NorthBridge چیست؟

SAM_1934

درون مادربورد دو تا چیپست داریم bridge،شمالی و جنوبی.NB یا MCH و SB   یا  ICH .که به مثلا دو تا هسته در مادربورد محسوب می شوند.(در سری مادربوردهای جدید این دو چیپ در هم ادغام شده و ما شاهد یک چیپست می باشیم.)

در واقع این دو چیپست وظایف پردازنده را راحت تر کرده اند و باعث افزایش سرعت شده اند.

NorthBridge در واقع تمرکزش روی memory هستش و از اینرو به آن Memory Control (MCH) نیز می گویند.

این چیپست  بین Memory و کارت گرافیک قرار می گیرد وباس داده را زیر نظر خودش دارد. (البته ما چیپ شمالی هایی داریم که خودشون کار گرافیک رو هم بر عهده دارن ، به اختصار نام GMCH رو می گیرن.)

پس تا اینجا فهمیدیم که دو سر NorthBridgh به مموری و کارت گرافیک وصل است.

اما مهم ترین کار NorthBridge ارتباط مستقیم و کمک کردن به CPU ،حتی در مواردی انجام بعضی از پردازش های کاربردی می باشد ،اما قدیمی ترین عمل ،کنترل باس داده مموری بین Memory و CPU می باشد.

 چیپ شمالی هم به تنهایی نمی تواند به تمام قسمت های مادربورد نظارت و ارتباط داشته باشد(البته در مدل های قدیمی )

و باید بخشی از ارتباطات و کنترل ها را به SouthBridge بسپارد.

در اینجا بحث رو قطع میکنم تا مقدمه بشه برای توضیح نسبی از مادربورد و نقشه بورد ها در آینده ای نزدیک ،اگر موافقید نظربدین کدوم بخش مادربورد رو برای ادامه انتخاب کنم. با تشکر از همه همراهان سایت.

 

 

البته یک مقاله نسبتا کامل در مورد مادربورد در لینک زیر ارائه شده.

در مادربورد شما چه می گذرد

NB

NBMAIN

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

0 comments on “NorthBridge چیست؟Add yours →

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *