vid چیست؟

Vid
سلام دارم خدمت همه شما خوبان و همراهان سایت ،مدتی هست که مبحث v-id یا vid یا Voltage Identification خوب گرم شده و همه دنبال این ولتاژ کذایی هستند.
خوب ما هم با توجه به منابع مختلف مفهوم این ولتاژ نامرد رو توضیح می دم ،حالشو ببرید.
همونطور که از اسم این ولتاژ برمی یاد Voltage Identification ،که می شه گفت identification به معنای شناسایی یا شناختن باشه ،پس می شه گفت قراره این ولتاژ به یک چیزی بفهمونه که اون چیز باید چیکار کنه .(چه چیز تو چیزی شد)
ببینید ما داریم با مادربورد کار می کنیم که مجموعه عظیمی از مدار های مجتمع و مالتی پلکسر ها و مدارهای منطقی هست ،خوب هر مدار منطقی یا هر مالتی پلکسر یا هر کوفت زهر ماری ، باید یک سری ورودی داشته باشه تا بتونه خروجی مورد نظر ما رو درست کنه .
5396
خوب پیش فرض بالا رو داشته باشید .
ما می دونیم که ولتاژ vcore چیه و برای چی اصلا هست و می دونیم که این ولتاژ در حالت base یا پایه باید چقدر باشه ،ببینید اینجا بحث ولتاژ نرمال ((vdroop و پایه هست، پس ولتاژهای غیر نرمال و فشاری برای بازده بالاتر هم داریم ،کمی بحث داره جالب می شه.
ببینید ما داریم با مجموعه عظیم مادربورد کار می کنیم که بحث تنظیم ولتاژ یا ولتاژهای کنترلی زیاد در اون معنا نداره و گنده هاش (با سواداش نه مثل من بی سواد) با فرکانس و ازین جور مقالات بحث کنترل رو پیش می گیرین ،اما ما در حد سواد و توان خودمون بحث ولتاژ رو پیش می گیریم.
دوستان قبول دارید که ، مجموعه مداری باید باشه که به چیپ دستور بده که ویکور مورد نظر برای cpu چقدر باشه ،خوب این مدار باید دستوراتش رو در قالب ولتاژ های کنترلی به چیپ یا حتی آی سی pwm بفرسته ،خوب این ولتاژ های کنترلی یا شناسایی همون vid ها هستند .
پس vid ها همون ولتاژهایی هستند که مدار pwm وکلا مدارات مربوط به cpu رو تنطیم می کنند تا cpu در چه فازی عمل کنه و از چند درصد توانش استفاده کنه ،پس همونطور که در بالا گفتم vcore ولتاژی هست که سی پیو برای حالت نرمال و حتی غیر نرمال از مادبورد می خواد ولی vid ولتاژی هست جهت تنظیم این ولتاژ،که به مجموعه مدارات ارسال می شه .
02ec094a_3c94
در تصویر بالا هم می بینیم که برای داشتن حالت اورکلاک و تغییر ویکور از حالت نرمال داره تغییراتی اعمال می کنه که این همون بازی با vid هست که البته این روشT نرم افزاریش هست.
پس تا حالا باید متوجه شده باشید که یکی از جاهای استفاده از vid دستکاری vcore ها برای رسیدن به اورکلاک و اورولتاژ هست.
در ضمن vid تنها یک ولتاژ تک نیست بلکه یک مجموعه ولتاژ هست و می تونه شامل vid0 ,vid1 تا vid5 برای خود خود سیپیو باشه ،بله خود خود cpu .
در اینجا هم چندتا عکس که vid رو روی مادربورد های قدیمی دارن دستکاری می کنند البت به روش سخت تا به بالاترین بازده سی پیو برسن.
bp_fid_wire

BP_FID5bit_sw

multiplier_ctrl-5bit

socket462_pin_diagram

vid_ctrl_sw2
اما نکته آخر محل قرار گرفتن ولتاژ پوینت های این ولتاژ روی مادربورد هست ،خوب طبیعتن این ولتاژ پوینت ها برای هر مادربوردی متفاوت هست و بستگی به ساختار ماردبورد داره که البته می شه چند جا دنبالش گشت ،مثل پایه های آی سی pwm و خازن ها و مقاومت های دور و بر چیپ شمالی ،در کل باید شماتیک مادربورد رو داشته باشید .
و البته مطمئنم از خودتون می پرسید این vid حالا چند هست ،خوب گل های من همونطور که گفتم یکی نیست و شامل چند ولتاژ هست که می شه گفت از 0.3 شروع و تا 1.5 می ره ،بازم همون بحث هایگ و لو high , low.
آخ راستی ما بحث vid رو برای گرفتن ویکور دلخواه تو یک مقاله دیگه هم مطرح کردیم ، این هم مدرکش:
تنظیم مدارPWM برای VCOREدلخواه
موفق باشید ،انشالله مطالب به یک دردی بخوره ،ما رو دعا کنید و صلوات هم یادتون نره.

از سال 87 برنامه نویسی وب رو شروع کردم ، هنوز دوسش دارم و دنبالش می کنم،کار طراحی وب و میشه گفت : بیشتر فارسی کردن قالب ها و استفاده از css3 و jquery خیلی لذت می برم ،از سال 92 هم طبق پیشینه ای که به الکترونیک داشتم به صورت تخصصی تعمیرات الکترونیک (لپ تاپ ،کامپیوتر و بردهای تبلت) رو شروع کردم .در این مدت موفق شدم کتاب کاملترین مرجع تخصصی تعمیرات کامپیوترو لپ تاپ رو بنویسم.امیدوارم روزی برسه که هر جوونی دنبال علاقش بره و با علاقش زندگی کنه و برای پیشرفت کشورش تلاش کنه.

Share This:

3 comments on “vid چیست؟Add yours →

  1. سلام -vid دراصل یک سیگنال است که ازطرف cpuبه ic pwmارسال میشه که طبیعتایه ولتازخاصی داره درسته اقامیثم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر ربات نیستی جواب بده: *