ولت 471/2KV قرار داده و مانیتور را روشن کنید در هر مرحله ای که دیگر مانیتور خاموش نشد ایراد در مسیر همان فلورسنت یا قسمتی از ترانس اینورتور مربوط به ان لامپ میباشد.همان خازن را نصب نموده و سیم اتصال همان فلورسنت به اینورتور را آزاد بگذارید . لامپ مربوطه خاموش میماند ولی تغییر چندانی در تصویر ایجاد نمیشود. اگر مدتی مانیتور کار کرد و خاموش نشد و ترانس اینورتر گرمایش معمولی بود ایراد از همان لامپ است میشود کار را تعمیر شده فرض کرد و با توضیح عیب به مشتری و این که پنل خراب است ولی با این کار دستگاه قابل استفاده میشودمانیتور را تحویل مشتری داد و البته میشود پنل را باز کرده و تعمیرش کرد(به ریسکش و پولی که مشتری میدهد نمیارزد) ولی اگر با جدا بودن سوکت (لامپ مسبب خاموشی) باز اینورتر بیش از حد گرم شد یا اصلآ با آزاد کردن سوکتها به روش بالا باز هم عیب رفع نشد ایراد از پنل نیست (حد اقل پنل تست شده)و خرابی در ترانس اینورتر و خود برد (اینورتر تغذیه) و حتی در مین است و اگر اصلآ مانیتور خودت است و مشتری نیاورده با کیس دیگری امتحان کنید میتواند ایراد از کار گرافیک کامپیوتر و حتی کابل رابط مونیتور به کیس هم باشد..
اما روش سوم که به نوعی مثل روش دوم هست:
شما اگر جریان کشی لامپ دارین خب ایرادتون مشخص است و نیازی نیست آی سی رو رفع پروتکت کنید در این صورت به مرور ترانستون خراب میشود در کل این ic وظیفش رو درست عمل کرده تا شما به خاطر جریان کشی بیشتر شامل هزینه نشید شما دو راحل دارید

1- تعویض لامپ
2- حذف لامپ
IMG_20151005_210340
تعویض لامپ که مشخص است اما نحوه حذف لامپ به این صورت است که شما سوکت لامپ را خارج میکنی و به جای سوکت در مدار از یک مقاومت 1kOm استفاده کنید اینطوری مشکل پروتکت حل میشه ولی کمی از نور بکلایتتون هم کاسته میشه در کل راه اصولی همون تعویض لامپ میباشد.
در مونیتور و یا تلوزیون های ال سی دی زیاد پیش میاد که معمولا یک و یا دو تا از لامپ های بک لایت یا میسوزه و یا جریان میکشه که باز کردن پانل و تعویض لامپ ها بصرفه نیست چون هم لامپ ها کمیاب هست و هم ریسک باز کردن و رسیدن به بک لایت ها زیاد هست
واگر یکی از لامپ ها هم جریان بکشه و یا سوخته باشه یک لحظه بک لایت ها روش میشه و دوباره خاموش میشه
و اگر فیشی که برای لامپی که خراب هست هم از مدار جدا کنیم باز اینورتور بدرستی کار نمیکنه و خاموش میشه
راه حل اینکه سیم بک لایت خراب را از مدار خارج کنیم و مدار اینورتور هم بکار خودش ادامه بده چی هست:
کافیه از یک مقاومت یک مگا اهم بجای لامپ خراب استفاده کنید
مطابق شکل زیر
01

02
دوستان امیدوارم زیاد گیج نشده باشید ،در کل روش اول بدون توجه به اتصالی بک لایت ها و جریان کشی اون ها بود و دو روش بعدی اومده بود و جلوی جریان کشی و خرابی بک لایت ها و صدمه اون ها به مدار رو گرفته بود.
آقا ما رو دعا کنید بد محتاج دعاییم.

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

88 comments on “رفع ایراد خاموش شدن بک لایت در lcdAdd yours →

 1. سلام خسته نباشید
  من تلوزیون سامسونگ اسمارت ۴۲ دارم از طریق وای فای اپدیتش کردم از اون به بعد خود به خود روشن خاموش میشه دلیلش چیه

 2. با سلام و خسته نباشید
  یک تلویزیون سونی ۴۰ اینچ دارم که اخیرا وقتی روشن میکنم یک نور سفید دیده میشود و تصویر کانال در پس زمینه دیده میشود.
  لطفا راهنمایی فرمایید.
  با تشکر
  صابری

 3. سلام آقای مهندس
  ببخشید که این مشکل رو در این بخش مطرح میکنم!
  نمیدونم براتون پیش اومده که وقتی دستگاهی مثل گیرنده دیجیتال به تی وی باکابل hdmiوصله ،با زدن کلید لامپ یا پنکه یا هرچیز برقی، تصویر وصدای تی وی برای لحظاتی قطع ودوباره وصل میشه! اگه همین وسیله با کابل سه تایی av وصل باشه قطع نمیشه؟ بعضی ها میگن بخاطر ضعیفی سیگناله وبعضی ها میگن بخاطر پریز وسیم برق مشترکه! نمیدونم روشن شدن لامپ یا موتور روی منبع تغدیه تی وی تآثیرمیذاره یا گیرنده؟یا شایدم روی کابل hdmi؟ ممنون میشم توضیح بدین!

  1. سلام مجید
   تغییر ناگهانی جریان برق برای منابع تغذیه همبپیشه دردسر هست بخصوص اگر این تغییر جریان به علت ضعیف بودن سیم کشی ساختمان
   بالا باشد پس هم تغییر آمپر و هم میدان مغناطیسی که دستگاه های دورانی ایجاد می کنند می تونه روی دستگاه دیجیتال تاثیر بزاره و چون خروجی HDMI حجم بالای دیتا رو رد میکنه و اون هم کدشده یک تغییر کوچک باعث قطع تصویر یا صدا میشه

   1. ضمن تشکراز توضیحاتتون!
    مشکل از زمانی ایجاد شدکه من جای تلویزیون رو در منزل تغییر دادم.بعد این مشکل آزمایشهای مختلفی انجام دادم مثلا برق هردو دستگاه وبعد تک تک دستگاهها رو از جاهای مختلف گرفتم تاثیری نداشت بازدن کلید برق ( هواکش) که نزدیکی تلویزیون قرار داره این قطع ووصلی اتفاق میوفته! طبق فرمایش شما احتمالا میدان مغناطیسی اثرگذار هست! حالا راهی وجود داره که بدون جابجا کردن تی وی بشه همزمان از تی وی وهواکش استفاده کردواین مشکل رو نداشت؟کیفیت کابل hdmiچقدر موثره؟

 4. با سلام و عرض خسته نباشید من همه ی کتاب های شمارو خریدم راستش الان به یه مانیتور خوردم که گیر کردم مانیتور w1943s LG روشن میشه ولی صفحه تاریکه آرم LG دیده میشه ولی کاملا تاریکه میشه راهنماییم کنین مرسی

  1. سلام سعید مهدوی
   ببخشید که دیر جواب میدم
   بهتره اول با یک مانیتور ی که بک لایتش سالم هست (یعنی لامپ هاش سالم هست )
   به خروجی برد هایگ ولتاژ وصل کنید و خروجی رو تست کنید اگر روشن شد پس مشکل شما برد نیست و مشکل اتصالی لام های بک لایت هست
   اگر هم نه روشن نشد مشکل برد هست ،حالا یا باید ترانس هایگ ولتاژ رو تست کنید و یا عوض و یا قلع مردگی بگیرید یا هم مدار تایمر رو از این برد قطع
   کنید یا کارهای دیگه

 5. سلام آقای مهندس
  ال سی دی هم اندازه رو میشه به مانیتورهای هم زد وتست کرد مثلا دو ای سی دی 7اینچ از دو مانیتور با مارک متفاوت روباهم عوض کرد (بافرض یک شکل بودن فلتشون)؟درکل برای خرید وتعویض یه ال سی دی علاوه بر اندازه وفلتشون مشخصه دیگری هم وجود داره که باید رعایت بشه تامشکلی پیش نیاد؟

 6. سلام آقای مهندس عزیز
  سوکت یه نوار دیگه رو به این مانیتور زدم بازهم خاموش شد سوکت نوار این مانیتور رو به برد یه مانیتور دیگه زدم روشن موند! آی سی که باید مدار سنس یا تایمر اون از کار بیفته نزدیک همین سوکت بکلایت روی برد اصلی هست؟ باتشکر!

 7. سلام خسته نباشین ببخشید من ال سی دی کامپیوترم افتاد زمین قاب ودکمه هاش افتاد دادم تعمیر کار قاب روش با کلید شو عوض کرد ..بعد براش ادابتور گرفتم همینطور کابل وی جی ای …چند بار …ال سی دی پشتش نوشته 19 ولت ولی یارو دوازده ولت داشت ….گفت میخوره بهش گفتم تو کیفیت ال سی دی تاثیر نمیذاره گفت نه بیشتر باشه اسیب میزنه حالا ابردم خونه همه یه خورده برفک مانند میزننه البته خیلی کم تو صفحه مشکی نشون میده …بعدششم وسط بازی یا کارهای اینترنتی یهو میزنه نو سیگنال و کامپیوتر خاموش روشن میشه …مخصوصا تو بازی پی اس که سیستمم مثل اب خوردن بالا میوبرد..و حرکت گرافیکی کنده شده

  1. سلام ابوالفضل
   الان من نفهمیدم مانیتور شما lcd هست یا led
   چون lcd اگر هست اصلا آداپتور نداره و اگر هم led هست پس
   باید ولتاژ دقیق خودش باشه

 8. سلام آقای مهندس
  طاعات وعبادات قبول حق وعیدتون پیشاپیش مبارک
  تلویزیون ال سی دی مارشال 7اینچ مدل me-030 ،بک لایت نداره! یعنی پس از چند ثانیه از روشن شدن صفحه تاریک میشه ولی در عمق صفحه تصویر هست وصداهم داره!بک لایتش ال ای دی؟ برای وعیب یابی وتعمیرش چیکار کنم؟

  1. سلام مجید
   چون چند ثانیه روشن می مونه و بعد خاموش میشه و اینکه lcd هم هست اول باید برد هایگ ولتاژ رو تست کنید
   برد های yو z وبعد خود بک لایت ها رو تست کنید تا سوختگی داخلشون نباشه

   1. سلام آقای مهندس
    این تی وی ها که معروف به مانیتور خودرو هستند برد هایگ ولتاژ شون رو برد اصلی هست؟ چون کلا دوتا برد داره ، یکی بزرگ ودومی که کوچیکه و دکمه های پاور وصدا وکانال روش هست! عکس بازشو میذارم،تاحالا مانیتور تعمیر نکردم لطفا بیشتر توضیح بدید!

     1. سلام آقای مهندس
      اصلا مطمئن نیستم که هایگ ولتاژ داره!پشتش روبرچسب نوشته lcd، روی برد اصلی زیر همون سوکت که سمت چپ تصویر هست و2تا سیم تکی به صفحه نمایش رفته نوشته led-وled+! تغذیه دستگاه هم آداپتور 12 ولت وباطری شارژی داخلش هست! بااین حساب اگه بک لایتش ال ای دی باشه،دیگه مدار هایگ ولتاژ یا اینورتور نداره؟ عیب یابی بک لایت این مدل تی وی ها چطور انجام میشه؟ لطفا راهنماییم کنیدخدا خیرتون بده!

     2. سلام مجید
      چون روی سیم های که به سمت lcd نوشته -ledو +led پس فقط می شه گفت led هست و راحت می تونید با مولتی متر ولتاژ روی سیم ها رو بگیر و
      احتمالا مشکل از خود نوار led بکلایت باشه

     3. سلام آقای مهندس عزیز
      ضمن تشکر از توضیحات شما، درمدت حدود 3 ثانیه که صفحه روشنه تصویر داریم ولتاژ سیم بک لایت 10 ولته و دربقیه زمانها که صفحه تاریکه ولتاژ 4.8 ولت هست! این مدل تی وی ها مدار پروتکت داره؟ نوار بتنهایی قابل تعویض هست؟

     4. سلام مجید بله نوار بک لایت قابل تعویض هست
      و بهتره با یک نوار دیگه اول تست کنید که نکنه اتصالی کرده بشه و در نهایت
      اگر اتصالی نداشت مدار سنس یا تایمر از کار بیافته

     5. ببخشید آقای مهندس، بفکرم رسید سیم بک لایت رو جداکردم وولتاژسوکت روی برد رواندازه گرفتم، دوباره همون حالت بود برای مدت حدود 3ثانیه ولتاژ 10 ولت بود ودوباره ولتاژ سوکت برگشت رو حدود 4.8 ولت! به ال ای دی میتونم ولتاژ جدا بدم وتستش کنم ؟ چند ولت مناسب هست؟ اینطوری از سلامتش میشه مطمئن بود؟ باتشکر!

     6. سلام آقای مهندس عزیز
      سوکت یه نوار دیگه رو به این مانیتور زدم بازهم خاموش شد سوکت نوار این مانیتور رو به برد یه مانیتور دیگه زدم روشن موند! مدار سنس یا تایمر نزدیک همین سوکت بکلایت روی برد اصلی هست؟ باتشکر!

     7. سلام آقای مهندس عزیز
      یه خازن درخروجی مدار تغذیه بک لایت خراب بود تعویض کردم درست شد خیلی متشکرم، خدا پشت و پناهتون،همیشه سلامت باشید.

 9. با سلام و خسته نباشی
  مهندس میگم از بالای ال سی دی مانیتور چهارتا سیم میاد که دوتا دوتا به سوکت بک لایتها وصل میشه کدام سوکت ها رو باید مقاومت گذاشت ؟

 10. با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  لپ تاپ دل مدل d630 هست که ویندوز بالا میاد اما تصویر کلا نیست و مات هست. از یو توب روش های مختلف رو تست کردم. نگه داشتن دکمه پاور برای چند ثانیه حتی چند دقیقه، رم و اسلات رم رو بازم چک کردم اما چون ویندووز صداش میاد که میاد بالا نیازی نبود. دکمه تست اسکرین که دکمه D رو با پاور همزمان فشارم میدم رنگ ها رو میاره و ال سی دی ملومه سالمه، در اتصال به ال سی دی اول پیغام میده out of range بعد از چند ثانیه به صورت خودکار ویندوز رو بالا میاره اما صفحه شبه صورت خطوط موازی و شطرنجی با مربع های ریز هست. آیا ایراد از کارت گرافیک هست و نیاز به هیت داره؟ کلا راهنماییم کنید ممنون میشم. با تشکر از شما

  1. سلام محمد ابراهیم الهی
   آقا مخلصیم سال نو هم مبارک ،ببخشید دیر جواب می دم
   من متوجه نشدم ،الان شما lcd لپ تاپ تصویر داره ولی مات هست و نور نداره (بکلایت)
   یا نه lcd لپ تاپ تصویر نداره کلا و از خروجی vga هم که تصویر می گیرید با پرش و این شکلی هست که فرستادید؟
   بیشتر توضیح بدید

   1. سلام مهندس. سال نو شما هم مبارک. انشالا سال شیرینی داشته باشید.
    از خروجی vga لپ تاپ به مانیتور crt وصل کردم تا تصویر بده و این تصویر لپ تاپ در مانیتور crt هست .

 11. سلام مهندس جان خیلی مفید بود ممنون از لطفتون.راستش چند سالی میشه که ندیدم کسی بدون درخواست پول مطالب به این مفیدی رو در اختیار عموم قرار بده، امیدوارم هرچه از خدا میخوای بهت عطا کنه .پایدار باشید.

 12. سلام مهندس جان
  آیسی bit3195G روی برد هست. لامپ های پنل سالمه و چوک ها رو هم تست کردم سالمه . فقط برای اینکه بدونم آیسی اینورتر سالمه یا نه پایه 5 رو به گروند جامپر بزنم آیسی از مدار حذف میشه؟
  ممنون

  1. سلام Mahdi
   این آی سی رو باید با یک مقاومت 10 کیلو با زمین اتصال بدین اون هم پایه 5
   ولی سالم بودن آی سی رو نشون نمی ده
   مدار سنس رو رد می کنه

 13. سلام ممنون میشم دقیقا توضیح بدید برای ic
  SEM2004 چگونه غیر فعال کنم
  با چه مقاومتی
  ممنون

  1. سلام ali
   من شماتیک این آی سی رو گیر نیاوردم
   ولی اگر شماتیک رو داری باید پایه ct رو با گروندgnd با یک مقاموت 10 کیلو اوهم سری کنی یا اتصال بدی همین
   البته به شرطی که مطمئن باشید که مدار از جایی دیگه مشکل نداشته باشه
   راستی تو مدل sem2005 شماتیکش مربوط بود و می شد کار کرد ولی تو این مدل 2004 اصلا داستان فرق می کرد و نامربوط بود

 14. سلام شرمنده… بورد من شماره ic روش اینه sem2005….. کدوم پایه باید اتصال کوتاه بشه
  ممنون

 15. سلام دوست عزیز خسته نباشید من ی تلویزیون LED سامسونگ دارم بعد داشتم کار میکردم ی دفعه تصویر کم نور شده خیلی تاریکه بعد صدا داره حالا این مشکل از چیه چقدر خرجشه ؟

  1. سلام محمدرضا
   خوب الان تصویر داره ولی بسیار تاریک هست که یعنی بکلایت خراب شده
   خوب چون LED هست پس باید سراغ برد اینورتر یا ولتاژ بک لایت باشید
   نکته LED اصلا برد هایگ ولتاژ نداره برو سراغ نوار LED بک لایت و بردش
   و حدود قیمتش از 100 تا 500 می شه به شرف تعمیرکار بستگی داره

 16. سلام
  خسته نباشید
  آقا دیروز لپتاپم در حین کار یه دفعه یه صدایی دادو صفحش تاریک شد
  الان مشکل از بک لایتشه یا ممکنه چیز دیگه باشه ؟
  ببرمش تعمیرگاه کل ال سی دی عوض میشه یا نه ؟
  قیمت حدودیش چقدره میترسم سرم کلاه بره چون تخصص ندارم
  مدل لپتاپمasus x550z

  1. سلام محسن
   الان خروجی vga یا آنالوگ لپ تاپتون تصویر داره؟
   اگر تصویر دارید پس مشکل از برد هایگ ولتاژ هست که قیمتش حداکثر 60 تومنه با دستمزد و خود lcd که اگر مطمئنید lcd هست نه led که لامپ فلورسنتش سوخته
   به شرطی که تصویر داشته باشید و لی تصویر تاریک باشه

 17. سلام خدمت همه دوستان
  مهندس من مشکل خاموش شدن بک لایتها بعد از 3 ثانیه رو با مانیتور سامسونگ مدل 2033sn دارم.
  اولش فکر کردم لامپ ها سوخته هستن اما با حذف پروتکشن دیدم لامپ های پایین روشن میشن اما بالایی ها خیر.با جا به جا کردن سوکت ها دیدم که لامپ های پایین روشن میشن یعنی تمام لامپ ها سالم هستن و خرابی از جای دیگه هستش.
  یعنی ایراد فقط در مدار بک لایتهای بالا هستش.مدل آی سی اینورتر BD9893F هستش.مدار آی سی تغذیه مدار بالا و پایین رو هم عوض کردم باز هم همین مشکل وجود داره و خاموشی لامپ فقط در مدار بالا هستش
  حالا سوال از شما این به نظز شما ایراد از ای سی BD9893F هستش ؟ یا از ترانس و مدار تغذیه لامپ های بالا ؟
  ترانس رو هم چک کردم سوختگی داخلش دیده نمیشه
  اینم اضافه کنم من تعمیر کار مانیتور نیستم چون مانیتور خودم بود بازش کردم :))
  با تشکر

 18. سلام وقتتون بخیر
  دوست عزیز اولا ممنون بابت راهنمایی جامعتون
  راستش من با مانیتور LG 2261 Vp یک مشکل دارم که خدمتتون عرض میکنم:
  مشکل اول این بود من چند ماه خارج از شهر بودم و از مانیتور استفاده نمیشد وقتی برگشتم مانیتور با کامپیوتر بدون مشکل کار میکرد اما با کنسول xbox بعد از یک مدت بازی کردن تصویر شروع میکرد به قطع و وصل شدن های پشت سر هم. اما بعد از یک هفته دوباره برای چند ماه نبودم این بار که برگشتم روز اول مانیتور خوب بود از روز بعد تصویر در کامپیوتر تا لحظه ای که ویندوز بالا نیومده خوبه اما به محض گرافیکی شدن تصویر و بالا اومدن ویندوز تصویر قطع میشه. روی کنسول xbox هم به محض آمدن تصویر بعد یک ثانیه قطع میشه.
  اما من مهندس بازی در آوردمو خودم مانیتور رو باز کردم و مشکل دوم رو به وجود آوردم 🙂
  قضیه اینه که وقتی مانیتور رو باز کردم و در همون حالت دل و روده آویزون xbox رو بهش وصل کردم و در کمال تعجب تصویر اصلا قطع نشد چند بار خاموش و روشن کردم و درست بود. منم خوشحال از اینکه درست شده دوباره بستمش ولی وقتی بسته شد دوباره همون مشکل پیش اومد. دوباره بازش کردمو گرد و خاکاش رو پاک کردمو در قسمت برد تغذیش متوجه سیاهی در یکی از قطعات شدم و خواستم ببینم این قطعه داغ میکنه یا نه و در حالی که قسمتی از بورد روی فلز قرار داشت مانیتور رو زدم به برق که اتصال کوتاه و یک جرقه اتفاق افتاد و یه قسمت دیگه از بورد هم سیاه شد و مانیتور دیگه کلا روشن نمیشه.
  عکس هایی از بورد مربوط به هر دو مشکل رو آپلود کردم که خودتون ببینین.
  http://s3.img7.ir/GDsZh.jpg
  http://s3.img7.ir/2dkBC.jpg
  http://s3.img7.ir/LuATB.jpg
  http://s3.img7.ir/8uwnP.jpg
  الان دو تا سوال دارم:
  1- مشکل اولیه مانیتور چه بود و چه چیزی واسه تعمیر نیاز داشت؟
  2- مشکل دوم که پیش اومد چیه فیوزی چیزی سوخته یا کلا به فنا رفت؟
  می بخشید طولانی شد پیشاپیش ممنون

  1. سلام مازیار
   من از آدمای که خودشون دلروده همهچی رو در میارن خوشم میاد ،حتی اگر خراب کنند
   آقا مشکل اول شمابه احتمال زیادکابل ها یا اتصالات بوده ،یا هم داغ شدن بیش از حد همون ترانس هایگ ولتاژ که نور بک لایت مانیتور رو درست میکنه کف با باز بودن اونقدر داغ نمی کرده چ
   اما همه اینها باید تست شه فقط ادعاست از رو ی ظواهر
   در مورد مشکل دوم شما سوختگی پول دیود دارید ،برید و اون ها رو عوض کنید هر 4تا دیود حتی اون دوتایی که خط نکشید ی و اون فیوز گپی سفید پشت جک کابل برق رو هم بعد از این که دیود ها رو عوض کردی عوض کن
   اگر ترانزیستور ی که به اون صفحه آلومینیومی وصل هست نسوخته باشه باید مانیتور روشن بشه وگر نه دوباره فیوزت می سوزه یا برق خونه قطع میشه
   در کل یک مدار لامپ سری بساز و با اون برد تعمیری تو تست کن
   عملا بخش پاور مانیتور تو ترکوندی
   مدار لامپ سری تو لینک زیر هست
   خرابی های پاور و روش رفع عیب

   1. سلام ممنون برای پاسخ
    راستش عادت دارم و تا یه چیزی خراب میشه دل و رودش رو میریزم بیرون و تا الان هم جواب داده بود و کلی وسیله تعمیر کرده بودم این دفعه حواسم پرت شد و خرابکاری کردم. اینو بگم میدونستم تعمیر مانیتور کار من نیست اما چون بعد از استفاده نشدن از مانیتور به مدت طولانی این اتفاق براش افتاده بود و زیر باد مستقیم کولر آبی هم بود گفتم شاید لحیم سردی یا یه مورد سطحی باشه و بتونم درستش کنم.
    آقا فکر کنم تا همینجا بس باشه چون از اینجا به بعد هم تخصص میخواد و هم ابزار که من ندارم فکر کنم ادامه بدم بیشتر خرابکاری میشه.
    فقط یه سوال:
    این بورد پاور رو کامل بخوام عوض کنم گیر میاد؟ هزینش چقدره؟ کلا تعمیر این مانیتور دیگه ارزش داره یا نه؟ آخه ما یه تعمیر کار بیشتر نداریم تو شاهین شهر که خیلی بی انصافه مگه اینکه برم اصفهان تعمیرش کنم.

 19. سلام خسته نباشید،لپتاپم تینک پد لنوو هستش ک وقتی روشن بود یهو گوشی افتاد روش کنار تاچش،و الان صفحه کم نور شده و به سختی میشه دید،بنظرتون مشکلش چیه و هزینش چقده؟

  1. سلام کیهان
   آیا مانیتور لپ تاپ شما lcd هست؟
   آیا خروجی vga تصویر درست است؟
   اگر lcd هست و تصویر خروجی vga هم درست هست احتملا شکست بک لایت فلورسنت یا خرابی برد هایگ ولتاژ هست

 20. سلام
  ممنون از مطالب بسیار ارزنده و کاربردی که به اشتراک گذاشتید
  میشه لطفا توضیح بدید منظورتون از suction air چیست؟

 21. اون کاملترین کتاب لپ تاپ که نوشتین کجاست چطوری بخریمش ‌چاپ شده یا pdf ؟

  1. سلام علی بهمنی
   بله چاپ شده انتشارات نبض دانش
   ولی من توصیه می کنم جزوات ما رو تهیه کنید با شماره 09156656197 تماس بگیرید
   یا با شماره 09381506415 تو تلگرام در تماس باشید

 22. سلام. مرسی از مطالب مفیدتون.
  من لپتاپم یه مشکلی داره میخواستم بپرسم که مربوط به lcd لپتاپ هست یا نه؟
  چند روز پیش ویندوز عوض کردم و وقتی درایور کارت گرافیک رو نصب کردم صفحه نمایش کاملا تاریک شد. انواع درایورها و ویندوزها رو براش امتحان کردم که درست نشد و ظاهرا مشکل نرم افزاری نیست و به محض اینکه درایور کارت گرافیک رو نصب میکنم روشنایی به حداقل میرسه.
  همزمان با دفعه اولی که این مشکل پیش اومد یه شارژر جدید برای لپتاپ خریده بودم و وصل کردم. ممکن هست که این شارژر صدمه ای به سخت افزار مثلا مهتابی lcd زده باشه؟

  1. سلام soheil
   اول از همه اگر گرافیک لپ تاپ رو غیر فعال می کنید نور درستمی شه ، پس مشکل سخت افزاری در وحله اول نیس
   که این رو می تونید تو سیف مود چک کنید ،پس باید دنبال یک ورژن خاص بگیرید
   اما اگر مشکل نرم افزاری نباشد پس می تونه از آداپتور باشه و در مرحله بعد مشکل قلع مردگی مسیر خروجی تصویر روی مادربورد باشه

 23. سلام از مقالتون خيلي ممنون فقط ميخام بدونم كه مقاومت 1 كيلو اهم بايد استفاده كنم يا 1 مگا اهم؟ چون تو مقالتون يه جا نوشته 1kom و يك جاي ديگه 1 مگا اهم

   1. سلام برادر
    ببخشید ک مدت زیادی فعال نبودم اینجا
    میخوام دوباره بیام و شروع کنم به مزاحم شدن 🙂
    یه تلویزیون سامسونگ تو خونه داریم ک همیشه راضی بودم خودم ازش.
    یه روز وقتی خاموش کردیم و چند ساعت بعدش روشنش کردیم دیدیم ک نصف بالای صفحه تاریک شده .
    از شانش بد ما تازه از گاراتیش گذشته بود
    به هر حال چیکار باید کرد؟؟؟
    نصف بالا تاریک ولی نصف پایین خوبه و روشنه

    1. سلام محمدحسین
     برو و سریع پنل رو باز کن و فلت پنل رو چک کن که دچار سولفاته شدگی نشده باشه
     اول اینرو چک کن بعد خبرشو بده

 24. سلام برادر
  ببخشید ک مدت زیادی فعال نبودم اینجا
  میخوام دوباره بیام و شروع کنم به مزاحم شدن 🙂
  یه تلویزیون سامسونگ تو خونه داریم ک همیشه راضی بودم خودم ازش.
  یه روز وقتی خاموش کردیم و چند ساعت بعدش روشنش کردیم دیدیم ک نصف بالای صفحه تاریک شده .
  از شانش بد ما تازه از گاراتیش گذشته بود
  به هر حال چیکار باید کرد؟؟؟
  نصف بالا تاریک ولی نصف پایین خوبه و روشنه

 25. سلام جناب مهندس
  خسته نباشید.
  ای سی من شماره MP1009ES است.
  و الان باید کدوم پایه رو مقاومت وصل کنم؟
  عکس بالا معلوم نیست 1009 هست یا 1008.

  1. سلام Mohammad
   بله تو تصویر به اشتباه زدم پایه 4 ولی تو شماتیک آی سی که نگاه کردم پایه 5 هست همون 5 دوستان

 26. سلام مهمندس بسیار ممنون از مقاله زیبای شما ، دقیقا مشکل مانیتور من هم همین مورد شکستن دو عدد ازلامپ های LCD بود اما با افزودن مقاومت 1k به جای دو لامپ شکسته تغییری حاصل نشد در حالی که مطمذنم مشکل اصلی از لامپ هاست لطفا راهنمایی فرمایید.با سپاس واحترام

   1. سلام داداش بنده طبق روش اول ای سی رو جامپر زدم اما مشکل همچنان هست
    شماره آیسی BIT3713 به پایه 5 یعنی تایمر زدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *