مدار تست ترانزیستور های bjt

 تست کننده ترانزیستور

    بدیهی است که ترانزیستور یکی از المانهای رایج در مدار های الکترونیکی است . لذا آگاهی از سالم بودن آن لازم است . مداری در اینجا ارائه می‌شود که به کمک آن می‌توان یک ترانزیستور را تست کرد.

شریح مدار :

    در شکل پایین مدار تست کننده مشاهده می‌شود . مجموعه المانهای R1,D1.C1 امیتر ترانزیستور تحت آزمایش را در یک پتانسیل ثابت حدود 4.7 ولت نگه‌می دارند. از طرف دیگرIC555 به صورت نوسان‌ساز  بسته شده است و با توجه به مقادیر المانهای R4,R5,C2 فرکانس این نوسانساز 1 هرتز بوده است. این سیگنال که از پایه شماره 3 مربوط به IC555 خارج می‌شود بصورت یک موج وربعی با دامنه حدود 9 ولت (ولتاژتغذیه ) خواهد بود.

   روش تست ترانزیستور

1-     ترانزیستور تحت آزمایش از نوع NPN است:

    به محض اینکه ولتاژ خروجی پایه شماره 3 ازIC555 به صفر ولت رسید، ولتاژ اعمال شده به بیس ترانزیستور تحت آزمایش صفر ولت می‌شود و لذا در اثر گریش معکوس اتصال بیس- امیتر ، ترانزیستور قطع می‌گردد. بنابراین هیچگونه جریانی از کلکتور آن نخواهد گذشت و در نتیجه دو دیود نورانی LED1و LED2 بصورت خاموش باقی می‌مانند. اما به محض اینکه ولتاژ خروجی پایه شماره 3 به حدود 9 ولت رسید، اتصال بیس- امیتر دارای گرایش مثبت(مستقیم) شده و جریانی از کلکتور عبور خواهد کرد.بنابر این دیود نورانی LED2  روشن خواهد شد زیرا جریان از پتانسیومتر 9 ولت یطرف پتانسیل 4.7 ولت برقرار می شود . بعلت وجود موج مربعی ، دیود نورانی LED2 ( قرمز رنگ ) با فرکانس یک هرتز خاموش و روشن می‌شود.

2-     ترانزیستور مورد آزمایش از نوع PNP است:

     به محض اینکه ولتاژ پایه خروجی شماره 3 مربوط به IC555 در ولتاژ 9 ولت قرار گرفت ترانزیستور تحت آزمایش قطع می شود زیرا اتصال  بیس- امیتر گرایش معکوس یافته و لذا هیچ جریانی از کلکتور نخواهد گذشت . در این لحظه هردو دیود نورانی خاموش باقی می‌مانند. به محض اینکه ولتاژ این نقطه به صفر رسید ترانزیستور تحت آزمایش روشن می شود و جریانی از کلکتور آن عبور می‌کند اما جهت جریان در این حالت خلاف جهت مورد قبل است و در نتیجه دیود نورانی LED1 روشن می‌شود . در اثر وجود موج مربعی ، دیود نورانی LED1 (سبز رنگ) با فرکانس یک هرتز مرتباً خاموش و روشن می‌شود.

3-     پیوند کلکتور و امیتر قطع شده است:

     در این صورت هیچگونه جریانی بین کلکتور و امیتر وجود نداشته و لذا هو دو دیود خاموش باقی می‌مانند.

4-     کلکتور و امیتر اتصال کوتاه هستند:

در این صورت هر دو دیود بصورت متناوب و با فرکانس یک هرتز خاموش و روشن می‌شوند.

5-     پیوند امیتر ـ بیس باز است:

     در این صورت هیچگاه ترانزیستور به حالت وصل در نمی‌آید و در نتیجه هیچ یک از دو دیود نورانی روشن نم‌شوند.

    روش تست دیود :

         برای تست کردن دیود آن را بین دو نقطه کلکتور – امیتر قرار می‌دهیم.

    حالت اول :

         دیود در حال هدایت است و کاتد آن در محل "C" قرار دارد . در این حالت دیود نورانی سبز رنگ (LED1  ) مرتباً خاموش و روشن خواهد شد.

    حالت دوم :

         دیود در حال هدایت است و کاتد آن در محل "E" قرار دارد . در این حالت دیود نورانی قرمز رنگ(LED2) مرتاً روشن و خاموش خواهد شد.

    حالت سوم :

         دیود خراب شده و بین آند و کاتد آن از داخل اتصال کوتاه شده است . در این حالت هردو دیود متناوباً روشن خوهند شد.

    حالت چهارم :

         دیود خراب است و بین آند و کاتد اتصال باز است . در این حالت هیچ یک از دو دیود نورانی روشن نخواهد شد.

    پس با توجه به حالتهای فوق می‌توانیم از خرابی و یا سالم بودن ترانزیستورها و دیود ها و پلاریته آنها اطمینان حاصل کنیم.

 

     لیست قطعات در مدار آورده شده است .

 

      

Untitled4

 

بزارین در ادامه براتون یک نقشه مدار بهتر و با لسیت کامل قطعات بزارم که خودم هم این مدار رو چک کردم و به جواب هم رسیدم .روش کارش

کاملا شبیه به همین مداره و نقشه ی اون هم شبیه همین نقشه بالاست اما من این رو ترجیح دادم،راستی روش کارش هم دقیقا مثل بالایی است.

TransistorTester

نقشه کاملا خوانا و قطعات مشخصه راستی ،آی سی ما هم همون مدل 555 یا آی سی تایمر معروف هست که تو هر مغازه ای یافت می شه. لیست قطعات هم

عبارتند از

منبع تغذیه 9vdc

چهار مقاومت 220

یک مقاومت 33kΩ

دو یدود 1n4148

آی سی تایمر یا ic 555

یک خازن 10µ

و دو led به رنگ های قرمز و آبی

 

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

0 comments on “مدار تست ترانزیستور های bjtAdd yours →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *