چگونه پخش ماشین و رادیو ضبط را فلش خور کنیم

بسمی تعالی
با سلام خدمت همه شما خوبان خوب ،امیدوارم روزهای خوبی داشته باشید و مثل ما کاسبیتون کساد نباشه،منو ببخشید ،که مطالبی که مطالب مفید سایت کمتر شده ،چون کمی کسالت افتاده به جونمون که انشالله همین روزها ،یا جونمون رو در میاره یا ما اون رو در میاریم .در کل امیدوارم مطالبمون بدرد بخور بشه و براتون مفید باشه.
مدتی هست که فلش خور کردن پخش های ماشین و رادیو و ضبط ها مد شده ،البته این داستان حداقل متعلق به دو سال قبل می شه ،
ولی امروز به درخواست یکی از دوستان عزیز سایت ما این مطلب رو به سایت اضافه می کنیم ،شاید که قبول اوفتد.
آقا این نکته رو اول از همه کارها بهتون بگم که با باز کردن پخش ماشین و جدا کردنش از باطری و دوباره وصل کردنش به منبع از شما پسورد راه انداز پخش رو می خواد ،پس مواظب باشین و تا پسورد پخش رو نمی دونید ،پخش رو غیر فعال نکنید(از باطری ماشین جدا نکنید) .
بحث فلش خور کردن پخش های ماشین رو می شه به دو بحث تقسیم کرد ، اولی فلش خور کردن پخش ماشین بدون برد مخصوص usb و دومی فلش خور کردن پخش ماشین و کلا هر چیزی به کمک همین بردهای usb
خوب در ابتدا مبحث اول رو به صورت سطحی و به کمک آقای حسین از کرج کاربر خوب انجمن تعمیرکاران، پیش می گیریم:
فلش خور کردن پخش های ماشین اون هم بدون برد های usb موجود در بازار ،یک بحث بزرگ و دقیق هست که می شه گفت بیشتر مربوط به آی سی سروو موتور می شه و بعد آیسی های برد اصلی (در واقع همون آیسی برد سی دی پلیر) .
%d8%b9%d8%b3%d8%b0

%d8%b9%d8%b3%d8%b01
پس در واقع فقط پخش هایی که سی دی خور هستند رو می شه بدون برد خاصی usb خور کرد،اما حالا چه وسایلی برای این کار نیاز هست.
مواد لازم:
دوعدخازن100/10 ولت و 220 / 16 ولت که بهتر smd هم باشن
یک عدد آی سی یا رگولاتور 7805
یک عددکابل افزایش طول USB

کابل را ازوسط میبریم و قرار هست ما با سمتیکه فلش بهش وصل بشه کار کنیم و سرسیم های سمت دیگه رو کمی لخت میکنیم
DMسیم سفید رنگ(اگرکابل اصلی باشه)به مقاومت R767که مقدارش 15 کیلو،لحیم میکنیم(مقاومت SMDروی بردسرووموتور)
DPسیم سبزرنگ به مقاومت R755 که مقدارش 15 کیلو هست ،وصل میکنیم. (مقاومت SMDروی بردسرووموتور)
نکته :سیم ها رو به سمت داخل مقاومت ها وص کنید (یعنی به سمت وست برد و نزدیک آیسی اصلی )
سیم مشکی را روی بردسروو به GNDلحیم میکنیم.
سیم قرمز که 5ولت فلش راتامین می کنه ،روی کفی که ایسی 7805 هست خودمان لحیم کردیم وصل میکنم البته جای این ایسی روی مین خالی است فقط بایدایسی لحیم شود.
خوب بعد از لحیم ایسی باید خازن 100/10 رابخروجی 5 ولت وصل کنیم شماره لوکیشن خازنC712روی مینه ک جاش خالیه وخازن220/16 را به ورودی ایسی7805,وصل میکنیم شماره لوکیشن خازنC708روی مینه وجاش خالیه همه روی عکسها مشخص کردم.
در اتمام کار و رعایت عدم اتصالی نداشت قطعات و سیم ها می ریم که فلش را متصل کنید،می بینیم که ،سریع usb لود میشه وعلامت USBروی مانیتور دیده میشه
منتها بر روی این مدلها SORدوحالته که رادیو و CDرو شامل می شه ، که بررویCDفلش رااجرامیکنه وتداخلی درکارCDصورت نمیگیره…..
imag0046

imag0047

imag0048

imag0050

imag0051

imag0052

imag0053
این هم عکس محل قرار دادن سوکت usb روی خود بخش و به جای دکمه bsm .
12345678
یک نکته ظریف دیگه هم هست که در بعضی مدل پخش ها سی دی خور رعایت نشده و مدار سویچ روی usb نصب نشده ،که از یک مقاومت و یک ترانزیستور تشکیل میشه:

ترانزیستور به شماره لوکیشن Q202 از نوع منفی هست ،که می تونید از مشابه BC847 استفاده کنید .
مقاومت به شماره لوکیشن R208 .
با قرار دادن این مقاومت و ترانزیستور و بقیه کارهایی بالا به هدفتون که فلش خور کردن پخش ها بدون برد usb برسید .
این هم عکس محل نصب ترانزیستور و مقاومت:
123

1234
این هم یک برد دیگه:
12345

123456
خوب بریم سراغ روش دوم که ،ریسک و دردسرش هم بسیار کمتر هست و روی هر وسیله ای که صدا از توش در میاد میشه اعمالش کرد ،از انواع اسپیکر بگیر تا انواع پخش و رادیو و ضبط .(بهتون توصیه هم می کنم از همین روش استفاده کنید و از همین بردهای usb استفاده کنید. حالا مدل هاش با هم فرق می کنه ولی همشون یک آشغال هستند:
dsc02013
بریم اول اتصالات این برد ها رو بررسی کنیم ،بعد بریم سراغ نصبش:
طبق معمول هر برد الکترونیکی نیاز به تغذیه یا منبع ولتاژ داره که ،در حال حاضر این برد ها در مدل های 5 ولت و 12 ولت فقط پیدا می شن و برای اینکه بفهمیم تغدیه برد 5 هست یا 12 هم می تونیم به نوشته های زیر برد که نزدیک سوکت تغذیه هست دقت کنیم و هم به رگولاتوری 7805که برای تبدیل ولتاژ12 به 5 و حداکثر آمپر 1.5 هست توجه کنیم.
photo_2016-12-05_08-40-26

dsc02015-copy
خوب بزارید بریم سر اصل ،شما باید صدایی تولیدی از این برد رو یک جوری به دستگاه تون وارد کنید تا بتونید صدا رو روی بلند گوها داشته باشید .
اول بحث رو روی اسپیکر ها یا رادیو ضبط ها بررسی می کنیم و بعد می ریم سراغ پخش ماشین ها .
dsc02017

dsc02018
برای رادیو ها با توجه به اینکه چه ابزاری دارن (مثل کاست ، سی دی پلیر یا فقط رادیو )به راحتی می تونید گزینه مورد نظرتون رو برای جایگزین کردنش با برد usb انتخاب کنید .
بله شما باید بیخیال یکی از این ابزار ها بشین تا هم نویز کمتری داشته باشین و هم گیج شدن کمتر برای کاربر استفاده کننده.
خوب شما به هر حال باید ولتاژ تغذیه بردتون رو که 5 تا 12 dc هست رو از هر جای برد رادیو ضبط تونستین تهیه کنید،جای مشخصی نمی تونم بهتون پیشنهاد کنم ولی عموما این ولتاژ برای موتور کاست همیشه هست ،و می شه با کلید پلی کاست هم فعالش کرد و تنها با قطع کردن سیم های موتور کاست و وصل کردنش به برد usb به راحتی ولتاژ برد رو تامین کرد .
پس اگر کاست رو دوست نداشتید از ولتاژ موتور کاست که با دکمه play کاست فعال می شه استفاده کنید تا به راحتی حتی برد usb تون رو خاموش و روشن کنید و البته مهم تر از همه صدا و همه چی بشه کاست و رادیو و سی هم غیر فعال می شه و بعد از اون دیگر اتصالات کاست رو هم که مربوط به صداش می شه رو هم قطع کنید تا صداو نویزی هم نداشته باشید ، حالا برید و خروجی چپ و راست صدای برد usb رو به ورودی کلید ولوم رادیو وصل کنید ،البته شما می تونید به محل اتصال خروجی کاست به برد اصلی هم این اتصال رو برقرار کنید ،ولی ما ترجیح می دیم که به ورودی ولوم وصل کنیم تا راحت تر هم باشیم .
ببخشید که خیلی تصویر نمی تونم بزارم ،چون هر مدلی یک شکل هست ،در کل شما باید ولتاژ تغذیه برد usb رو با رفتن به یکی از ابزار های پخش صدا فعال وخود اون ابزار رو غیر فعال و صدا ی خروجی برد usb رو به جای اون ابزار انتخاب شده به بلندگوها برسونید ،که ما کارمون رو راحت کردیم و یکسره به قبل از ولوم زدیم.
اما بریم سراغ پخش ماشین ها که دنیایی ست مشابه :
پخش ماشین ها دیگه حالت هاش کمتر می شه ،یا کاست خور هست یا سی دی خور و البته همشون رادیو رو دارن ،که همون مدار تیونر یا rf هست .
اما روش های کار بسیار متفاوت است .بزارید اولین و پرکاربردترین روش رو براتون بگم.
photo0006
شما باید از روی مدار های رادیو (تیونر)با اهمتر برقهای 8 ولت را پیدا کنی ،سپس قلع های روی مدار برق 8 ولت را برداری تا برق رادیو کلا قطع بشه سپس پخش را روشن میکنی سیم های بلندگو را به پخش وصل میکنی بعد با انگشت نم ناک روی پایه های قسمت تیونر رادیو میزنی (این پایه ها همون پایه های زیر برد قسمت تیونر می باشه که تو عکس بالا مشخص کردم.)تا وقتی که پایه های مربوط به صدای رادیو را پیدا کنی و صدای خش خش از توی بلندگو پخش بشه بعد از مشخص شدن پایه ای مربوط به صدای رادیو مدار های صدا را قطع میکنی، حالا که پایه های مربوط به صدا و برق را پیدا کردی برق 8 ولت را به مثبت کیت و برق منفی را به بدنه ی پخش وصل میکنی حالا سیم های صدا را به روی برد جایی که مدار های صدا را قطع کردی وصل میکنی تا اینجا کار تمام است. حالا برای اینکه رادیو خود پخش هم کار بکند دوباره برق رادیو که قلع هایش را برداشتی، لحیم میکنی تا برق رادیو وصل بشه .حالا مدار های مربوط به صدای رادیو که قبلا قطع کردی به aux کیت وصل میکنی تا بشه از رادیو خود پخش هم استفاده کنی ( زمانی که دکمه ی mode کیت را بزنی و در حالت line قرار بدی صدای رادیو خود پخش هم شنیده میشه ) گیج نشید خروجی خود تیونر رادیو رو به aux برد usb خودنون وصل کنید .(مثل اینکه یک جک تو ورودی aux برد usb زده باشین)
296b2d4cc91f339bdba93fba671bd309
اما این روش بالا زمانی کارایی داره که شما برد تیونر رو مثل تصویر که مشخص کردیم داشته باشیم ، (البته برای راحتی کار وگرنه بازم میشه یک کارایی کرد ).
اما شما می تونید به صورت کامل این برد تیونر رو هم از برد جدا کنید و پایه های 16 و 18رو به عنوان ورودی صدا از برد usb استفاده کنید و برق مورد نظرتون رو هم از سایر پایه ها تهیه کنید(این پایه های 16 و 18 عموما ثابت هست و طبق تجربه خودم می گم و البته عموما روی برد هم کار هر پایه تیونر نوشته شده )اما ،حالا فرض کنید شما این برد رو ندارید و یا برد تیونر با برد داخل خود پخش ترکیب شده ،حالا چه می کنیم :
پس الان ذهنیت براتون ایجاد شد که باید از خیر یکی از ابزار بگذرید تا خروجی شما خوب از کار دربیاد ،
طبیعتا در پخش های کاست خور می شه از خیر کاست گذشت و در پخش های سی دی خور از خیر مدار rf یا سی دی ،آخه واقعا ارزش cd player اونقدر زیاد هست که خرابش نکنیم .
پس اینجا باید ولتاژ راه انداز کاست رو پیدا کنید(از روی سوکت هایی که به کاست وارد می شن) و خروجی صدای مربوط به کاست رو هم با همین روش ضربه زدن روی پایه های سوکتش تشخیص بدین ،هر مدل یک شکل اتصالات خاص خودش رو داره در نتیجه از کاست برق و اتصالات صدا رو قطع و به برد usb همه این اتصالات رو وصل می کنید .
دوستان من عموما برد فلش ساز یا برد usb یا mp3car یا به هر اسم دیگه ای که می شناسید رو، روی کاست یا خود پخش سوار نمی کنم ،چون از خراب کردن ظاهر پخش اصلا خوشم نمی یاد (چون اصلا ظاهرش خوب در نمی یاد).
پس من طول سیم ها رو بزرگتر در نظر می گیریم و با یک دریل پشت پخش یا قسمت آلومنیومی رو سوراخ می کنم و سیم ها رو از اونجا خراج و برد usb رو تو جاسیگاری یا جاهای دیگه قرار می دم ،یا هم از usb car های باکس دار استفاده می کنم.
این هم مدرک یکی از کارهای نسبتا تمیزی که خودم انجام دادم.
photo_2016-12-05_12-08-53
دوستان دعا و صلوات یادتون نره ،تو رو جان هر کی دوست دارید ما رو دعا کنید ،بد محتاج دعاییم.

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

279 comments on “چگونه پخش ماشین و رادیو ضبط را فلش خور کنیمAdd yours →

 1. سلام
  به نظرم توی دیتا شیت رگلاتور 7805 اگه بری زده دوتا خازن 0/33(0/22) میکروفاراد و 0/1 میکرو فاراد، چون میخوایمتوی خروجی 5ولت تغذیه فلش رو داشته باشیم

 2. سلام خسته نباشید
  یک برو ۱۲ ولت خریدم با رگولاتور 78m05 که خروجی نیم آمپر داشت
  رگولاتورش سوخته
  میتونم به جاش از رگولاتور 7805 با خروجی ۱/۵ آمپر استفاده کنم یا حتما باید خودشو تهیه کنم؟!

 3. سلام.
  jvc kd-sv3706 رو هم از راه و روش اول میشه usb خور کرد؟
  آخه جایی خوندم به eeprom این پخش باید برنامه داد.درسته؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید…

 4. سلام و عرض ادب.
  Usb خور کردن برای پخش “JVC KD-SV3706” هم بهمین صورت که فرمودین؟!
  اینکه تو چنتا سایت واسه این مدل پخش فایلهای فلش و ایپرام گذاشتن یعنی بجز این کارهای سخت افزاری ی عملیات نرم افزاری ام میخواد؟
  ممنون میشم جواب بدین.

 5. سلام آقای مهندس
  این تصویر مربوط به یک ضبط کالاریون هست که فابریکی خودرو 206 با ریموت رو فرمون هم کار میکنه.
  آیا میشه این ضبط رو بدون برد، و فقط با یک پورت usb بهش فلش وصل کرد؟
  آیا ارزش تلاش داره ؟کنترل روی فرمون هم در آن صورت کار میکنه؟
  CD خودش اصلا بدرد نمیخوره Audio فقط میخونه اونم با کلی ناز و اتوار.
  البته الانم یک ضبط فلش خور ساده رو ماشین سواره.
  http://uupload.ir/files/t1o3_p.jpg

 6. یلام خوبین
  من یه پخش 3100و1311فابریک پرایدی دارم خواستم ببینم میشه راهنمایی کنین بدون برد فلشخور کنمش
  ممنون

 7. سلام و خسته نباشید واقعا پست خوب و کاربردی هست
  فقط لطفا اگه میشه اندازه این خازن هارو بنویس(۱۰۰/۱۰ ۲۲۰/۱۶)
  کهمیکرو فاراده یا نانو فاراد یا پیکو فاراد
  ممنون

 8. سلام یه پخش سونی مدل gt572که فابریکی 206بوده دارم حرفه ای هست فقط فلش نمیخوره الان با برد فلش خورش کردم میشه بدون برد فلش خورش کرد ممنون میشم راهنمایی کنید

 9. با سلام، استاد گرامی پخش JVC NO. KD-SV3205 با آی سی ES3890F را می توان فلش خور کرد یا خیر

 10. سلام من ضبط ماشینم بازکردم تمیزکردم داخلش گردگیری کردم باالکل بستمش حالا روشن نمیشه فیشهاشم درست وصل کردم درش آوردم بصورت دستی باترانس12ولت هم روشن نمیشه چکارکنم؟؟اگه روواتس آپم برام بفرستین چطورتستش کنم ممنون میشم09175957081

 11. داداش دمت گرم.توضیحاتت هم عااالی بود.کانال یا گروه تلگرام هم داری؟

 12. با سلام و سپاس از سایت خیلی خوبتون.
  من یه برد فلش خور به ضبط قدیمی سونی خانگی وصل کردم. خروجی را به پایه های aux لحیم کردم. الان وقتی صدا کمه خیلی نویز داره مثل رادیو شده.😅
  روی حالت بلوتوثش که دیگه فوق العاده نویز داره. میشه راهنمایی کنید چکار کنم؟

 13. سلام آقایان ضبط بنده کاست خور فابریک 206 مدل فرانسوی که با برد usbفلش خورش کردم پایه های صدای برد را به آیسی صدا وصل کردم جواب دا ه نه رادیو ونه کاست آن قطع شده

 14. باسلام مجدد.
  اقای مهندس قسمت تا میین تغذیه کیت فلش خور به هر ضبط متوجه شدم.فقط قسمت وصل سیمهای مربوط به صدای استریو رو متوجه نشدم.تو ضبطهای دیگه ،اسپیکرها،ضبطهای قدیمی.
  ایا همه به یه نقطه خاص وصل میشه؟مثلا پایه ایسی که تو همه ضبطها یکی هست؟
  شما فرمودید به ورودی های ولوم.ولوم سه عدد پایه داره.دقیقا کدومشون؟
  من خواهشی که دارم اینه اگه براتون امکان داره یه توضیح کلی بفرمایید که بتونم کیت رو به هر ضبطی وصل کنم.البته تنوع ضبطها شاید این اجازه رو نده.اما تا جایی که امکان داره زحمتشو بکشید .ممنون

 15. سلام وقتتون بخیر.
  ممنون از توضیحات و تجربیات واقعا حرفه ایتون.کم پیش میاد کسی اینهمه وقت بزاره و اطلاعات و تجربیاتش رو در اختیار دیگران بزاره.

 16. سلام من همین مدل ضبط فابریک ماشین هست به مدل mcd-3001اول میخوام امتحان کنم سالمه یا نه سیم مثبت رو به مثبت منفی رو به گراند ضبط وصل میکنم و یه مثبت دیگه رو به المنتیشن وصل میکنم ولی فقط یه نوشته میاد رد میشه و تمام دیگه هیچ دکمه ای کار نمیکنه میخوام ببینم چطوری باید تو خونه معمولی راش بندازم ممنون

 17. سلام آیا این برد قابلیت نصب بر روی آمپلی فایرهای قدیمی مثل جبال صوت که در مدارس موجده داره یانه

 18. سلام،شدیدا به شماره تلفن آقای مزگی نژاد نیاز دارم،لطفا اگه امکانش هست واسم ایمیل کنید،ممنون میشم

 19. سلام و عرض ادب خدمت استاد مزگی نژاد و تشکر از مطالب مفیدتون
  من سینما خانگی پایونییر مدل xv-dv424 دارم ، میخواستم به روش بدون بورد فلش خورش کنم.
  اگه راهنماییم کنید یک دنیا ممنون میشم.

 20. سلام
  برای ضبط مگان چکار میشه کرد که فلش خور یا حتیaux خور بشه ؟
  تشکر از زحماتتون

 21. سلام
  عزیز. من پخش پراید بدون aux با این کیتا فلش خور کردم حالا بفرمایید که چیکار کنم کیفیت صدام خوب شه و از تمام بلندگوها صدا داشته باشم ،من خروجی صدای کیت رو به یکی از ورودیهای ایسی صوت،زدم
  آیسی صوت به شماره فنی tda7377
  چهارتا ورودی داره من هم از سه وایر کیت دوتاشو به ایسی زدم ، میتونم به همه ورودیها جامپ کنم؟لطفا راهنمایی کنید
  سپاس

 22. با تشکر از توضیح خوبتون در باره ی فلشخور کردن ضبط.اگر وقت دارید وصل سیم های بلندگو را به ایسی امپلی فایر بگویید و ایا صدا بهتر از حالت اتصال به سیم بلندگو میشود؟

  1. سلام حمید رضا ذخیره داری
   وصل کردن مستقیم خروجی ها به آی سی آمپلی خوب هست اما بازم مدار rcl قبل از خروجی هست که نویز و ایرادات مدار رو می گیره پس بهتره
   از خود خروجی اتصالات متصل بشن

 23. سلام ممنون بابت مطالبتون،من یه پخش سونی سی دی خور مدلcdxg450دارم که خروجی auxوusbنداره ولی چنجر ساپورت میکنه آیا میتونم چنجر رو تبدیل بهauxیاusbکنم که نویز نداشته باشم ضمنا دوتا فیش بنامbus inپشت ضبظ هست

 24. سلام من کابل تبدیل ایوکس به یو اس بی رو برای ماشین ب ام و سری یک خریدم از اینترنت که یک سرش یو اس بی میخوره و سمت دیگش به ایوکس ماشین اما موزیک پخش نمیشه ! دلیله خاصی داره یا اینکه این کابلها برای ضبط ماشین استفاده نمیشن؟

 25. سلام ، ممنون از مطلب عالی تون 🌷
  من میخوام روی پخش فابریکی پراید که سی دی خور هست روش بدون برد رو انجام بدم ، آیا انجام میشه؟؟
  و منظورتون از خازن ۱۰/۱۰۰ و ۱۶/۲۲۰ چیه ؟ کدومش ولت و کدومش فاراد هست ؟؟
  ممنون میشم اگه جواب بدید .
  با تشکر 🌹

 26. سلام ممنون از مطالب خوبتون
  من میخوام یه پخش ماشین که سونی هست و عکسش رو تو همین پست گذاستید فلش خور کنم اما بدون بورد فلش خور.آیا شدنیه؟
  و اینکه آگه با بورد فلش خور وصل بشه از کیفیت موزیک کم نمیشه آیا؟
  ممنون میشم پاسخ بدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *