رفع مشکل عدم دیتکت هارد و دیودی رایتر در لپ تاپ ها

باسمه تعالی
بازم سلام و دورد و بدرود و هزار تا تعارف بی مصرف دیگه ،خدایی دلتون خدایی و با صفا ،افکارتون روشنو و فراخ و باحال و حالتون خوب و دماغ چاق ،در کل آرزوهای خوب برای مردم خوب ،حالا ،،،،،جیب پر پول و مال بی انتها هم جزو داشته هاتون ،البته تو این وضع یکم زیاده روی هست . راستی عید گذشته و نماز و روضه هاتون هم قبول درگاه حق ….
دوستان ،همکاران ،خوبان …..،ما چاکریم ،چند روزی هست هی هی داره به مشکلات اقتصادی کشورمون اضافه می شه ،هم دوستان دلسوز و هواخواهان خارجیمون (خخخخخخخخخخخخخخخخخخ خ)دارند بدخواهی ما رو می کنند و البته از داخل هم کم گرگ گوسفندنما نیستند که دارند خون مردم رو می مکند ،تازه راست راست تو روی مردم نگاه می کنند،می خندند و می گن همچی آرومه ،شما بخوابید ما هستیم و بیداریم و تازه از همه هم زرنگتریم ،بی خیال ،به درک ،دوستان ،همکاران بیایید دوباره بی خیال خواص و رجال هوشمند سیاسیمون بشیم و بریم سراغ دل پردرد خودمون، بریم یک کاری بکنیم که به درد نسل خودمون و نسل بعدمون بخوره ،نمی خوام بگم کارهای من بدرد بخوره ،ولی مطمئنم توی کسایی که این متن رو می خونند کسی هست که بدرد آینده کشورمون بخوره .آقا ،خواهر ،جوان خوب کشورم ،شما آینده سازید نه این شکم گنده های چند رنگ ،نه نان به نرخ روز خور ها،کسایی که زمان جنگ فرار کردند و با پول بیت المال تو امنیت کشورهای اروپایی حامی دشمنون ،درس خوندن و شدند ،خواص ، ولی امثال چمران و اندرزگوها رفتند و برای کشورشون فدا شدن ،در کل آقا ما مخلصیم و هیچ نیستیم و می گیم برید بزنید دل به دریای صنعت و شما یک کاری بکنید .
خوب دیگه حرف های خاله زنکی بسه و بریم سراغ اصل مطلب که یک دردی رو دوا کنه.
حتما لپ تاپ هایی به دستتون رسیده که همچی اوکی هست و لپ تاپ روشن می شه و تصویر هم می ده ولی مشکل اینجاست که نه هارد و نه dvd رو می شناسه (یعنی توی ستاپ لپ تاپ هارد و دیوی دی شناسایی نمی شه )ولی صدای چرخش هد و زنده بودن این دو قطعه به طور کامل حس می شه ،خوب حالا مشکل چیه؟
راستی تازه وقتی ولتاژگیری می کنید ،همچی سرجاش هست و ولتاژها هم هست ،بازم همچی خوبه……
بریم سراغ مراحل تست و عیب یابی این بلای آسمونی :
صدای چرخش هد و حتی چشمک زدن چراغ start برای dvd هم به چشم می یاد و هم به گوش ،ولی داخل ستاپ اصلا این دو قطعه شناسایی نمی شه .

نکته جالب داستان اینه که ظاهرا هیچ قطعه ای مشکل نداره،نه برد سولفاته شده و نه سوختگی دیده می شه .خوب حالا چه خاکی به سر کنم.
طبیعتا یک تعمیر کار خوب می دونه که وظیفه تنظیم ،کنترل دیتا و ولتاژ این دو قطعه با چیپ شمالی ) Nb )در مدل های قدیمی و در لپ تاپ های جدید با چیپست( PCH ) هست،ولی شاید مشکل از بایوس باشه و با پروگرم بایوس و یا آپدیت بایوس مشکل حل شه ؟ اما ،اما ،اما اگر قرار بود داستان به این راحتی ها حل شه اصلا من این مقاله رو نمی نوشتم.


پس نه مشکل ما قلع مردگی هست و نه بایوس ،پس چیست معما؟
خوب بیاییم یکم روشن تر حرف بزنیم :
به تصویر زیر دقت کنید :

این بنده خدا کانکتور ساتای هارد هست که نشون می ده دو جفت سیگنال ورودی ( sata_itx_drx_po، sata_itx_drx_no ) و خروجی ( sata_dtx_c_irx_no،sata_dtx_c_irx_po ) و 3 تا پایه ولتاژ 3 +3VS ولت و 3 تا پایه 5 ولت +5VS داره و همین قضیه برای کاکتور odd هم صدق می کنه (باور ندارید ببینید دیگه):

خوب حالا دردمون چیه ؟چیو می خواییم ثابت کنیم !!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
با یک ولتاژ گیری ساده متوجه می شید که ولتاژ روی این نقاط کمتر از مقدار اعلام شده است ،نه خیلی زیاد ،فقط در حد چند میلی ولت کمتر ،پس باید دنبال مشکل بگردیم و راه حلش هم دنبال کردن این مسیر های سیگنال و ولتاژ هست .

همونطور که در تصویر بالا می بینید سیگنال ورودی ( sata_itx_drx_po، sata_itx_drx_no ) و خروجی ( sata_dtx_c_irx_no،sata_dtx_c_irx_po ) که روی سوکت هارد و دیودی درایو هستند طبق شماتیک با چیپ ست اصلی به طور مستقیم در ارتباط هستند و فوقش با دنبال کرده همین لاین ها در شماتیک می شه از قطعات اس ام دی که سر راهشون هم هست سر در آورد که اکثرا مشکل ما این سیگنال یا ولتاژ پایین نیست و مشکل سمت همون 5 ولت و 3 ولت گرام هست .
(نکته :ما فرض اولمون رو بر بد بودن دوولتاژ گرفتیم و در صورت سالم بودن و دقیق بودن ولتاژهای روی سوکت مشکل چیپ می شود.)
خوب اون دو دوست عزیز از کجا می یان؟؟؟؟
طبیعتا عکس زیر داره نشون می ده بخش run power یا حتی power controller که خودش ولتاژ های 3.3 و 5 ولت و … رو تنطیم و درست می کنه و هر آی سی ولتاژ مخصوصی به خودش رو تولید می کنه :

حالا این ولتاژها باید به کنترلر odd یا hdd controller بیاد و تقسیمو کنترل بشه و البته تو مادربورد های جدید داستان سخت تر می شه :

خوب در مدل دیگه هم آی سی کنترلر رومی بینیم

خوب حالا این همه نالیدیم که چی بگیم ،دوستان مشکل نشناختن هارد و دی وی دی رایتر در لپ تاپ ها با دنبال کردن ولتاژ 5 و 3 روی سوکت که اینجا باید 4.7 یا 2.6 یا کمتر و بیشتر شده باشه و رسیدن به قطعه معیوبی که یک سرش ولتاژ درست هست و سر دیگرش ولتاژ صحیح نیست وبا تعویض اون مشکل شما حل می شه .
مثلا اینجا ولتاژ های روی آی سی های قبل از سوکت های odd و hdd رو می بینید که مشکل دارند و با دنبال کردن ولتاژ از روی شماتیک و تعویض آی سی های کنترلر و قطعاتی مثل خازن های smd مشکلتون حل می شه.

همونطور که تو عکس بالا می بینید ولتاژ 5 تا قبل از آی سی های کنترلر صحیح می یاد ولی بعد آی سی تو تصویر زیر بهم می ریزه ،البته طبق شماتیک سایر ولتازها رو هم چک می کنیم و می بینیم مشکل به مراحل قبل تر بر می گرده .


و تو عکس های بالا می بینیم که ولتاژ قبل و بعد از آی سی مشکل داره و از همه مهم تر هم خرابی ولتاژ فعال ساز این آی سی هست ، حالا باید دنبال پرتقال فروش بچرخیم.
خوب در ادامه تصاویر ولتازگیری قبل از سوکت odd رو می بینیم:


خوب تو این سوکت باز ولتاز 5 ولت pwr مشکل داره ؟؟؟!!!!
با دنبال کردن ولتاژ enable که اینجا مشکل داره و باید 5 باشه ، ولی نیست، می رسیم به دوتا مقاومت که در نهایت باید به ولتاز 15 برسیم که می بینیم، نمی رسیم پس باز مشکل کجاست؟

در نهایت مشکل بر می خوریم به آی سی کنترلر ولتاژهای 5 ولت و 3 ولت ، که این ولتاژها رو برای تک تک قطعات تنظیم و کنترل می کنه ،البته به شرط سالم بودن دیود ها و سایر قطعات smd توی مسیر اعلام شده .

در نهایت با تعویض این آی سی به شماره tps51123 مشکل خوب و خوش و سرحال ،حل می شه.
دوستان داستان عدم دیتکت هارد و دیویدی رایتر بیشتر به مسائل خرابی ولتاژهای کنترلی و راه انداز بر می گرده پس توی شماتیک دنبال آی سی های کنترلر ولتاژ pwr بگردید.
در کل اگر مقاله به دلتون نشست و حال کردیدن ،یک صلوات بفرستین و ما رو هم دعا کنید ،که بد محتاج دعاییم .

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

3 comments on “رفع مشکل عدم دیتکت هارد و دیودی رایتر در لپ تاپ هاAdd yours →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *