کارت گرافیک و نکات تعمیراتی(حرفه ای ها)

بسمی تعالی
بازم سلام خدمت همه خوبان ،شرمنده ام بابت کم کاری این مدت ،باورکنید مشغله عجیبی سراغم اومده ،انشالله به خیری و خوشی تمام شه.
دوستان و تعمیرکاران محترم ،(لیدیز اند جنتل من ، ههههه) خانوم ها و آقایون ،اینبار براتون کلیه مباحث تعمیراتی کارت گرافیک رو می نویسم ،حالشو ببرین.
خوب ،همون اول بریم انواع کارت گرافیک رو ببینیم چیه (برای اینکه فقط نگین نگفته).
کارت گراافیک AGP:
P56-2642COUT
کارت گرافیک PCI:
pci-graphic-card-lodozo.com
کارت گرافیک PCI_EXP:
117070-2209P058_1B
خوب کارت گرافیک از اجزای زیر تشکیل شده:
1-چیپ اصلی gpu (پردازش و تصویر سازی)
2-آی سی بایوس (معرفی قطعه به سیستم)
3-مبدل یا DAC (مجموعه ای از قطعات می باشد،البته امروزه این بخش هم بیشتر توسط چیپ انجام می شه یعنی تبدیل آنالوگ به دیجیتال و بالعکس)
4-buffer ها ،بافرها (هر چه بیشتر بهتر)
5-خروجی های تصویر کارت گرافیک
6- خنک کننده chip که شامل فن و هیت سینک یا هر کدوم به تنهایی .(البته ترکیبی هم داریم)
Graphics-Card-Components
04
خوب بیاییم یک کم هم به خروجی های کارت ها گرافیک بپردازیم بعد بریم سراغ اصل مطلب:

1-VGA(rgb): video graphic analog این پورت 15 پین می باشد وخروجی این پورت آنالوگ می باشد.
2-S_VIDEO: یک پورت 7 پین با خروجی آنالوگ.
3-RCA:خروجی TV
4-DVI: خوب این پورت مدل های مختلفی دارد که عبارتند از:
– DVI_A : 16 پین و خروجی هم آنالوگ
– DVI_D : 24 پین و خروجی دیجیتال
– DVI_I :28 پین و خروجی آنالوگ و دیجیتال
5-HDMI :خروجی این پورت دیجیتال می باشد.
ff8326f28e0baa1557510be06a25d4a2
P56-2642COUT
dvidduallinkdigitalvideointerfacecable1
خوب بزارید یک مقاله خوب هم از یک وبلاگ خوب براتون بزارم (ip6.blogsky.com)،یا بهتره بگم به تنگ این مطالب اضافه کنم و بعد بریم سراغ خرابی های کارت گرافیک:
کارت گرافیک
1.
GPU یا پردازنده گرافیکی که توسط nVidia تولید شده است این GPU دارای فرکانس 500 مگاهرتز میباشد که در مقایسه با سرعت CPU ها نرخ بسیار پایینی است بنابر این میتوان نتیجه گرفت که فشار کاری GPU بر خلاف CPU زیاد نیست . مدل این پردازنده گرافیکی ، Geforce FX 5800 Ultra است .
2.
در تصویر 4 چیپ مربع شکل دیده میشود که علاوه بر این، 4 چیپ دیگر نیز دقیقا در زیر برد جایسازی شده است ، این چیپ ها در مجموع رم های کارت گرافیک هستند ، GPU نیز همانند CPU برای پردازش اطلاعات نیاز به رم دارد ، رم های کارت گرافیک پرسرعت تر نسبت به رم های نصب شده بر روی مادربرد میباشند. رم های این ک ارت با سرعت 1000 مگاهرتز DDR2 کار میکنند . GPU از طریق یک باس پر سرعت به رم ها متصل است و داده های خود را با آنها مبادله میکند این باس پرسرعت از میان 6 یا 8 لایه مدار کارت گرافیک به هریک از چیپ های رم ختم میشود و رم ها را به GPU متصل میکند ، بنابر این باس را میتوان به یک اتوبان تشبیه کرد که در آن داده ها از مقصد GPU به مبدا RAM یا بر عکس فرستاده میشوند ، عرض این باس در کارت گرافیک های مختلف متفاوت است ، کارت بالا دارای عرض 256باس حافظه بیتی است یعنی با 256 سیم مسی به رم ها متصل است (خوشبینانه)! معادل این در مثال ما ، بدین معنا خواهد بود که در اتوبان ما 256 لاین برای عبور خودرو وجود دارد ، بنابر این با اتوبان بسیار پهنی روبرو هستیم ، هرچه عرض این باس بزرگتر باشد پهنای باند حافظه کارت گرافیک نیز بیشتر خواهد بود و کارت گرافیک در یک لحظه میتواند داده های بیشتری را به رم ارسال یا دریافت کند ، در صورتی که این باس عرض مناسب با سرعت GPU را نداشته باشد ، GPU در هنگام دریافت داده های خام و ارسال اطلاعات پردازش شده به رم با تاخیر مواجه خواهد بود . به این باس حافظه که در اینجا اشاره شد Memory Interface کارت گرافیک گفته میشود . در تمامی GPU های nVidia و اکثر GPU های ساخت ATi برای سهولت کنترل باس حافظه ، این باس عریض را به چهار قسمت مساوی تقسیم میکنند و هر قسمت یک کانال مینامند ، به عنوان مثال کارت گرافیک نشان داده شده در تصویر دارای یک Memory Interface چهار کاناله میباشد ، هر کانال 64 بیت از باس را به خود اختصاص میدهد تا در جمع تعداد بیت های 4 کانال به رقم 256 برسیم . استفاده از معماری 4 کاناله مزیت های زیادی دارد در عین حال که این امکان را برای سازندگان کارت گرافیک فراهم می آورد تا به دلایل اقتصادی تعداد کانال های حافظه را نصف کنند . البته ساختار گذرگاه و کنترلر حافظه در سری جدید GPU های ATI به کلی تغییر کرده است که در مقاله Radeon X1000 ضد‌حمله ATI (لینک به مقاله ) آن را تشریح کرده‌ایم .
3.
چیپ دکودر آنالوگ به دیجیتال ساخت شرکت Philips که وظیفه اصلی اش تبدیل تصاویر آنالوگ کپچر شده به دیجیتال قابل پردازش توسط GPU می‌باشد، این چیپ فقط بر روی کارت گرافیک هایی موجود است که دارای ورودی ویدیو هستند مکان اتصال فیش ویدیو هم در بخش شماره 7 نشان داده شده است .
4.
کانکتور DVI که بر روی اکثر کارت گرافیک های جدید موجود است ، این کانکتور ویژه اتصال به LCD طراحی شده ، هرچند که اغلب LCDهای ارزان قیمت با کانکتور 15 پین آبی رنگ معمولی به نام d-Sub به کارت گرافیک وصل می‌شوند.
5.
چیپ tdms ساخت کمپانی Silicon image نوعی دیکدر DVI که وظیفه اصلی اش تهیه سیگنالهای دیجیتال مورد نیاز کانکتور DVI برای اتصال به LCD است .
6.
کانکتور d-Sub به رنگ آبی با 15 پین برای اتصال به کارت گرافیک به مانیتورهای CRT .
7.
پورت ViVo که به کمک یک جک میتوان از خروجی TV و ورودی ویدیو کارت بهره مند شد .
8.
محل اتصال کانکتور برق molex این کارت گرافیک به دلیل توان بالای الکتریکی خود با یک کانکتور برق مجزا علاوه بر برق AGP تغذیه میشود .
در مورد خرابی کارت گرافیک و علت آن چه میدانید؟
کارت گرافیک وظیفه تصویر دهی سیستم به مانیتور را بر عهده دارد.
اما علت های خرابی کارت گرافیک و روش تشخیص خرابی کارت گرافیک چیست؟
علت خرابی کارت گرافیک :
1-خرابی منبع تغذیه که در نتیجه آن برق خرجی از مادربورد به کارت گرافیک بیش از اندازه باشد.
2-مادربورد وقتی خراب باشد و برق بیش از اندازه و نیاز قطعات به آنها بدهد باعث خراب شدن قطعات و سوختن آنها می شود.
3-حرارت بالای ناشی از پردازش گرافیکی زیاد که بر اثر عدم تهویه حرارت مناسب و در نتیجه بلند شدن چیپست از روی بورد گرافیک می باشد.
4- خرابی ناشی از ضربات فیزیکی
5- خدشه وارد کردن بر روی پایه های برنجی کارت گرافیک
روش تشخیص خرابی کارت گرافیک :
1- صفحه مانیتور به صورت راه راه خطهای افقی و یا عمودی بر روی آن می افتد.
2- شنیدن بوق های بلند از مادربورد و تصویر ندادن سیستم بعد از روشن شدن.
3-سیستم روشن می شود محیط بوت و داس DOS به راحتی قابل دیدن است اما در هنگام ورود به ویندوز و افزایش پردازش پردازنده چیپست کارت گرافیک سیستم هنگ می کند و وارد ویندوز نمی شود.
5-درر بعضی از مادر بوردها دیده میشود که سیستم هیچ بوقی نمی زند این به خاطر خرابی مادر بورد نیست بلکه بعضی از مادر بورد ها برای خرابی کارت گرافیک بوق و یا هشداری را در بایوس BIOS مادر بورد تعبیه نشده است.

خوب بریم سراغ مطالب خودمون و مطالب بسیار مفید تعمیراتی و بهتره بگم نکات تعمیراتی کارت گرافیک ،خرابی ها و رفع عیب ها:
راستی ابتدا خرابی رو می گیم بعد در ادامه روش های رفع عیب :
1- بعد از اتصال کارت گراف به سیستم تصویر نداریم.
——خوب از سلامت کابل بعد مانیتور مطمئن می شیم حالا از یک پورت دیگه هم چک می کنیم،اگه بازم مشکل داشتین اول از سلامت کریستال روی کارت گرافیک مطمئن شید ،بعد از سلامت فیوز و rcl پشت پورت ها مطمئن شید .
اگر چیپ اصلا داغ نمی کند مشکل از تغذیه مادربورد است ولی اگر چیپ بیش از حد داغ می کند و چیپ در حال سوختن و بو دادن هست پس باز هم مشکل ولتاژ مادربورد دارید.
2-سیستم با کارت گرافیک سویچ نمی شود.
———-اتصالی در ترانزیستور های اطراف چیپ یا خود chip اصلی معیوب شده.
3-با آمبورد تصویر داریم ولی با کارت گرافیک خیر.
———خرابی چیپ و بافر ها و حتی کریستال و بایوس خود کارت گرافیک هم می تونه مسئله ساز باشه.
4-یک لحظه تصویر می آید و بعد سیستم خاموش می شود.
——— خرابی در دیود ها و خازن های نزدیک پورت ها می باشد (قطعات smd).
5-پخش رنگ یا پراکندگی رنگ ها
——–چیپ اصلی کارت گرافیک ،خازن های الکترولیت،خود پورت خروجی
6-تصویر و نوشته شطرنجی است.
——-ایراد از چیپ اصلی و یا خازن های (گاهی دیده شده با تعویض سلف ها مشکل حل شده)
7-blue screen یا reset شدن در زمان بازی یا هنگ کردن.
——در این حالت رم ها یا بافرهای کارت گرافیک کم می آورد.( اگر در خود ویندوز و وسط بازی blue screen دیدید )
(نکته:صفحه مرگ یا بلو اسکرین در سایر حالت هایی که عدم ارتباط مناسب بین رم و هارد و عدم ارتباط ویندوز و هارد اتفاق می افتد.)
8-بازی هنگام نصب یا هنگام ورود به بازی صفحه سیاه می شود و ناگهان از بازی خارج و ارور می دهد.
————-مشکل نرم افزاری و از دایرکت ایکس می باشد.(رابط کارت گرافیک و سیستم عامل)
9-خطهای افقی روی تصویر .
———- ایراد از ram های کارت گرافیک می باشد.
10-خطهای هم افقی و هم عمودی باشد.
——–ایراد از خازن های کارت می باشد ،(سعی کنید یکدست همه رو با هم تعویض کنید)

خوب بیاییم بحث شیرین کارت گرافیک رو با دیدن چندتا عکس از تستر کارت های گرافیک که مشترک کنار هم به صورت pci و agp و همچنین جدا از همدیگر هستند ادامه بدیم.
این تستر شامل یک مجموعه دیود می باشد که با اتصال کارت گرافیک به اون و زدن کلید این تستر از سلامت چیپ مطمئن بمی شیم.
البته میشه گفت این تستر در صورت سالم بودن کارت گرافیک تمام چراغ هاش روشن می شه و در غیر اینصورت بعضی از چراغ ها خاموش می مونه که نشون دهنده ایراد داشتن چیپ کارت گرافیک هست.
ST8710
518vHJtT0BL
این رو هم بگم این تستر ها فقط سلامت چیپ رو نشون می دن و نه خود کارت گرافیک رو همین.
خوب یک سری عکس هم از ریبال چیپ یک کارت گرافیک براتون می زارم و شما رو به خدا می سپارم .ما رو دعا کنید ،بد محتاجیم به دعا ،راستی صلوات هم یادتون نره.
01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

32

33

34

35
مقالات مرتبط:

تعمیر کارت گرافیک
خرابی های چیپ گرافیک در لپ تاپ
رفع عیب شطرنجی شدن تصویر در انواع کارت گرافیک و نظرات تعمیرکاران
پسوندها در کارت های گرافیکی و قابلیت SLIچیست?
تغییر نوع گرافیک در لپ تاپ ها و تشخیص نوع و مدل گرافیک

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

163 comments on “کارت گرافیک و نکات تعمیراتی(حرفه ای ها)Add yours →

 1. و اینکه اینو اضافه کنم کسی که داشت اینو چک می‌کرد گفت با رئال شاید درست بشه

 2. سلام مهندس وقت شما بخیر یکی دو روز پیش صفحه مانیتور سیستمم وسط کار با پاورپوینت چشمک زد و بعد کلا گرافیکم مشکل پیدا کرد، مشکل اینه که دوتا نوارعمودی به رنگ بک گراند دسکتاپ به وجود اومده که بایوس هم همراش هست، بعد اینکه گرافیک رو به هر مانیتوری وصل می کنم رفرش ریت عجیب غریب داره که باعث میشه مانیتور باهاش بالا نیاد، با سیستم دیگه هم تست کردم متوجه شدم تمام قطعات سالمه و مشکل از کارت گرافیکه چون بدون هیچ تغییری یهو این اتفاق افتاد، وقتی هم که با ترفندهایی وارد ویندوز میشم رزولوشن 1920 در 1080 رو قبول نمی کنه حتی با نصب درایور کارت گرافیک صفحه مانیتور میره چون به زور سیستم مجبور میشه بره رو رزولوشن اصلی کارت گرافیک. چیکار باید کرد؟

 3. باسلام وخسته نباشید خدمت همه ی دوستانوعزیز … من کارت گرافیکم هرکاری میکردم اپدیت نمیشد تا این ک ی نفر گفت شاید کارت گرافیک کامپیوترت درست جا نخورده …من هم مجبور شدم کیس رو باز کنم کارت گرافیک رو در بیارم و تمیز کنم دوباره جا بزنم …وقتی ک کارت گرافیک رو باز کردم ی خمیر نقره ای دور تا دور چیپ خورده بود وکمی هم روی هیت سینک یا ی ورقه ی المینیومی بودبا دستمال کاغذی تمیزش کردم وقتی کارت گرافیک رو جا زدم پاور خاموش شد وقتی در میارم سیستم و پاور روشن میشه موقع جاگذاری کارت گرافیک پایه های اخر اتصالی میکنه و خاموش میکنه وفقط ب پایه های اخری میرسه اتصالی میکنه حالا موندم ک از خمیرست ک پاک کردم یا پایه های کارت گرافیکمه ویا جای پایه های کارت گرافیکه که موقع نصب اتصالی میکنه …خیلی حیاتیه اگه کسی میدونه کمکم کنه خیلی ممنون میشم مدل کارت گرافیکمم nvidia geforce gt-630 12bit

 4. سلام خسته نباشین .
  وقتی میرم تو بازی هایی که نیاز به گرافیک بالایی مثل داره (مثل csgo) صفحه سیاه میشه و بعدش دیگه هیچی نمیاد .
  مشکل از چیه؟؟؟؟

 5. اقا سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم من کارت گرافیکم وقتی سیستم بالا میاد بعد چند دیقه ک هر بار معلوم نیس کی دقیقا یا وقتی داخل بازی میشم یه دفه کارت گرافیک از کار میوفته ک دوباره باید از جاش در بیارم یکم بیارم بالا دوباره بزنم سرجاش با یکم فاصله تا کار کنه مشکل از چیه ممنون .

 6. سلام
  سیستم من مین برد گیگا بایت h370 هست با پردازنده core i5 8400
  که با گرافیک آنبرد با مانیتور مل درست کار میکند
  اما کارت گرافیک ایسوس r7 360 را که به سیستم متص میکنم ، سیستم به هیچ عنوان هیچ تصویری نمایش نمیدهد
  اما اگر سیستم ره با همین کارت گرافیک به تلویزیئن متصل کنم تصویر را نمایش میدهد
  اما با مانیتور نمایش نمیدهد
  میخواستم بدونم چیکار میشه کرد
  با تشکر

 7. باسلام . من داشتم با سیستم کار میکردم یهویی تصویر فریز شد همراه با یه صدای قیژی و سیگنال کلا رفت و صفحه سیاه شد . سیستمو ریستارت کردم با ویندوز ۱۰ میاد بالا ولی کارت گرافیک و دیگه نمیشناسه ارور کد۴۳ زده و با ویندوز ۷ هم امتحان کردم تو ویندوز ۷ ک اصلا نمیره همون اول صفحه آبی میاد و ریستارت میشه . گفتم شاید از کارت گرافیک باشه برا همین از گرافیک آنبورد سی پیو استفاده کردم ویندوز میاد بالا گرافیک سی پیو نصب میشه ولی باز صفحه خطای آبی زیادی داره . لطفا بگین مشکل از کجاست . چرا هم کارت گرافیکم یهویی اینطوری شد و هم گرافیک سی پیو خطای آبی داره . در ضمن کارت گرافیکمم ک تعریف میکنم نمیشناسه ولی خطای آبی عمودی میاد ولی تا زمانی ک درایور و تعریف نکردم هیچ مشکلی نداره . ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام mehdi
   بهتره اول ولتاژهای پاورت رو تست کنی تا ولتاژ 5 سیم بنفش دقیق خودش باشه و ولتاژ سیم نارنجی هم دقیق 3.3 باشه
   و بهتره با یک گرافیک دیگه بعد از تست پاور امتحان کنید

 8. سلام خسته نباشید
  مهندس بنده یه کارت r9 290 msi دارم که یه روز مادربرد سوخت و کارت هم خراب شد و شناخته نمیشه توسط سیستم
  کارت رو ولتاژ گیری کردم ولتاژ هسته و مموری نداره ولی پشت ماسفت ها برق ۱۲رو داره. خواستم بدونم ایراد از کجاست بنظرتون ای سی کنترلر هم ترکیدگی و علائم سوختگی نداره
  بنظرت ایراد از کجاست مادربرد بسوزه به کدوم قسمت کارت میتونه صدمه بزنه درضمن پاوری که روی سیستم بوده موقع سوختن مادربرد گرین بوده و سالمه هیچ مشکلی بعد این داستان نداره فقط مادربرد و گرافیک به فنا رفت

 9. سلام مهندس
  یک گرافیک r9 280x دارم که مشکل انداختن یک سری اشکال توی تصویر موقع اجرای بازی های سنگین رو تنظیمات الترا مینداخت که با کم کردن کلاک مموری از ۱۶۰۰ به ۱۰۰۰ رفع میشد و ساعت ها روی تنظیمات الترا بازی میکردم
  کارت رو دادم رفیقم معلوم نیست چجوری فشار اورده که حالا تصویر توی بایوس نوشته ها بهم ریخته و وقتی ویندوز اجرا میشه و لوگو میاد بعدش صفحه خاموش میشه و بعد چند دقیقه ریست میشه . توی زمانی که لوگو نمایش داده میشه یه سایه قرمز کم رنگ عمودی ۲-۳ سانتی روی تصویر هست .
  و توی سیف مود هم هیچ مشکلی نداره و تصویر اوکی هست.
  به نظرتون میتونه از چی باشه چیپ پردازنده یا چیپ مموری ؟ با توجه ب مشکل قبلی میتونی یکی از چیپ های رم سوخته باشه؟
  چجوری میتونم چیپ خراب رو پیدا کنم یا ایا میشه چیپ خراب رو پیدا و از توی بایوس حذفش کرد؟
  چیپ هم با ای ار حرارت دادم فرقی نکرد
  لطفا راهنماییم کنید

 10. سلام. کارت گرافیک ۷۷۰ ام تصویر نمیده و فن هاش با دور خیلی بالا کار میکنند . مشکل از کجا میتونه باشه؟

 11. سلام.کامپیوتر دانشگاهمون از دیروزه خطوط عمودی روش میاد.حالا انداختن گردن دانشجوهاکه شما کارت گرافیکش رو خراب کردید…همچین چیزی میشه آیا؟
  البته چند روز قبل یکی از اساتید میخواست لپ تاپش رو وصل کنه به پروژکتور,کلی سیم اون وسط قاطی کرد باهم.سیمهایی که سرشون آبیه,به پشت مانیتورهم وصل میشه.چن تا ازین سیمها وصل بود به یه دستگاه کوچیک که مث اینکه اون تصویر رو روی پروژکتور میندازه.اونا رو باهم قاطی کرد یه سریارو وصل کرد به کامپیوتر و لپ تاپو… .حالا سوال اینه میشه خرابی بخاطر دستکاری دانشجوها باشه؟آقا خیلی حیاتیه جواب بدید لطفا.من اصطلاحاتو بلد نبودم به شکل کاملا ابتدایی پرسیدم

  1. سسلام زهرا
   خطوط عمودی روی مانیتور اگر با فشار دادن بالای صفحه وی ا پایین صفحه رفع می شه یعنی فلت مانیتور دچار مشکل شده و یعنی مانیتور یا ضربه خورده یا در اثر کار زیاد باید اتو ال سی دی بخوره
   و البته اگر مانیتور رو کلا به یک سیستم دیگه می زنید و خط ها می ره مشکل گرافیک سیستم هست

 12. سلام ببخشید من موقعی کیه سیستمم رو روشن میکنم بعد پنج دقیقه صفحه می‌ره سیاه میشه و فن کارت گرافیک دیگه نمیچرخه ولی بقیه قطعه هوادارن کار میکنن اینم بگم که دیگه نمیشه خاموشش کرد

 13. سلام. خدا قوت. مهندس جان بنده یک پی سی با مشخصات AMD athlon 64 procssor 3500t و کارت گرافیک NVDIA Gforce 6100 دارم که که دارای اسلات کارت گرافیک PCI-e X16 هست که میخوام ارتقاء بدم. یکی دونفر فروشنده کارت گرافیک گفتند که میشه کارت گرافیک 2 گیگ نصب کرد. ولی از آن‌جا که اسلات‌های 2007 ظاهرا ورژن 1 و 2 و… همین‌طور تا به امروز 3و 4 دارن و اسلات گرافیک حقیر برای سال 2007 هست که به نظر ورژن 1 باشه، آیا به نظر شما چه کارت گرافیک 2 گیگا بایتی با چه مشخصاتی باید باشه که سازگار باشه با این اسلات و البته بشه از همه ظرفیتش استفاده بشه؟؟ چون ممکنه گرافیک 2 گیگ جواب بده، ولی با همه ظرفیتش کار نکنه و هزینه زیاد به بنده تحمیل بشه. و این که چه رم و حافظه‌ای برای گرافیک 2 نیاز هست؟ فعلا با رم یک گیگ ddr2 کار میکنه.از این‌که برای پاسخ وقت میگذارید، بسیار سپاسگزارم. موفق باشید

  1. سلام مهدی
   عزیز جان شما همون گرافیک رو استفاده کن و اینکه اسلات گرافیک شما pciexpress16 هست و تماما از ظرفیت حافظه گرافیک شما استفاده می کنه فقط نرخ انتقال اطلاعات شما پایین تره

 14. با سلام ضمن خسته نباشید بنده یک بازی را نصب کرده بودم که چندین روز بعد خواستم ان را آنیستال کنم بازی 3dvd داشت 2dvd اول خود بازی بود در راهنمای ان نوشته بود یک شری برنامه در dvd3 وجود دارد که برای راحت تر اجرا شدن بازی نیاز است ….. بنده ان را نصب کردم و بعد از چند ماه خواستم ان را آنیستال کنم اول بازی را انیستال کردم مشکلی نداشت و عد همان برنامه را حذف نصب کردم بعد از ان خدو اپلیکیشن یک گزینه را برایم بالا اورد که ری استارت شود و … بنده زدم که ری استارت شود وبعد از بالا امدن صفحه دکستاپ تمامی ایکون ها بزرگ شده بود به هر صفحه ای که میرفتم ایکون ها به شکل بزرگ رو نمایی می شددند کیفیت ایکون ها به هم ریخته کیفیت فیلم ها و ایکون ها فونت ها پایین امده خواستم از display درست کنم اما نشد مشکل من چیست و باید چه کار کنم ؟؟؟؟؟

 15. سلام و خسته نباشيد، ممنون از اطلاعات مفيدتون
  يك سوال داشتم
  يه كارت گرافيك دارم كه پس از بالا اومدن ويندوز 1 دقيقه نشده رنگ تصوير رو قاطي ميكنه و سريع هنگ ميكنه،و واسه حل مشكل بايد ريستارت كرد. موقعي كه درايو مربوط به كارت گرافيك رو پاك مي كنم ديگه همچين مشكلي ندارم و تصوير ثابته
  مشكل از كجا ميتونه باشه؟
  گرافيكم asus كه درايو جي فورس 210 نصب ميشه روش! ويندوز xp

 16. باسلام منوقتی کامپیوتر را روشن میکن صفحه روشن نمیشود بعد به یک تعمیرکار مراجعه کردیم باتست قطعات به کارت گرافیک رسید. کارت گرافیک دیگری را درون کیس انداخت صفحه مانیتور روشن شد بعد کارت گرافیک خودم را درون کیس دیگری انداخت در آن کیس صفحه روشن شد مشکل کامپیونرم چیست؟

 17. با سلام جدیدا تقریبا 2 هفته بعد از خرید کارت گرافیک جدید وقتی سیستم رو روشن میکنم کامپیوتر روشن و تک بوق سلامت زده میشه و کامپیوتر روشن میشه ولی تصویر ندارم و هرچی هم سیستم رو ریستارت و خاموش و روشن میکنم تصویر نمیاد جز این که از پشت کیس برق پاور رو برای 10 تا 15 سانیه قطع و دوباره وصل کنم این دفعه سیستم روشن میشه ولی با تصویر و هرچه هم با سیستم بازی های سنگین بازی کنم در حد 3 تا 4 ساعت هیچ مشکلی ندارم عین ساعت کار میکنه فقط اینو بگم طی آزمایشاتی که قبلا انجام دادم cpu مشکل داره وقتی که رم دوم رو به اسلاید دوم مادربرد اضافه میکنم سیستم رو که میخوام روشی کنم کیس فن هاش روشن میشه ولی نه هیچ تصویری نه بوق سلامتی نه چراغ هاردی چیزی کار نمیکنه لطفا بگین مشکل چیه کلافم کرده msi gtx 960 2g core i5 2320

  1. سلام amir
   از سلامت پاور مطمئنی ؟ولتاژ سیم بنفش دقیق 5 هست و سیم نارنجی دقیق 3.3 ؟
   و احتمال مشکل تو چیپ شمالی با این وضعی که می گی خیلی زیاد هست واگر هم نداره مشکل تو چیپ ست هست

 18. سلام ؛ وقت بخیر . چند وقت پیش یک بازی رو روی سیستمم اجرا کردم توی همون صفحه اولیه بازی ، قبل از اینکه وارد بازی بشم سیستم هنگ کرد و بعد از چند دقیقه وارد یک صفحه آبی شد که اصطلاحا بهش میگن صفحه مرگ ، بعد از اون سیستم ریست شد و وقتی وارد ویندوز شد سیستم دیگه کارت گرافیک رو شناسایی نمیکرد ودر داخل device manager علامت اخطار زرد رنگ روی درایور بود ، در داخل کادر device status پیغام زیر داده شده بود :
  windows has stopped this device because it has reported problems (code 43)
  سیستمو ریست کردم ، از برق کشیدم و دوباره به برق زدم ، ویندوز رو عوض کردم ، نسخه های دیگه درایور رو نصب کردم ، بایوس رو آپدیت کردم هیچکدوم جواب نداد . الان سیستم روی گرافیک آنبورد بالا میاد و هیچ مشکلی نداره . کارت گرافیکم asus gtx 980 ti هست حرارتشم با نرم افزار riva tuner کنترل میکردم که بین 50 تا 60 بوده از لحاظ خنک کنندگی هیچ مشکلی نداشه به خاطر هیت سینگ بزرگ و سه فن که روی این کارت تعبیه شده تازه خریدمش وپول زیادیم بابتش دادم گارانتیشم هنوز تمام نشده به نظر شما قابل تعمیر هست اگر تعمیر بشه امکانش هست که دوباره این مشکل پیش بیاد

  1. سلام حمزه
   بهتره بفرستیدش برای گارنتی
   مشکل چیپ داشته باشه برات عوض می کنند و اگر بایوس بخواد هم برات بایوس می زنند و بازم عمر خواهد کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *