5 دستور ممنوعه در لینوکس که هیچ‌وقت نباید امتحان‌شان کنید

bfddd4a4563fdb7d72781f82cba549dc_XL

به عنوان یک کاربر سیستم‌عامل لینوکس یا فردی تازه‌کار در کارکردن با این سیستم‌عامل ممکن است با دستوراتی در محیط Command مواجه شوید که استفاده از آن‌ها صدمات جدی را به سیستم‌عامل شما وارد می‌‌کند

-1پاک‌کردن همه چیز

linux-command-1

این دستور یکی از رایج ترین دستوراتی است که کاربران سیستم‌عامل لینوکس با وارد کردن آن به اشتباه و ناخواسته باعث از بین رفتن اطلاعات محیط بوت این سیستم عامل می‌شوند، در نتیجه با از بین رفتن این محیط، لینوکس نیز اجرا نمی‌شود. به نوعی با واردکردن این دستور تمامی اطلاعاتی که در هسته اصلی این سیستم‌عامل قرار دارند پاک می‌شوند و شما مجبور خواهید شد از فایل‌های پشتیبانی که در گذشته ساخته‌اید اطلاعات از دست رفته را بازیابی کنید. این دستور عمدتا با پیشوند "rm" در ابتدای خود قابل شناسایی است و به دو صورت "rm -rf"یا "*rm -rf " خواهد بود. پس هر وقت این پیشوند را در دستورات لینوکس دیدید به ممنوعه بودن آن شک کنید:

rm -rf /

 

-2 بمب شاخه‌ای

این دستور یکی از خطرناک‌ترین دستورات در محیط لینوکس است، شاید اگر از دید دیگری به دستور نگاه کنیم نتوانیم آن را واقعا یک دستور بدانیم، واژه ویروس مناسب ترین عنوان برای این دستور به‌حساب میاید. این دستور با گرفتن یک کپی از اطلاعات CPU، Ram و غیره به دزدی از اطلاعات شما به محیطی نامعلوم می‌پردازد و پس از آن با اختلالاتی که در سخت‌افزار سیستم شما به وجود می‌آورد باعث می‌شود کاربر در هنگام کار با سیستم‌عاملش با کرش یا مشکل در اجرای برخی از برنامه‌ها و سرانجام بالا نیامدن کلی سیستم‌عامل روبه‌رو شود، از آن جهت نام این دستور را بمب شاخه‌ای انتخاب کرده‌اند که به صورت خوشه‌ای یا شاخه‌ای به تمامی قسمت‌های سخت‌افزاری و نرم افزاری تحت نظر لینوکس دسترسی پیدا می‌کند. این دستور به صورت زیر وارد می‌شود:

: () { :|: & };:

 

-3جابه‌جایی به ناکجا آباد

این دستور به خودی‌خود ممنوعه به حساب نمی‌آید چون عمل اصلی که این دستور انجام می‌دهد جا‌به‌جایی و انتقال فایل هست، اما ممنوعه حساب کردن آن برای این است که می‌توان از طریق آن، فایل‌ها را در محیط تعریف نشده انتقال داد، هنگامی که فایلی به داخل پوشه null انتقال پیدا می‌کند به دلیل آن که این پوشه وجود خارجی ندارد عملا اطلاعات وارد فضای نامعلوم شده‌اند و می‌توانیم آن‌هارا از دست‌رفته فرض کنیم. این دستور به شکل زیر است:

mv ~ /dev/null

 

-4پاک‌سازی همه اطلاعات هارد‌دیسک

با وارد کردن این دستور تمامی اطلاعاتی که در هارد دیسک وجود دارند پاک می‌شوند، کاربران از این دستور برای مواقعی که نیاز به Format و حذف تمامی اطلاعات هارد دیسک دارند استفاده ‌می‌کنند. قبل از وارد کردن این دستور حتما از سیستم خود یک فایل پشتیبان تهیه کنید:

mkfs.exts3 /dev/sda

 

 

-5. خروجی دستور به هارد دیسک

در لینوکس می‌توان خروجی هر دستوری را در یک فایل ذخیره کرد. در دستور زیر اگر به جای any-command هر دستور لینوکس را قرار دهید، محتویات آن در مسیر sda ذخیره می‌شود جایی که اطلاعات مربوط به بوت لینوکس ذخیره می‌شود به این ترتیب سیستم‌عامل بوت نخواهد شد:

any-command > /dev/sda

 

با وجود آن که وارد کردن دستورات در محیط سیستم عامل جذاب است اما این نکته را هم نباید فراموش کنیم که ناآشنایی با دستورات و استفاده نا درست از آن‌ها می‌تواند خسارات جبران ناپذیری را به سیستم نرم‌افزاری یا حتی سخت افزاری ما وارد سازد. البته برای اجرای هر کدام از این دستورات باید بالاترین سطح دسترسی را داشته باشید و مثلا کسی نمی‌تواند بدون اجازه این دستورات را اجرا کند مگر اینکه دسترسی ادمین داشته باشد.

 

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

0 comments on “5 دستور ممنوعه در لینوکس که هیچ‌وقت نباید امتحان‌شان کنیدAdd yours →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *